سینما ماشین

"خروج" ابراهیم حاتمی‌کیا پس از تجربه اکران آنلاین، برای نخستین بار به صورت "درایوین سینما" نیز به نمایش درآمد.

درایوین سینما (Drive-in Cinema) تجربه تماشای تصاویر متحرک با مَرکَب متحرک است که در سال‌های پس از پایان جنگ جهانی دوم به‌دنبال افزایش تمایل به مالکیت خودروی شخصی، رشد جمعیت حومه شهرها و روستاها و پایان جیره‌بندی سوخت در آمریکا رونق گرفت. اما اوج محبوبیت این نوع سینماها از اواخر دهه50 میلادی و اوایل دهه60 خصوصا در مناطق روستایی بود؛ چراکه هم باعث صرفه‌جویی در هزینه رفت‌وآمد به شهر برای رفتن به سینما می‌شد و هم دیگر نیازی به اختصاص بودجه‌ای کلان برای ساخت‌وساز سالن سینما وجود نداشت؛ در نتیجه این نوع سینماها بلیت ارزان‌تری داشتند و از آنجا که به‌عنوان مکان‌های خانوادگی شهرت یافته بودند، مشتریان زیادی را به سمت خود جلب می‌کردند.

به گزارش مووی مگ به نقل از همشهری، در ایران نیز 2 سینمای تهران پارس در سال1339 و سینمای ونک در سال1348 نمایش فیلم برای خودروها را آغاز کردند. حالا در دوران کرونا که سینماها تعطیل هستند و رعایت فاصله فیزیکی با دیگران ضروری است، تمایل به زنده نگه داشتن آیین تماشای دسته‌جمعی فیلم در این ایام، به درایوین سینماها جان تازه‌ای بخشیده است.

"خروج" ابراهیم حاتمی‌کیا نخستین فیلمی بود که اکران آنلاین در شرایط قرنطینه را امتحان کرد و حالا نخستین فیلمی است که پس از انقلاب در سینمای ماشین‌رو به نمایش درآمده است. این فیلم جمعه گذشته در پارکینگ شماره3 برج میلاد به‌نمایش درآمد. این برنامه که به گفته برگزارکنندگانش با استقبال مواجه شده، قرار است با نمایش فیلم‌هایی مثل "خوب، بد، جلف۲، ارتش سری" و "شنای پروانه" ادامه پیدا کند.

البته، قیمت زیاد بلیت باعث می‌شود در زمانی که بسیاری از افراد جامعه با تبعات اقتصادی کرونا و تنگنای معیشتی روبه‌رو هستند، این برنامه تنها به مذاق آن عده‌ای که از پس هزینه بلیت گران و بنزین 3هزار تومانی برمی‌آیند، خوش‌ آید.

334cw 318932205

سینما ماشین

cw 318932205ht564

سینما ماشین

سینما ماشین

سینما ماشین


خواندن مقالات زیر توسط مووی مگ پیشنهاد می شود :

10 فیلم نوآر تاثیرگذاری که حتما باید ببینید! + تصاویر

دنیل کریگ تمام ثروت خود را به خیریه می بخشد

بازیگران مکملی که دستمزدهای بسیار بیشتری از نقش اول فیلمها دریافت کردند! + تصاویر