13951113023933967986131443411032616

مصطفی کیانی اولین فیلمسازی است که طرح یک فیلم سینمایی را ثبت کرده که سوژه‌اش به پلاسکو مربوط می‌شود نکته جالب اینکه به جز فیلم مصطفی کیایی یک سریال تلویزیونی هم با نام «پ مثل پلاسکو» در بانک فیلمنامه ثبت شده است.

به گزارش مووی مگ به نقل از هفت صبح، به نظر می‌رسد برای اولین بار قرار است سینمای ایران واکنش سریعی به یک حادثه اجتماعی نشان بدهد. صبح روز پنجشنبه 30 دی‌ماه اولین سازه فلزی کشور، ساختمان پلاسکو دچار حریق شد و چند آتش نشان قهرمان هم که برای کمک به آواربرداری رفته بودند زیر آوار شهید شدند.

روز گذشته خبر رسید که مصطفی کیایی فیلمساز سینما نگارش طرح اولیه «پلاسکو» که در ژانر حادثه‌ای به تحریر در آمده است را به پایان رساند.

سیناپس اولیه «پلاسکو» هنوز به فیلمنامه تبدیل نشده است اما به نظر می‌رسد داستان «پلاسکو» مصطفی کیایی بی‌ارتباط با حادثه سی‌ام دی ماه سال جاری ساختمان پلاسکو واقع در خیابان جمهوری نباشد. اینکه کیایی سراغ کدام جنبه از این فاجعه رفته هنوز مشخص نیست. اما نکته جالب‌تر اینجاست که اگر در بانک فیلمنامه خانه سینما جست و جو کنید درام مصطفی کیایی در ژانر حادثه‌ای است و همین احتمالش را بیشتر می‌کند که به صورت مستقیم به حادثه پلاسکو پرداخته باشد. نکته جالب اینکه به جز فیلم مصطفی کیایی یک سریال تلویزیونی هم با نام «پ مثل پلاسکو» درست دو هفته بعد از اتفاق آتش سوزی در بانک فیلمنامه ثبت شده است. این طرح درام تلویزیونی نوشته مهدی ابراهیمی بجندی است که البته اطلاعاتی از او در درسترس نیست و به نظر می‌رسد این طرح کار اولش باشد. البته ابراهیمی دو طرح در بانک فیلمنامه ثبت کرده که هر دو به اسم درام تلویزیونی هستند اولی با اسم« پ مثل پلاسکو» و دومی به نام «ساختمان پلاسکو». البته این وسط درام اجتماعی و حادثه‌ای دیگری هم ثبت شده‌اند که احتمالا موضوعیت‌شان آتش سوزی پلاسکو بوده است ولی از نام پلاسکو در اسم فیلمنامه استفاده نشده است. به هر حال همین که یک فیلم و یک سریال با این موضوع روز ساخته شوند می‌تواند فتح باب خوبی باشد در این زمینه که کارگردانان سراغ سوژه‌های متنوع‌تر اجتماعی بروند.

از دام درام‌های آپارتمانی که دائم درباره روابط خانوادگی و زن و شوهری است خلاص شوند و حادثه‌ای را به تصویر بکشند که مردم ایران را تحت تأثیر قرار داد.

در سینمای جهان که البته کار مرسومی است. همین سال گذشته فیلم «33 روز» را داشتیم که به ماجرای معدنچیان شیلی می‌پرداخت که بعد از 33 روز نجات پیدا کردند. اتفاقی که امید داشتیم برای آتش‌نشانان ما هم بیفتد که نیفتاد. یا فیلم «افق آب‌های عمیق» که درباره آتش سوزی سکوی نفتی خلیج مکزیک در سال 2013 بود و یک فاجعه بزرگ محیط زیستی برای آمریکا به شمار می‌رفت. آخرین اثر هم فیلم «سالی» کلینت ایستوود است که به ماجرایی می‌پردازد که 5-6 سال پیش اتفاق افتاده. مصطفی کیایی تا به حال هر فیلمی ساخته در گیشه موفق بوده است. ماجرای پلاسکو می‌تواند سوژه خوبی برای ساخت یک فیلم دیگر باشد که هر چه زودتر ساخته شود، پرفروش‌تر هم خواهد بود