13951113023933967986233434

منیر قیدی، کارگردان «ویلایی‌ها» پس از محسن نصرالهی و مسعود سلامی، سومین سینماگری است که از رقابت برای دریافت سیمرغ انصراف داد.

به گزارش مووی مگ به نقل از خبرآنلاین، پس از آن که محسن نصرالهی و مسعود سلامی، مدیر فیلمبرداری و طراح صحنه فیلم «خفه‌گی» که برای فیلم‌های «گشت 2» و «بدون تاریخ، بدون امضا» نامزد دریافت سیمرغ شده بودند، از حضور در بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر انصراف دادند، نوبت به منیر قیدی یکی از فیلمنامه نویسان و کارگردان «ویلایی‌ها» رسید که با انتشار نامه‌ای سرگشاده از رقابت برای دریافت سیمرغ انصراف داد.

کارگردان «ویلایی‌ها» نوشته است:

«حضور در هر رقابتى و تن دادن به قواعد داورى بخشى مهم از روحيه كمال‌طلبى و حتى جاه‌طلبى هر هنرمندى است اما اين حضور هنگامى ارزش دارد كه در مواجهه با حسادت و جهالت و بلاهت و حذف، قربانى نشود.

فيلمنامه «ويلايی‌ها» روايتی است كه به قدر بضاعت خود و به گواه آرا و نظرها و بازخوردهای متنوع، فروتنانه و بی‌ادعا بر دل مخاطبان اصلی آن نشسته است و سهم هنرمندان اين فيلم را در ادای دين به مقطع مهمی از تاريخ اين سرزمين و به دست آوردن دلِ خانواده‌هاي شهدا و جانبازان دريا دل برآورد كرده است.

من اين دستاورد آسمانی را با جدال‌های حقيرانه و كوربينانه رقابت‌های زمينيان در گِل مانده، تاخت نمی‌زنم و به ياد و خاطره همان «يارانی كه غريبانه رفتند از اين خانه» ارزش و حرمتِ غريبانگی‌هايی از اين دست را در تنهايی خود با زيبايی بيشتری احساس می‌كنم و اين حال را به نامزدی‌ها و مرتبه‌های ديگری كه در دست آدميان رياكار، حقير شده است نمی‌دهم و از سعيد ملكانِ عزيز تمنا و استدعا دارم با همان نگاه مؤلفانه و حُسنِ نيتی كه به سينمای ايران دارد، همچنان به خطر كردن در آزمودن عرصه‌ها و استعدادهای جديد بپردازد و دل قوی داشته و راهش را ادامه دهد كه «خداوند عزت دهد» ارادتمند منير قيدی

«ویلایی‌ها» به تهیه‌کنندگی سعید ملکان، کارگردانی منیر قیدی و براساس فیلمنامه‌ای از منیر قیدی و ارسلان امیری قصه خانواده‌های فرماند‌هان سپاه و ارتش در سال 1365 است. «ویلایی‌ها» در بخش بهترین فیلمنامه نامزد دریافت سیمرغ از سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر شده بود که با انصراف منیر قیدی از دور رقابت کنار رفت.