image 13960211670 farshadjoo3

شبنم فرشادجو بازیگر با سابقه تئاتر است که همکاری با تیم مهران مدیری در تلویزیون باعث شهرت او شد. این بازیگر به تازگی گفت و گوی مفصلی درباره تئاتر و حضورش در کلاس های حمید سمندریان و بهرام بیضایی داشته است؛ اما جالب ترین قسمت صحبت های او بخشی است که درباره نرسیدن به جایگاه واقعی اش توضیح می دهد. این بازیگر به دلایل مختلف بازی در فیلم «موج مرده» ابراهیم حاتمی کیا و «ابد و یک روز» سعید روستایی را رد کرده است که درباره آن ها توضیحات جالبی می دهد.

به گزارش مووی مگ به نقل از آی سینما، شبنم فرشادجو به تازگی با هنرآنلاین گفت و گوی بلندی درباره علاقه اش به تئاتر و حضور در کلاس های حرفه ای از سن 16 سالگی داشته است. به گفته او خانواده اش در این مسیر حمایت بسیاری از او کرده اند و در طی این سال ها نیز بازی در تئاترهای مختلفی را تجربه کرده است.

در بخشی از این گفت و گو با اشاره به سوابق این بازیگر پرسیده می شود: «شما را خیلی‌ها به عنوان یک بازیگر طنز موفق در عرصه تلویزیون و یا بازیگر خود تئاتر می‌شناسند اما شاید خیلی‌ها ندانند که در دهه‌های گذشته با کارگردان‌های بزرگی کار کرده‌اید و اتفاقاً ایفای نقش‌های محوری را هم در نمایش‌ کارگردان‌های بزرگ بر عهده داشته‌اید. با این حال فکر می‌کنید که چرا شبنم فرشادجو به آن‌جایی که باید می‌رسید نرسید؟ »

فرشادجو در پاسخ به این پرسش به رد کردن پیشنهاد بازی در فیلم ابراهیم حاتمی کیا اشاره می کند و می گوید: «این دیگر دست خود آدم نیست. من آن زمان که در تست نمایش «عشق‌آباد» آقای میرباقری شرکت کردم، خیلی اتفاقی در کلاس استاد سمندریان مانده بودم و اصلاً قرار نبود آن‌جا باشم. شاید اگر آن‌جا نبودم، «عشق‌آباد» و نمایش‌های دیگر اتفاق نمی‌افتاد. بنابراین چنین چیزهایی دست خود بازیگران نیست و من به همین خاطر از این مسأله در بازیگری بدم می‌آید که بازیگر نمی‌تواند خودش کاری را شروع کند و باید همیشه منتظر پیشنهاد دیگران باشد. در آن روزها من پیشنهادات سینمایی زیادی داشتم که گاهاً به خاطر حضور در تئاتر آن‌ها را رد می‌کردم. مثلاً یکی از آن پیشنهادها، مربوط به فیلم «موج مرده» آقای حاتمی‌کیا بود که من به خاطر اجرای «عروسی خون» نتوانستم در آن حضور پیدا کنم و مرحوم پوپک گلدره آن نقش را بازی کرد. البته آن فیلم هم مهجور ماند و خیلی دیده نشد ولی شاید اگر چنین اتفاقاتی برایم رخ می‌داد، مسیر زندگی‌ام کاملاً عوض می‌شد. یک سری سریال‌ هم به من پیشنهاد شد که آن‌ها را هم به خاطر تئاتر رد کردم. یا به خاطر نمایش «در خانه ایستاده بودم و...» تینوش نظم‌جو، بازی نمایش«عشقه» آقای رحمانیان را از دست دادم و در آن نمایش «در خانه ایستاده بودم و...» فقط دو اجرا به روی صحنه رفت و کسی هم آن را ندید. من همیشه سعی کرده‌ام که انتخابم آگاهانه باشد اما گاهی آدم تاوان انتخاب‌های خودش را می دهد »

اما اواخر این گفت و گو او در پاسخ به این که فکر می کند رد کردن کدام نقش یک اشتباه برایش محسوب می شده؟ به فیلمی اشاره می کند که سال گذشته اصلی ترین جوایز جشنواره فیلم فجر را از آن خود کرد و پرفروش ترین فیلم اجتماعی 15 سال اخیر بوده است: «بیشتر از همه رد کردن بازی در فیلم «ابد و یک روز» سعید روستایی. من باید پیشنهاد کارگردان تازه‌کار این فیلم را قبول می‌کردم اما این کار را انجام ندادم. فیلمنامه «ابد و یک روز» را دوست داشتم اما سعید روستایی قبل از پیدا کردن تهیه‌کننده می‌خواست آن را یک‌ تیک بگیرد. به نظرم رد کردن پیشنهاد بازی در این فیلم از حضور نیافتن در فیلم «موج مرده» اشتباه بزرگتری بود چون برای فیلم آقای حاتمی‌کیا اتفاقی نیفتاد ولی اگر من در فیلم «ابد و یک روز» قرار می‌گرفتم، یک اتفاق خوب سینمایی برای من به وجود می آورد »