اسکار

گزینه‌های کشورها برای حضور در بخش بین المللی نود و سومین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار در شرایطی در طول ماه‌های پیش رو به مرور مشخص می‌شود که در ایران یک فیلمساز جوان و یک فیلمساز پرسابقه با آثارشان بخت اصلی حضور در این رویداد به نمایندگی از کشورمان در این دوره از جوایز هستند؛ رقابتی که یکی از دو طرف با توجه به سوابقش شانس بیشتری در این وزن کشی خواهد داشت.

به گزارش مووی مگ به نقل از تابناک، «آکادمی علوم و هنرهای سینما / Academy of Motion Picture Arts and Sciences» که به اختصار «اَمپاس / AMPAS» خوانده می‌شود، نود و سومین دوره مراسم اسکار در تاریخ 28 فوریه سال 2021 (10 اسفند 1399) برپا نماید، با تاخیر و در 25 آوریل (5 اردیبهشت سال 1400) برپا می‌کند و بدین ترتیب می‌توان سایه سنگین کرونا را بر پرمخاطب‌ترین صحنه سینمایی دنیا نیز مشاهده کرد. همین ملاحظات باعث شده تماشای فیلم‌ها به صورت آنلاین توسط بیش از نه هزار عضو آکادمی به عنوان روش جایگزین تماشای روی پرده فیلم‌ها نیز به عنوان روش ارزیابی استاندارد برای این دوره به صورت استثناء پذیرفته شود.

از اولین دوره جوایز اسکار در سال 1929 تاکنون، تنها سه بار مراسم به تعویق افتاده است. اولین بار در سال 1938 سیل بزرگی در لس آنجلس رخ داد و برگزاری اسکار یک هفته به تأخیر افتاد. دومین بار در سال 1968 پس از ترور مارتین لوتر کینگ جونیور، مسئولان آکادمی تصمیم گرفتند این گردهمایی را به دو روز بعد موکول کنند. آخرین بار نیز پس از سوءقصد ناموفق به جان رونالد ریگان رئیس‌جمهور وقت آمریکا در سال 1981 بود که چهار ساعت پیش از پخش تلویزیونی، مراسم به 24 ساعت بعد موکول شد.

 خورشید

آکادمی علوم و هنرهای سینما بازه زمانی مشخصی برای فیلم‌های واجد شرایط دارد و فیلم‌ها هر سال می‌بایست در آن بازه اکران و برای جوایز اسکار معرفی می‌شدند. امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و به هم خوردن برنامه‌ریزی اهالی صنعت سینما، دیوید رابین رئیس آکادمی، این بازه زمانی را تمدید کرد و بر این اساس، فیلم‌هایی که می‌خواهند در این مراسم شرکت کنند باید در تاریخی بین اول ژانویه سال 2020 تا 28 فوریه 2021 اکران شده باشند تا واجد شرایط حضور در اسکار باشند.

البته این قانون جدید برای برخی شاخه‌ها ازجمله فیلم‌های پویانمایی بلند و کوتاه، فیلم‌های مستند بلند و کوتاه، فیلم بین‌المللی (با عنوان پیشین بهترین فیلم خارجی زبان) و فیلم کوتاه لایو اکشن که باید تا اول دسامبر 2020 اکران شده باشند، استثنائاتی قائل است. همچنین فرصت پذیرش آثار در بخش بهترین فیلم، بهترین موسیقی متن و بهترین ترانه، 15 ژانویه 2021 در نظر گرفته شده است. این تمدید زمان فرصت را برای انتخاب بهترین فیلم بین المللی برای همه کشورها از جمله ایران افزایش داده است.

 جنایت بی دقت

مطابق با رویه معمول، در ابتدا یک لیست متشکل از 10 فیلم به عنوان لیست بلند نامزدهای اسکار بهترین فیلم بین المللی معرفی می‌شود. سپس یک لیست کوتاه متشکل از پنج نامزد نهایی این جایزه همچون دیگر بخش‌ها معرفی می‌شود که از این جا برای فیلم‌ها آورده‌ای دارد، چرا که افکارعمومی به قرارگیری فیلم‌ها در میان پنج نامزد نهایی و همچنین برندگان جوایز حساس است و صرفاً این موقعیت‌ها، منجر به افزایش توجه عمومی به آثار و افزایش فروش فیلم‌ها و خرید رایت آثار توسط کمپانی‌های بزرگ می‌شود.

در این میان اگرچه ممکن است گروهی از فیلمسازان معتبر ایرانی در مهلت تعیین شده آثاری خلق نمایند اما بعید است این آثار به اکران عمومی یا اکران آنلاین برسد و فرصت کاندیداتوری برای نمایندگی سینمای ایران را در جوایز اسکار 2021 را داشته باشد. بنابراین باید روی آثاری حساب کرد که تاکنون به رونمایی رسیده‌اند و در میان این آثار شانس فیلم‌هایی بیشتر خواهد بود که در رویدادهای بین المللی مورد توجه قرار گرفته‌اند.

بر اساس برآورد «تابناک»، فیلم‌های «جنایت بی‌دقت» به کارگردانی شهرام مکری و «خورشید» به کارگردانی مجید مجیدی از بیشترین شانس برای انتخاب به عنوان نماینده سینمای ایران برای حضور در بخش جایزه اسکار بهترین فیلم بین المللی برخوردارند؛ آثاری که از قضا هر دو آنها در جشنواره ونیز حضور دارند و این مزیتی برای این فیلم‌ها محسوب می‌شود. طبیعتاً بردن جایزه توسط هریک از این فیلم‌ها در هفتاد و هفتمین جشنواره ونیز کفه ترازو را به نفع فیلم موفق سنگین می‌کند اما این تمام ماجرا نیست و اگر هیچ یک از این فیلم‌ها موفق به دریافت جایزه نشوند، شانس مجیدی بیشتر خواهد بود.

البته برای تعیین دقیق گزینه سینمای ایران برای اسکار 2021 باید تا زمان تشکیل کمیته انتخاب صبر کرد، چرا که حوادث غیرمترقبه دوره پیشین و انتخاب اشتباه یک مستند به جای یک فیلم داستانی به عنوان نماینده سینمای ایران و کنار گذاشتن فیلم‌های داستانی موفق بین المللی، نشان داد ملاحظاتی فراتر از موقعیت‌ها فیلم‌ها در تعیین گزینه برتر می‌تواند وجود داشته باشد و این ملاحظات می‌تواند همه تحلیل‌ها و ارزیابی‌ها را به چالش بکشد.


خواندن مقالات زیر توسط مووی مگ پیشنهاد می شود :

خوانندگان مشهوری که تصمیم گرفتند بازیگر شوند! + تصاویر

تمام فیلمسازان مشهوری که نخواستند در جشنواره فیلم فجر حضور داشته باشند! + تصاویر

دستمزد بازیگران مشهور ایرانی منتشر شد! + تصاویر