اکران نوروز 97

در حالی که 13 روز دیگر سال جدید آغاز می‌شود، نه تنها ترکیب فیلم‌های اکران نوروز 97 مشخص نیست که به دلیل تغییر آیین‌نامه اکران یک سرگروه سینمایی هم تعیین نشده است. از سال 97 قرار است تعداد سرگروه‌ها بیشتر شود، ولی هنوز نام سرگروه هفتم اعلام نشده است. از سوی دیگر از شش فیلم به شکل غیر رسمی به عنوان گزینه‌های قطعی نام برده می‌شود.

به گزارش مووی مگ به نقل از فارس، در گروه سینما ایران فیلم «لونه زنبور»، در گروه سینما جوان فیلم «مصادره»، در گروه سینما استقلال فیلم «لاتاری»، در گروه سینما آزادی فیلم «فیلشاه» در گروه پردیس کوروش فیلم «به وقت شام» و در گروه پردیس زندگی فیلم «خرگیوش» اکران می شوند.

البته این ترکیب هنوز از سوی شورای صنفی مشخص نشده و تکلیف گروه هفتم و فیلمش هم نامشخص است. اما حضور سه فیلم کمدی «مصادره»، «لونه زنبور» و «خرگیوش» در کنار دو فیلم جنجالی جشنواره فجر امسال یعنی «به وقت شام» و «لاتاری» و انیمیشن «فیلشاه» که سازندگانش امیدوارند تجربه موفق «شاهزاده روم» را تکرار کند، می‌تواند ماراتن نزدیکی را رقم بزند.

چنین ترکیبی از یک سو می‌تواند سیل تماشاگران را به سینماها روانه کند و از سوی دیگر به دلیل کمبود سالن و سانس برای این تعداد فیلم با قابلیت فروش بالا، «له شدن» یکی دو فیلم را محتمل می‌کند. بخصوص اگر فیلم هفتم هم یک کمدی دیگر باشد. از «خجالت نکش» به عنوان یکی از گزینه‌ها یاد می‌شود و احتمال اکران «فِراری» فیلم جامانده علیرضا داوودنژاد از اکران 96 هم وجود دارد.

تجربه این سال‌ها نشان می‌دهد رقابت اصلی میان فیلم‌ها نه در سینمای سرگروه، بلکه در پردیس‌های پرمخاطب رقم می‌خورد و اکران همزمان هفت فیلم می‌تواند جدال سختی را برای گرفتن سانس‌های خوب در این پردیس‌ها شکل دهد.

از سوی دیگر چهار فیلم از جشنواره سی و ششم در ترکیب اکران نوروز 97 حضور دارند که همگی از امیدهای اکران سال بعد هستند و همزمانی نمایش آنها با یکدیگر یعنی پخش کننده‌ها نگاه خوشبینانه‌ای به اکران سال بعد ندارند. بخصوص که برگزاری جام جهانی که در پایان بهار و ابتدای تابستان سالن‌های سینما را خلوت خواهد کرد و یک ماه از بهترین اوقات اکران را می‌سوزاند.

به این ترتیب هفت فیلم پرامید همزمان اکران می‌شوند و بعید است که همگی بتوانند با تعداد سالن‌های موجود موفق باشند. چالش اصلی اما بعد از اکران نوروزی خواهد بود و در حالی که امسال تعداد تماشاگران سینما نسبت به سال 95 کم شده، بعید نیست سال آینده هم این روند کاهشی ادامه داشته باشد.