56135 676

آکادمی اسکار از عباس کیارستمی کارگردان ایرانی دعوت کرد تا در کنار دیگر اعضای جدید آکادمی اسکار برای سال ۲۰۱۶، به این مجموعه بپیوندد.

به گزارش مووی مگ به نقل از مهر، امسال ۶۸۳نفر برای عضویت در آکادمی اسکار دعوت شده‌اند که از این میان تقریبا نیمی را زنان تشکیل می‌دهند.

آکادمی اسکار با صدور بیانیه‌ای برای سال ۲۰۱۶اعلام کرد امسال میزبان چهره‌های جدیدی خواهد بود که در میانشان نام عباس کیارستمی کارگردان صاحب‌نام ایرانی نیز جای دارد.

دیپا متا کارگردان هندی-کانادایی، سهیم عمر خلیفه فیلمساز بلژیکی-کردی و کاترین بریلا کارگردان فرانسوی نیز از دیگر کارگردان‌هایی هستند که آکادمی اسکار امسال از آنها دعوت کرده است تا به این آکادمی ملحق شوند.

دیروز آکادمی اسکار با اعلام این خبر نشان داد سعی دارد بر ایجاد تنوع در اعضای آکادمی تلاش کند.

این رکوردی در دعوت از اعضای جدید است که شماری از بازیگران جوان از جان بوگیا بازیگر «جنگ ستارگان» تا اما واتسون بازیگر «هری پاتر» و آلیشیا ویکاندر برنده سوئدی اسکار را نیز دربر می‌گیرد.

در این فهرست ۲۸۳چهره بین‌المللی از ۵۹کشورج جای گرفته اند.

۴۶درصد دعوت شدگان جدید از چهره‌های زن سینمایی هستند و ۴۱درصد از اقلیت‌های قومی و نژادی هستند. ۲۸برنده اسکار و ۹۸نامزد دریافت اسکار در این فهرست جای دارند که جوان‌ترین‌شان ۲۴ساله و مسن‌ترین ۹۱ساله است.

رامین بحرانی، مرجان ساتراپی و آنا لیلی امیرپور سه فیلمساز ایرانی‌تبار هم در این فهرست جای دارند.

این فهرست به دنبال اعتراض به سفید بودن اسکار که سال پیش مطرح شد، شکل گرفته است.