A11he3432ster

مسئولان تلویزیون شش گزینه قابل اتکا برای اجرای مهم ترین برنامه سینمایی شان در اختیار دارند.

به گزارش مووی مگ به نقل از برترین ها، عیار علیرضا رئیسیان، رسول صدرعاملی، اکبر نبوی، محمد خزاعی و فرزاد حسنی را در این مطلب، محک زده و بررسی کرده ایم شانس کدام یک بیشتر است.

پیش درآمد

مگر سینما چقدر مخاطب دارد که برنامه تلویزیونی اش مهم است؟پاسخ روشن است؛ هفت با بیننده ای ولو محدود می تواند جنجال به پا کند، این به ذات سینما برمی گردد. دیدید مصاحبه افخمی با ایوبی چقدر بازتاب داشت؟ مطلوب مسئولان صدا و سیما کسی است که قدرت کنترل حواشی ذاتی سینما را دارد. کسی که از سوی طیف های مختلف صاحب وجاهت باشد و برنامه اش به سوگیری تلویزیون علیه قشری خاص تعبیر نشود.

علاوه بر این مجری هفت به ویژگی های دیگری نیاز دارد. شم برنامه سازی، تسلط بر متن و حاشیه سینما، دانش بالای سینمایی و ... خاطرتان باشد بعد از رفتن محمود گبرلو گزینه هایی برای جانشینی مطرح کردیم و نوشتیم چرا می توانند هدایت هفت را بر عهده بگیرند. حالا عیار پنج نفر که شانس اجرای هفت دارند، محک خورده. به این جمع نام محمدرضا شهیدی فرد را می توان اضافه کرد و البته محمود گبرلو را. گبرلو اهل حاشیه نیست و می تواند برنامه ای آرام تحویل مسئولان دهد. فریدون جیرانی پیش تر اعلام کرده دیگر به هفت برنمی گردد.

رسول صدرعاملی

* چرا جزو گزینه ها است؟ سه ویژگی مهم دارد که رسول صدرعاملی را واجد اجرای برنامه هفت می کند. اولین مورد سابقه ژورنالیستی اوست. صدرعاملی پیش از آن که سینماگر شود، مدت ها خبرنگار بوده.

دومین ویژگی صدرعاملی در سال های جوانی، تهیه کنندگی و کارگردانی را تجربه می کند و حالا به عنوان کارگردان شناخته می شود. سومین مشخصه تجربه ای است که در هفت بهروز افخمی در قامت مصاحبه گر به کارنامه اش اضافه کرد. او که گفتگو با چهره ها را بر عهده داشت مسلط سوال می کرد و سوال هایش پخته و فنی بود. صدرعاملی بیان خوبی دارد و اهل جدل است؛ نمونه اش مناظره او با لاله افتخاری درباره سینمای اجتماعی که البته آن زمان در قامت مهمان به برنامه آمده بود نه مجری.

* چقدر شانس دارد؟ با توجه به مواردی که ذکرش رفت، رسول صدرعاملی گزینه مطلوبی است برای اجرای هفت، ضمن این که غالب طیف های مختلف سینما او را قبول دارند و مهمتر این که صدرعاملی اهل جنجال نیست.

* سابقه اجرا: اشاره کردیم که مدتی کنار بهروز افخمی اجرا را تجربه کرده است.

علیرضا رئیسیان

* چرا جزو گزینه ها است؟ آنچه باعث شده علیرضا رئیسیان در فهرست گزینه های اجرای برنامه هفت قرار گیرد، شمایلی است که از او در برنامه های سینمایی به عنوان کارشناس دیده ایم. مهمتر این که می دانیم رئیسیان چه نگاهی به برنامه سازی سینمایی دارد. شما را ارجاع می دهیم به گفتگوی مفصل سال پیش مان با او درباره هفت.

رئیسیان عقیده دارد یک برنامه سینمایی در وهله اول باید ریتم داشته باشد. هر آیتم نیازمند قاب است، عناصر سرگرمی و مباحث جدی در آن لحاظ شود. مجری در عین برخورداری از مانیفست نظرش را تحمیل نکند، برنامه نیاز به منتقدی در اشل مسعود فراستی ندارد و ری وی یو باید جای نقد را بگیرد. رئیسیان کارگردان است و اطلاعات فنی اش به کمک او می آید، بر گذشته سینما و آدم هایش اشراف دارد تکه این برگ برنده مهمی است.

* چقدر شانس دارد؟ بعد از تجربه واگذاری هفت به کارگردانی که تجربه اجرا نداشته (بهروز افخمی) حالا مسئولان تلویزیون با طیب خاطر می توانند به رئیسیان فکر کنند. ضمنا او صراحت لهجه دارد اما اهل حاشیه نیست.

* سابقه اجرا: ندارد.

اکبر نبوی

* چرا جزو گزینه ها است؟ مهم ترین نکته ای که اکبر نبوی را گزینه مطلوب مدیران تلویزیون برای اجرای هفت می کند، سابقه اوست. نبوی در سال هایی که برنامه های سینمایی اجرا کرده، عملکرد موفقی داشته. نکته دیگر این که اهل حاشیه و جنجال نیست و برنامه ها را به سلامت تمام می کند. سابقه مطبوعاتی هم به کمکش می آید.

* چقدر شانس دارد؟ سری قبل که تلویزیون دنبال جایگزین برای محمود گبرلو بود، از اکبر نبوی به عنوان شانس اول اجرای هفت نام برده می شد. حتی اخبار موثق حکایت از اصرار مدیران تلویزیون برای پذیرش یان مسئولیت از سوی او داشت اما نبوی معتقد بود (و هست) که ساختار کنونی هفت باید تغییر یابد. اصرار بر تغییر هفت شانس او را مجددا پایین آورده چرا که فرمت این برنامه سینمایی به طور نسبی محبوب مدیران و بیننده ها است. از آن طرف نوع اجرای او در بخش سینمایی «چشم شب روشن» قرابتی با هفت ندارد و خیلی خشک و جدی است.

* سابقه اجرا: علاوه بر «چشم شب روشن» اجرای این برنامه ها در کارنامه نبوی به چشم می خورد: سی نما در سینما، نوعی نگاه ققنوس و برداشت دو.

محمد خزاعی

* چرا جزو گزینه ها است؟ سابقه ژورنالیستی دارد و حالا به عنوان تهیه کننده شناخته می شود. محمد خزاعی در سال های اخیر تجربه اجرا را به کارنامه اش اضافه کرده و برنامه سینمایی روی آنتن دارد. در مجموع از پس کارش بر می آید و می تواند یک برنامه سینمایی را به سرانجام برساند.

* چقدر شانس دارد؟ محمد خزاعی از نظر فکری جزو طیف موسوم به سینماگران ارزشی دسته بندی می شود اما در جشنواره هایی که به عنوان دبیر برگزار کرده نشان داده اهل تعامل با همه جریان ها است. این محبوبیت نسبی می تواند در اجرای هفت به کارش بیاید. نکته مهم تر، او جزو مجریان معتمد تلویزیون محسوب می شود و البته بلد است چطور حاشیه ها را رفع و رجوع کند.

* سابقه اجرا: محمد خزاعی چند سال پیش «شب های روشن» را برای شبکه جام جم اجرا کرد و این شب ها «سینما دو» را روی آنتن دارد که پنجشنبه ها در کنداکتور شبکه دو است. ساختار این برنامه به مرور شبیه هفت شد و چه بسا این برنامه آزمونی است برای رسیدن خزاعی به صندلی برنامه سینمایی شبکه سه.

فرزاد حسنی

* چرا جزو گزینه ها است؟ سری پیش که محمود گبرلو از هفت رفت، فرزاد حسنی جزو جایگزین ها بود. آن زمان هنوز مشکلش با تلویزیون حل نشده بود و به رغم داشتن حامیانی در درون صدا و سیما شانس پایینی داشت. حالا ماجرا فرق کرده؛ فرزاد حسنی با «اکسیر» روی آنتن شبکه است. برنامه ای که بخش اعظم موفقیتش مدیون اجرای سرحال اوست.اتفاقا در این برنامه پزشکی گاهی بازیگران به عنوان مهمان حضور دارند که چالش جذابی برای حسنی است تا با آنها گپ و گفت پزشکی – سینمایی انجام دهد

* چقدر شانس دارد؟ د ر میان فهرست موجود، تنها کسی که به شکل حرفه ای اجرا می کند، فرزاد حسنی است و همین شانس او را بالا می برد. آنچه بخت او را برای اجرای هفت کم می کند، هم نشینی نام حسنی با جنجال است. ذات اجرای او (که اتفاقا برگ برنده اش است) میانه ای با محافظه کاری ندارد. اگر مسئولان تلویزیون خواهان یک برنامه پربیننده هستند، انگشت شان را از روی نام حسنی برندارند.

* سابقه اجرا: مهم ترین برنامه سینمایی او در رادیو رقم خورده که حسنی نمره قبولی از آن گرفته است.