مینا وحید

« مینا وحید» بازیگر نقش جواهر در سریال «بانوی عمارت» با اشاره به اینکه جواهر، زن بدجنسی نیست گفت: پس از پخش قسمتی از سریال که مربوط به خیانت جواهر بود کاربران فضای مجازی به یکی از صفحه های اجتماعی ام حمله کرده و به خاطر این خیانت من را سرزنش کردند.

- ایرنا: چندی پیش شما، عکسی از کاراکتر «جواهر» در سریال «بانوی عمارت» در صفحه اجتماعی خود در فضای مجازی منتشر کردید و در شرح این تصویر نوشتید «لطفا فحش ندهید، این فقط یک سریال است.» دلیل این عکس العمل چه بود؟

- وحید: پس از پخش قسمتی از سریال که مربوط به خیانت کردن جواهر می شد کاربران فضای مجازی به صفحه اجتماعی من حمله کردند و در پیام هایشان من را به خاطر خیانت جواهر مورد سرزنش قرار دادند، آنها به جواهر در صفحه شخصی من فحش می دادند، انگار واقعا من را با جواهر اشتباه گرفته بودند (می خندد) از این رو مجبور شدم با منتشر کردن یک عکس از جواهر بانوی عمارت به مردم یادآوری کنم که این فقط یک سریال است و من بازیگر این نقش هستم و نه خودش.

- ایرنا: فکر می کنید چرا چنین اتفاقی رخ داد؟

- وحید: چیزی که من در دوران فعالیتم در حیطه بازیگری متوجه شدم این است که مردم به شدت با برخی کاراکتر های فیلم ها و سریال ها همذات پنداری می کنند. آنها این نقش ها را آنقدر باور می کنند که برای اش احساس تاسف کرده و یا دلسوزی می کنند.

- ایرنا: دلسوزی؟

- وحید: بله، به یاد دارم زمانی که جواهر دراین سریال هنوز باطن خود را نشان مخاطب نداده بود همین کاربران به صفحه شخصی من می آمدند و پیام هایی از سردلسوزی برای این کاراکتر می نوشتند.

- ایرنا: آیا فکر نمی کنید که شما هم در این تاثیرگذاری ها و همذات پنداری ها دخیل هستید، یعنی به نوعی آنقدر نقش خود را باور پذیر بازی می کنید که باعث می شوید مردم با این نقش چنین ارتباطی بگیرند؟

- وحید: در صورتی این برداشت درست است که بخواهیم نیمه پر لیوان را ببینم، بله، شاید آنقدر بازی من در این نقش باور پذیر بوده است که مردم واقعا با جواهر ارتباط گرفتند و حرصشان از او در آمده است اما اگر بخواهیم از دیدگاه دیگر هم نسبت به این موضوع نگاه کنیم باید گفت مردم در فضای مجازی وقتی ماسکی روی چهره دارند و کسی آنها را نمی شناسد خشم خود را با اینگونه پیام های منفی تخلیه می کنند.

- ایرنا: مینا وحید واقعا فکر می کند که دریافت چنین پیام هایی نشانه خشم کاربران است؟

- وحید: بله، در نظرداشته باشید تاکنون فقط مینا وحید مورد حمله کاربران فضای مجازی قرار نگرفته است بلکه خیلی از هنرمندان ایرانی و همچنین والیبالیست های صربستانی ، مسی، رونالدو، داورانی که مسابقات ورزشی ایران را داروی می کردند نیز مورد حمله کاربران ایرانی فضای مجازی قرار گرفتند.

- ایرنا: چرا اینگونه فکر می کنید؟

- وحید: به نظرمن ما جامعه ای داریم که در آن مردم هیچ وقت خود واقعی شان را نشان نمی دهند و در بیشتر اوقات با یک لبخند برلب با هم معاشرت می کنند، زمانی ظاهر با باطن این افراد در تضاد باشد افراد باید به گونه ای دیگر این تضاد ها را تخلیه کنند، حالا این مردم وسیله ارتباطی به دست آوردند که در آن می توانند با یک صفحه و اسم تقلبی خود واقعی شان را نشان دهند، آنجا ماسکی بر چهره ندارند و هیچ کس در فضای مجازی آنها را به خاطر بی ادبی و یا پرخاشگری وحرف های بی پایه و اساسشان سرزنش نمی کند پس می توانند به راحتی خشمشان را با فحش به دیگران تخلیه کنند. این دقیقا خود واقعی این افرادی است که در جامعه به هم لبخند می زنند.

مینا وحید

- ایرنا: فکرنمی کنید شاید این شیطنت ها فقط یک نوع تفریح جوان ها و نوجوان ها باشد؟

- وحید: من یک سوال در این زمینه دارم، چرا همین جوانان و نوجوانان زمانی که من را در خیابان می بینند به خاطر جواهر به من فحش نمی دهند، چرا فقط درخواست عکس و امضا دارند؟ چرا وقتی من را می بینند لبخند می زنند مگر از جواهر بدشان نمی آید؟ بگذارید من باز تاکید کنم که مینا وحید تنها سیبل این نوع تیرها نبوده و نخواهد بود، تا به امروز صدها نفر مثل من که در حیطه هنر، ورزش و یا هر رشته دیگری فعالیت داشته اند حداقل یک بار مورد اینگونه حمله ها قرار گرفته اند حتی کاربران خارجی هم از دست این حمله ها به ستوه آمدند و گاهی صفحه شان را بستند، به نظرمن باید چندین آسیب شناس و جامعه شناس این مشکل را ریشه یابی کنند وبرای حل آن در جامعه چاره ای بیاندیشند چون اگر اینگونه عکس العمل ها ادامه پیدا کند هم در روان خود این افراد و جامعه تاثیر بد می گذارد و هم آن کاربری را که مورد سرزنش قرار می دهند دچار آسیب جدی خواهد شد.

- ایرنا: آیا شما هم پس از دریافت پیام هایی دچار آسیب شدید؟

- وحید: آسیب جدی خیر؛ اما بارها نا امید شدم وقتی دیدم مردم تلاش شبانه روزی من برای یک نقش را نادیده گرفتند و فقط به تخلیه روانی خود فکرکردند.

- ایرنا: تجربه دریافت اینگونه پیام ها را از قبل داشته اید؟

- وحید: بله، در سریال شهرزاد وقتی مریم به بابک خیانت کرد کاربران فضای مجازی به صفحه ام حمله کرده و آنقدر پیام های ناراحت کننده برای ام ارسال کردند که مجبور شدم برای مدتی صفحه شخصی ام در فضای مجازی را ببندم.

- ایرنا: واقعا صفحه اینترنتی خود را به خاطر حجم این پیام ها بستید؟

- وحید: بله ، این اتفاق همزمان شده بود با عزا دار بودن من، متاسفانه در آن دوره زمانی من پدرم را از دست داده بودم و مردم بدون اینکه بدانند وضعیت روحی مینا وحید چطور است او را به خاطر خیانتی که کاراکتر مریم در سریال شهرزاد کرده بود سرزنش می کردند.

- ایرنا: خود شما جواهر را دوست داشتید و یا این شخصیت حرصتان را در می آورد؟

- وحید: من جواهر را واقعا دوست داشتم و دارم، جواهر شخصیت بدجنسی ندارد.

مینا وحید

- ایرنا: شما برای اولین بار در بانوی عمارت تجربه حضور در یک سریال تلویزیونی را لمس کردید، این تجربه چطور بود؟

- وحید: باید بگویم طیف مخاطبان در تلویزیون بیشتر از سریال های نمایش خانگی و سینما و تئاتر است و از این رو فکر می کنم که سازمان صدا و سیما باید سریال سازی هایش را قوی تر کند و به مخاطبانش احترام بیشتری بگذارد.

- ایرنا: این روزها صدا و سیما سعی دارد با به روی آنتن داشتن سریال در هر شب مخاطبان ریزش کرده خود را دوباره به سمت تلویزیون بکشاند فکر می کنید کمیت در سریال سازی چیزی است که مخاطب تلویزیون از این رسانه انتظارش را دارد؟

- وحید: خیر، همانطور که گفتم صدا و سیما باید سعی کند تا جایی که امکان دارد سریال های با کیفیت بسازد، فیلمنامه های خوب و سطح بالا را برای ساخت سریال تایید کند، مردم ما علاقه زیادی به کار فاخر دارند ما بارها سریال هایی داشتیم که موفق شده اند عمده مردم را پای تلویزیون نگه دارند، این سریال ها دقیقا همان پروژه هایی بودند که سطح سلیقه مردم را بالا بردند، فیلمنامه تکراری نداشتند و با تیم کارگردانی خوبی ساخته شده بودند.

- ایرنا: مسئله دیگری که سریال های جدید دیده می شود استفاده از بازیگران تازه کار است، نظر شما در این باره چیست؟

- وحید: خوشحالم که این اتفاق افتاد، باید باور داشت که ما به بازیگران جدید نیازمندیم و باید راه را برای به چالش کشیدن استعداد آنها باز بگذاریم البته من بیشتر اعتقاد دارم که این بازیگران باید از جای درستی انتخاب شوند مثلا بازیگران تئاتر میتوانند در سریال های خوش بدرخشند.

- ایرنا: درحال حاضر مینا وحید درگیر بازی در پروژه ای است؟

- وحید: من از مهر ماه سال قبل تا همین یکماه پیش درگیر سریال بانوی عمارت بودم، اتفاقا آخرین سکانس این سریال را خودم بازی کردم و سطل آب یخ هم روی سر خودم خالی شد(نوعی رسم است که درآن روی سر بازیگری که سکانس پایانی را بازی کرده است آب می ریزند) به همین خاطر فعلا می خواهم استراحت کنم و در زمان استراحت به روی پیشنهاد های دیگری ک داشتم فکرمی کنم.

مینا وحید متولد 17 مرداد 1366 در رشت است، او دارای مدرک کارشناسی ارشد تئاتر و بازیگری سینما و تلویزیون ایران است. شهرت او در سینما با فیلم دوران عاشقی به کارگردانی علیرضا رئیسیان رقم خورد فیلمی که کاندیدای ده سیمرغ بلورین از جشنواره فجر شد. او در سریال شهرزاد هم بازی کرده‌است. دیگر نقش‌های مینا وحید در فیلم‌هایی مثل کفشهایم کو؟ (کیومرث پوراحمد) و هایلایت شکل گرفت.