0578d792a1ef23eaa1a2f7b5e877b479

تهمینه میلانی کارگردان سینمای ایران جهت داوری فستیوال «مالاتیا» و مروری بر آثارش به ترکیه می رود.

 دراین فستیوال که ۸ تا ۱۵ نوامبر (۱۸ تا ۲۵ آبان ماه) برگزار خواهد شد، فیلم های «دوزن»، «نیمه ی پنهان»، «واکنش پنجم»، «تسویه حساب، «سوپر استار» و «یکی از ما دونفر » به زبان ترکی به نمایش عموم در خواهد آمد.

 آن طور که در بیوگرافی این کارگردان آمده است: تهمینه میلانی در سال ۱۳۳۹ در شهر تبریز به دنیا آمد. در دوران دبیرستان به تهران نقل مکان کرد و در دبیرستانهای شرف و مرجان به ادامه تحصیل پرداخت. سال ۱۳۵۷ در رشته برق دانشگاه تبریز قبول شد. هم زمان با پیروزی انقلاب و بسته شدن دانشگاه ها به تهران بازگشت و در رشته معماری دانشگاه علم و صنعت مشغول به تحصیل گردید. با بسته شدن دانشگاه ها حضور در جلسات شعرخوانی، نمایش فیلم و از فعالیت هایی این قبیل را برگزید. در یکی از این جلسات بود که با مسعود کیمیایی آشنا گردید و توانست نظر موافق او را در دستیاری وی در کارگاه آزاد فیلم جلب نماید، سرانجام به عنوان منشی صحنه فیلم «خط قرمز» برگزیده شد. با باز شدن دانشگاه ها در کنار کار در کارگاه آزاد فیلم به ادامه تحصیل پرداخت. او که به آرامی به کار در سینما آشنا می شد شروع به نوشتن فیلمنامه (اگر فردا بیاید، دوستت دارم مادر، عشق و مرگ و …) و کار در دیگر فیلمها (ای ایران، جهیزیه ای برای رباب، دل نمک و …) کرد.

اولین فیلم او «بچه های طلاق» جایزه بهترین فیلم اول را در جشنواره فجر برد، از آثار دیگر او می توان به «افسانه آه» و «دیگه چه خبر»، «آتش بس» و... اشاره کرد.

ایسنا