peykan 10243418

همه چیز از یک سفر چند هفته‌ای به ایران آغاز شد؛ ماه مه سال ۲۰۱۴. نیکلاوس رایشله کارگردان سوئیسی به همراه دوستش فیلیپ گروب به ایران سفر کردند. آنچه در این سفر بیش از هرچیز به چشم این فیلمساز آمد خودروی ایرانی پیکان بود. خودرویی که از دهه ۱۹۶۰ تا سال ۲۰۰۵ کمابیش بدون تغییر تولید می‌شد و هنوز هم همه‌جا می‌توان آن را دید.

به گزارش مووی مگ به نقل از بانی فیلم، رایشله در گفت‌وگو با روزنامه “تاگ‌بلات” پیکان را سمبلی از تاریخ نوین ایران می‌داند که به نظر او آمیزه‌ای است از سنت و تجدد.

او پس از این سفر تصمیم گرفت فیلمی درباره ایران بسازد. مستندی که این کارگردان قصد دارد بسازد، با نگاه به زندگی روزمره‌ ایرانیان و جامعه ایرانی ساخته خواهد شد.

رایشله اهل زوریخ است و پاییز امسال برای ساخت فیلمش به ایران می‌رود. او تهیه‌کننده فیلم ایرانی “پدیده” است و در سال ۲۰۱۴ مدتی در ایران به سر برده است.

یک فیلمساز ایرانی نیز قرار است کارهای مربوط به ایران از قبیل دریافت مجوزهای لازم را انجام دهد.

رایشله گفته قصد انجام یک پروژه بزرگ و عظیم را ندارد و هنرپیشه نقش اصلی فیلمش مردم ایرانند. او گفته قصد دارد آنچه در ایران جریان دارد را زیر ذره‌بین بگذارد.

رایشله نقطه عطف این جشنواره را شرکت داریوش مهرجویی در آن دانسته که او را یکی از مهمترین کارگردانان تاریخ سینمای ایران نامیده است.