20160710170853 432

مراسم ترحیم زنده یاد عباس کیارستمی فیلمساز صاحب نام سینمای ایران امروز با حضور فرزندان وی و سینماگران در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

به گزارش مووی مگ به نقل از برنا، این مراسم سخنرانانی از جمع هنرمندان را داشت که اکثرا با گلایه پشت تریبون آمدند.

مراسم در سالن اصلی کانون مرکز پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، همچنین علاقه مندان عباس کیارستمی در محوطه بیرونی مرکز کانون از اسکوبورد به تماشای برنامه نشستند.

علیرضا شجاع نوری به عنوان مجری مراسم در ابتدا با ابراز اینکه اصلا دوست نداشت در چنین موقعیتی روبه روی مخاطبان قرار بگیرد، درگذشت عباس کیارستمی را به حاضران در جمع تسلیت گفت.

وی در ادامه از بهمن فرمان آرا در خواست کرد که کلماتی کوتاه در مورد کیارستمی صحبت کند که وی احساساتی شد و حاضران در جمع شاهد اشک های او بودند.

فرمان آرا شعری از عباس کیارستمی خواند و از غم و اندوه خود از به وجود آمدن این حادثه صحبت کرد.

داریوش مهرجویی به عنوان سخنران بعدی با عصبانیت تمام میکروفن را از فرمان آرا گرفت و گفت: من عصبانی هستم از سهل انگاری قاتلین که در میان ما هستند، ما باید این پزشکان احمق را محاکمه کنیم.

وی افزود: وظیفه قوه قضاییه و سازمان سینمایی، وزارت ارشاد است که این مسئله را پیگیری کنند. این بی مسئولیتی که گریبانگیرما شده، موجب از دست دادن گوهر گرانبهایی همچون عباس کیارستمی شده، باید این جراحان احمق را محاکمه کنیم.

سیروس الوند به عنوان سخنران بعدی شعری از عباس کیارستمی را برای حاضران در جمع خواند.

هوشنگ مرادی کرمانی سخنران بعدی بود و اینچنین گفت : عباس کیارستمی می گفت ما خیلی خوشبخت هستیم چرا که کاری که دوست داریم، میکنیم. زیرا همه از کاسب و بنا کار خودشان را دوست نداشتند ولی خوشبختانه ما کار خودمان را دوست داریم.

وی افزود: او رفته ولی فکر عباس همزمان با ما و فیلم هایش با ماست زیرا به آثا هنرمند همیشه رجوع خواهد شد. فروغ، سهراب سپهری و دیگر هنرمندان بعد از فوت خودشان تازه کشف شدند و همه ما هم خواهیم مرد.

عادل فردوسی پور وقتی پشت تریبون قرار گفت چنین گفت: شاید حضور من در این جمع یک مقدار عجیب است ولی به خاطر یک مرد بزرگ اینجا هستم، چرا که به قول داریوش مهرجویی وی را خیلی راحت و مفت از دست دادیم.

رخشان بنی اعتماد وقتی پشت تریبون قرار گرفت یک دقیقه سکوت کرد.

مهناز افشار نیز رو به حضار اینگونه گفت : از او انسانیت و معرفت را یاد بگیریم و ادامه دهیم.

20160710170853 4324545

نیکی کریمی هنرمند بعدی بود که وقتی پشت تریبون قرار گرفت یکی از اشعار مورد علاقه عباس کیارستمی را خواند.

خانوم سرشار(دوست نزدیک عباس کیارستمی) وقتی پشت تریبون قرار گفت :پیش از چهل سال رفیق بودیم، وی انسان کاملی بود.

درادامه وقتی فرشته طائرپور پشت تریبون که جای گرفت رو به حضار گفت : برخلاف دوستان با حال خرابم، بسیار مفتخرم که در این جمع هستم و دلم میخواهد به تفکیک جنسیتی در سالن اعتراض کنم.

وی در ادامه قطعه شعری را خواند.

محمد علی سجادی دراین مراسم اینگونه گفت : زندگی و دیگر هیچ، ولی سوالم را اگر استاد مهرجویی گفتم و این تلخی که در جان من نیست چگونه با آن برخورد کرد و حتی زشتی ها را پذیرفت.

گفتی است ،‌ورود علی جنتی همزمان با خروج عادل فردوسی پور از سالن بزرگداشت عباس کیارستمی بود و فرمان آرا و مهرجویی با ورود وزیر ارشاد در جای خود بودند که علی جنتی به سوی آنها رفته و دست داد.

محمد بزرگ نیا نیز اینگونه دراین مراسم گفت :واقعا متاسفم، یک سوالی مدتهاست ذهن من را خوشحال کرده است، چرا قدر نخبه های خودمان را نمیدانیم، چرا او را وادار میکنیم که برای جایی خارج از این مملکت فیلم بسازد.

درادامه این مراسم خسرو سینایی با بیان اینکه گنجی بود و گنج را در دل خاک پنهان می کنند گفت : تردید ندارم، می دانید که نام او در کتیبه فرهنگ است و سالها نام او در این کتیبه خواهد ماند.

اکبر عالمی هم وقتی پشت تریبون قرار گفت شعری را خواند و گفت او یک سفر دور رفته و در قلب ماست.

عبدالحسن داوودی نیز با بیان اینکه اجازه بدهیم به عباس کیارستمی با تمام ظرفیتش، دنیای جدید خودش را هم تجربه کند افزود: یک جورهایی از مرک صحبت می کنیم که انگار از ما دور است، اجازه بدهیم به عباس کیارستمی با تمام ظرفیتش، دنیای جدید خودش را هم تجربه کند.

برپایه این خبر ،‌جمعیت کثیر علاقه مندان عباس کیارستمی در محوطه بیرونی مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از اسکوبورد به تماشای برنامه نشستند.

مراسم بزرگداشت عباس کیارستمی در حالی درساعت 20 به پایان رسید که دراین مراسم وزیرارشاد و معاون سینمایی با اینکه در سالن حضور داشتند به ایراد سخن نپرداختند.

علی جنتی ،علی مرداخانی، جمشید هاشم پور، عادل فردوسی پور، رضامیرکریمی، مهناز افشار، بهنوش طباطبایی، حامد بهداد ،داریوش، مهرجویی، شمس لنگرودی ، حسین شهابی، حبیب رضایی، حسن آقا کریمی، محمدرضا دلپاک، حجت الله ایوبی،شادمهر راستین، بهمن فرمان آرا، سیروس الوند، سردار طلایی ، پوری بنائی، هانیه توسلی، فرشته طائرپور ، رضا ناجی، محمد زرین دست ، حامد بهداد و.... در این مراسم حاضر بودند.