235234234

مجری سابق برنامه ی «هفت» این روزها باز هم حاشیه ساز شده است اما این بار با آخرین فیلمش به نام «من مادر هستم». فیلم او پیش از اکران و بلافاصله پس از رفتن روی پرده مورد اعتراض شدید «انصار حزب الله» قرار گرفت و این گروه ۱۱ آذر ماه علیه این فیلم و سیاست های سازمان سینمایی روبروی وزارت ارشاد تجمع کردند.

پس از تجمع اعتراضی اعضای انصار حزب الله، فریدون جیرانی و غلامرضا موسوی (تهیه کننده فیلم) روبروی خبرنگاران ایسنا نشستند و در گفت وگویی به حواشی این روز های «من مادر هستم»، اشکالاتی که معترضان به فیلم می گیرند و چند پرسش دیگر درباره شرایط نمایش فیلم و نیز محتوای آن پاسخ دادند.

همچنین جیرانی و موسوی در بخش دوم این نشست که در خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) برگزار شد، درباره شرایط امروز سینمای ایران، ورود سیاست به سینما و نقاط تلاقی این دو با یکدیگر، فیلم های دولتی، افرادی که باعث گسترش ماهواره در جامعه می شوند و از مهم تر جناح بندی ها در سینما و چشم انداز آینده تقابل گروه های مختلف فکری در سینما صحبت کردند.

مشروح نشست فریدون جیرانی و غلامرضا موسوی را با خبرنگاران سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در زیر می خوانید:

«من مادر هستم» تابوشکنی نکرده است

ایسنا: آقای جیرانی! گاها در سینما یا تلویزیون ما، فیلم هایی ساخته می شود که در یک برهه زمانی به عنوان تابو شناخته و باعث برخی اعتراض ها (چه از جانب بخشی از اجتماع و چه از سوی مدیران) می شود اما می بینیم که اکران همان فیلم ها در سال های بعدش نه تنها موجب مشکلی نمی شود بلکه تلویزیون هم به عنوان یک رسانه ملی آن را پخش می کند، فکر می کنید «من مادر هستم» از این جنس فیلم هاست؟

فریدون جیرانی: واقعا فکر نمی کنم «من مادر هستم» از این طیف باشد چون من در فیلمم تابوشکنی نکرده ام. مثال واضح برای این موردی که پرسیدید، فیلم «آدم برفی» است. یادم می آید قبل از جشنواره فجر سال ۷۳ و ۷۴ ،«آدم برفی» یک نمایش خصوصی در سینما «آزادی» داشت و دوستان زیادی از منتقدین آن را دیدند، همان زمان سرمقاله ای در روزنامه «رسالت» به قلم آقای گبرلو چاپ شد که در آن سرمقاله ایشان گفته بود که اگر «آدم برفی» به نمایش عمومی دربیاید، خیلی از مردم به آن معترض می شوند. من آن سرمقاله را به عنوان یک سند تاریخی نگه داشته ام چون به نظرم مهم بود اما نکته اینجاست که دو سال بعد، فیلم در سینما ها اکران شد و نه تنها هیچ مشکلی برایش به وجود نیامد بلکه اتفاقا به یکی از پرفروش ترین فیلم های زمان خودش تبدیل شد. بگذریم که چند سال بعد هم همین «آدم برفی» در تلویزیون هم پخش شد و به صورت گسترده در شبکه نمایش خانگی توزیع شد!

ایسنا: اگر اشتباه نکنم «مرد عوضی» محمدرضا هنرمند هم همین طور بود.

جیرانی: بله. آقای هنرمند فیلمی به نام «مرد عوضی» دارد که قبل از اکران با حواشی بسیار شدیدی روبه رو شده بود اما باز هم چندی بعد بدون مشکل اکران شد و اتفاقا یکی از فیلم های پرفروش سینمای ایران لقب گرفت. همین فیلم هم علی رغم تمامی حواشی اش چند سال بعد در تلویزیون به نمایش در آمد و هیچ مشکلی هم نداشت.

در هر صورت در گذر زمان بعضی چیزها شکل خودش و تابویش را از دست می دهد. ضمن آنکه باید دقت کنیم که برخی از حواشی برای فیلم ها در زمان هایی بیش از اندازه بزرگ می شود که یکی از دلایل جو سیاسی آن برهه زمانی است. مثل همین اتفاقی که برای «من مادر هستم» افتاده است و جو سیاسی این روز ها باعث حواشی ای شده است.

ایسنا: اما در هرصورت عده ای از معترضان که جلوی وزارت ارشاد تجمع کرده بودند، معتقد بودند که شما تابوشکنی کرده اید!

جیرانی: خیر قبول ندارم. این فیلم تابوشکنی نکرده است. این فیلم یک ملودرام است که من تاکید داشتم که حتما با پیام اخلاقی همراه باشد. اتفاقا آن زمان که فیلمنامه را می نوشتیم بر این نکته تاکید داشتم که من یک فیلم با ساختار ملودرام و با یک پیام اخلاقی در پایان اش می خواهم. می خواستم بگویم در این ملودرام که درباره یک خانواده از هم پاشیده است اگر آنها از سبک زندگی کاملا وارداتی استفاده نمی کردند با چنین فجایعی که می بینید، روبه رو نمی شدند.

درباره آن تابو شکنی که برخی می گویند در فیلم شده باید دوباره این موضوع را تاکید کنم که من به دنبال تابوشکنی و مسائل اینچنینی نبودم، چون در فیلمم تابویی نبوده که بشکنم.

ایسنا: مثلا می گویند مشروب خواری در فیلم خیلی واضح نشان داده می شود

جیرانی: بله. مثلا دوستان می گویند در فیلم مشروب خواری نمایش داده شده در حالی که شما در برخی سریال های تلویزیونی هم این را می بینید. تاکید من این است که ما برای اولین بار مشروب خواری را به نمایش نگذاشته ایم که یک تابوشکنی ای در این زمینه کرده باشیم، من بر این موضوع تاکید دارم.

برای اینکه شما هم یادتان بیاید، می گویم که در سریال «مرگ تدریجی یک رویا» یا سریال «در چشم باد»، می بینیم که خانواده های مرفه لاییک، مشروب می خورند. در همین سریال «کلاه پهلوی» هم می بینید که مشروب استفاده می شود. طبیعتا وقتی شما می خواهید بگویید که مشروب خوردن چیز بدی است و چه اتفاقاتی بدی را رقم می زند، باید نشان بدهید که مصرف می شود. ضمن آنکه در «من مادر هستم»، من اصلا استفاده ابزاری از مشروب خواری نکردم.

حرفی که می خواهم در فیلم بزنم این است که الان یکسری در خانواده هایشان مشروب خواری را عادی می دانند اما ببینید که در همین خانواده هایی که این امر عادی است، براثر این مشروب خواری چه فجایعی پیش می آید. در هر صورت اکنون در جامعه ما برخی می گویند خوردن کمی مشروب هیچ اشکالی ندارد و عادی است. در واقع براساس زندگی خانواده اروپایی که در فیلم ها یا از نزدیک می بینند چنین چیزی را عادی می پندارند و می گویند دختر و پسر می توانند مثل یک خانواده اروپایی مشروب بخورند و... اما واقعا در جامعه ما چنین چیزی نمی شود و فاجعه به بار می آید. تمام حرف من به آن برخی از خانواده هاست.

انتشار گزینشی گفت وگوی خصوصی با معترضان در سینما آفریقا غیر اسلامی بود

ایسنا: آقای جیرانی! یکی از ایراداتی که گروه انصار حزب الله در تجمع اش چندین و چندبار تکرار کرد به یکی از گفت وگوهای شما در شب افتتاحیه فیلم در سینما «آفریقا» باز می گشت که در جمع معترضان انجام دادید. شما در جایی از آن گفت وگو بیان کرده اید که «من می خواهم در فیلمم بگویم اگر این خانواده کم تر مشروب می خوردند ...». در واقع معترضان می گویند شما اصل خوردن مشروب را نهی نکرده اید بلکه سر میزان اش بحث دارید!

جیرانی: اولا که واقعا منظورم این نبوده است و این را با صراحت همین جا می گویم. ضمن آنکه انتشار آن گفت وگو به شدت هم در حق من و هم در حق آن دوستان معترض که با من صحبت می کردند، ناجوانمردانه بود.

شب نمایش خصوصی فیلم در سینما «آفریقا»، دوستانی که خودشان را منتسب به انصار حزب الله و سایر گروه ها می کردند، دور من را گرفتند و یکسری سوالات را در فضای بسیار شلوغی پرسیدند و من هم در همان فضای شلوغ، پاسخ هایم را می دادم. حالا چرا می گویم انتشار آن صحبت ها ناجوانمردانه بود؟

اولا که پرسش ها و پاسخ ها کامل منتشر نشد و به نوعی این کار به ذهن مخاطب جهت داد. ثانیا آن گفت وگوها بسیار خصوصی و در یک فضای بسیار عامیانه مطرح می شد. آن دوستان سوالات شان را به صورت گفت وگوی محاوره ای، عامیانه و به شدت خصوصی با کارگردان مطرح می کردند و من هم به شدت محاوره ای، عامیانه و خصوصی برای آن دوست سوال کننده پاسخ می دادم. انتشار چنین گفت وگویی آن هم گزینشی کاری غیراسلامی بود.

در هر صورت من اصلا مقصودم این نبوده که بگویم «اگر کم می خورد...». من در کل آن نوع زندگی و این رفتار را تقبیح کرده ام.

ایسنا: برخی می گویند، یکی از دلایل اعتراض به «من مادر هستم» این است که این فیلم بلافاصله پس از چندین و چند فیلمی که درباره خیانت ساخته و روی پرده رفت، اکران شده است. ضمن اینکه برخی فیلم شما را در دسته فیلم های «خیانت محور» این ماه های سینمای ایران نام می برند. واقعا فکر می کنید چرا فیلمسازان ما اکنون موضوع خیانت برای شان مهم شده است؟

جیرانی: همین اول بگویم که فیلم من اصلا و ابدا درباره خیانت نیست و اینکه آن را در بین فیلم های خیانت محور دسته بندی می کنند ناشی از درست ندیدن فیلم است. تاکید می کنم که موضوع خیانت مبنای ساخت «من مادرم هستم» نبوده و اصلا من به این موضوع فکر نمی کردم. اما اینکه چرا در سینمای ما عده ای به سراغ بحث خیانت در فیلم های شان رفته اند، تحلیل دیگری جدای از این فیلم می طلبد که بعدا باید راجع آن صحبت کنیم.

تاکید می کنم ما یک خانواده تصویر نکرده ایم که زن یا شوهرش به فرد دیگری فکر می کنند بلکه تاکیدمان از ابتدا بر این بوده که این خانواده از هم متلاشی شده است. شاید اگر این خانواده ها و زن و شوهرهای فیلم مان به یکدیگر پایبند بوده و با هم زندگی می کردند و در این شرایط ما نشان می دادیم که به فرد دیگری فکر می کنند، می توانستند بگویند که عشق ضربدری ترویج شده اما الان این بحث مطرح نیست.

ما در «من مادر هستم»، نشان می دهیم که دوست پدر براساس اعتمادی که ناشی از یک سبک زندگی است، وارد خانواده می شود و پدر و مادر حاضر می شوند دخترشان را به دست این فرد که معتمدشان است، بسپارند اما همین اعتماد باعث می شود که برای دختر خانواده مشکلات بعدی پیش بیاید. در واقع انتقاد ما این است که آن سبک زندگی باعث شد که این فجایع پیش بیاید. حرف نهایی مان این است که خیلی وقت ها از دل زندگی هایی که از این سبک پیروی می کنند، فجایعی رخ می دهد؛ مخصوصا در جامعه در حال گذار ایران.

البته خودم هم قبول دارم که این التهاب و فکر کردن به این موضوعات، شاید برای برخی استرس ایجاد کند که اتفاقا به نظرم باید هم ایجاد کند. اصلا منظور من این بوده که مخاطب از بروز این فاجعه در زندگی اش بترسد.

نظر تهیه کننده «من مادر هستم» درباره اینکه معترضان می گویند فیلم باعث «اشاعه منکر» می شود

ایسنا: یک نکته دیگر هم در برخی اظهارنظر ها راجع به فیلم وجود دارد و آن بحث «اشاعه منکر» است. در واقع برخی می گویند اینکه شما بیایی سرو مشروب را نشان بدهی و در عین حال به شدت محکوم کنی موجب اشاعه آن می شود، چون این سبک زندگی به شدت غربی و حواشی اش کمتر در جامعه ما به چشم می خورد و درصد کمی اینطور هستند. درباره آن سبک زندگی به شدت غربی هم همین بحث مطرح می شود.

جیرانی: ممکن است من وارد سبک زندگی ای شده ام که بسیار انتقادبرانگیز است و درصد کمی از مردم ما اینطور زندگی می کنند، اما یادمان نرود که این سبک زندگی به شدت و به شکل اخطاردهنده و نگران کننده ای در جامعه در حال گذار ما قابلیت گسترش دارد و خطرناک است.

سید غلامرضا موسوی تهیه کننده : شاید برای توضیح دادن به سوال شما باید یک مثال بزنم. من زمانی که از سرویس سیاسی به سرویس اجتماعی «کیهان» رفتم، به فکر احیای خبرهای حوادث افتادم. طبعا آن زمان در مورد این کار با شورای سردبیری وقت صحبت هایی داشتم و برخی دوستان معتقد بودند راه اندازی سرویس حوادث باعث می شود ما منکر را در جامعه اشاعه دهیم.

آن زمان من چند استاد روانشناسی برجسته دانشگاه را دعوت کردم و میزگردی گذاشتم با این پرسش «آیا انتشار اخبار کارهای خلاف و به دور از عرف جامعه، بد آموزی دارد و یا اتفاقا می تواند باعث آگاهی دهی شود؟». یادم می آید به جزء یک نفر، سایر افراد معتقد بودند گفتن یک حادثه یا عمل منکر و آگاهی دادن به اکثریت مخاطبان نسبت به آن رفتار بهتر از نگفتنش است. امروز می بینیم که اکثر روزنامه ها و سایت های خبری بخش حوادث را دارند. اگر طبیعتا بدآموزی برای جامعه داشت خیلی ها به سراغش نمی رفتند، اتفاقا من فکر می کنم انتشار اینگونه خبرها به شدت آموزنده است.

ایسنا: پس احتمالا موضوع «من مادر هستم» را هم در همین راستای آموزندگی می دانید، درست است؟

موسوی: بله کاملا. در مورد «من مادر هستم» باید بگویم این فیلم به گمان من و خیلی از افراد دیگری که آن را دیده اند به شدت اخلاق گرا است. اما یادمان نرود طبیعتا باید برای نقد یک رفتار و نوعی بی بندوباری که معتقدید به اشتباه دارد در میان قشری از جامعه گسترش می یابد، باید ابتدا آن را در فیلم نشان دهید. بگذارید به صحبت های سیدرضا میرکریمی اشاره کنم که اتفاقا فیلمسازی مذهبی و متعهد است که دغدغه های دینی و ملی دارد و این را همه می دانند. او وقتی فیلم را می بیند می گوید من واقعا نمی فهمم چرا چنین رفتاری با فیلم می شود.

ایسنا: کمی از فضای اعتراض ها خارج شویم. «من مادر هستم» در کل پایان بندی بسیار تلخی دارد که مخاطب را به شدت متاثر می کند. واقعا این همه تلخی لازم بود؟

جیرانی: بله واقعا لازم بود. این فیلم می بایست پایان تلخی می داشت چون اگر این پایان تلخ نبود، بدبختی حاصل از انتقام تاکید می کنم انتقام مشخص نمی شد. ضمن آنکه با این پایان به شدت تلخ به آن کسی که فیلم را می بیند، یادآور شوم که اگر آنطور زندگی کردی با این فجایع روبه رو خواهی شد.

من می خواستم به خانواده هایی که شاید درصدد چنین زندگی هایی هستند و اتفاقا یکسری از نوکیسه ها همین طور هستند هشدار بدهم که حاصل چنین زندگی، چنین عاقبتی می شود.

یک نکته را قبلا یادم رفت که الان لازم است بگویم. فیلمنامه نویس ما خودش آدم مذهبی است و اتفاقا ایشان هم خیلی بر این موضوع تاکید داشتند که پایان فیلم باید تلخ باشد، چون ما از اول فیلم مدام نشان می دهیم که شخصیت ها مشروب می خورند، روابط بسیار آزاد دارند و به هیچ چیز پایبند نیستند. در واقع ایشان هم معتقدند بودند که در پایان فیلم هیچ یک از شخصیت های داستان نباید رستگار شوند و گرنه شاید از آن روابط اشتباه، تاثیر مثبتی بیرون می آمد.

هیچ فردِ خاصی پشت «من مادر هستم» نبوده است

ایسنا: «من مادر هستم» دو سال موفق به دریافت پروانه نمایش نشده بود اما در همین دوره مدیریت، فیلم شما اصلاحیه خورد و اکران شد. چند ماه قبل، زمزمه هایی می شد که یکی از شخصیت های دولت که زیاد از او نام برده می شود، پشت فیلم شما ایستاد تا فیلم پروانه نمایش بگیرد، واقعا آن شخصیتِ خاص دخالتی در این امر کرد؟

جیرانی: خیر به هیچ وجه. ضمن آنکه یک چیزی در این مدت مرا خیلی عصبانی کرد. برخی فکر می کنند هر فیلمی که در وزارت ارشاد پروانه نمایش می گیرد و با مشکلاتی مواجه می شود پشت آن یک جریان و یا یک فرد خاص قرار گرفته است! من با فیلم های دیگری که با مشکل مواجه شدند، کاری ندارم اما «من مادر هستم» کاملا با سرمایه شخصی ساخته شده است و هیچ فردی پشت آن نیست.

حاضریم فیلم را در یک سالن برای معترضان نمایش داده و با آن ها به گفت وگو بنشینیم فیلم منطبق با گفتمان انقلاب اسلامی است

ایسنا: چرا معترضان که معتقدید فیلم تان را ندیده اند را برای دیدن «من مادر هستم» دعوت نکردید؟ چون من دیدم یکسری از سینماگران در تجمع روبروی وزارت ارشاد خطاب به معترضان می گویند که اگر فیلم را دوست ندارید، نبینید!

موسوی: همین جا رسما اعلام می کنم ما حاضریم یک سالن اختصاصی بگیریم و دوستان معترض مانند انصار حزب الله و دیگران را دعوت کنیم تا درآن سالن، ابتدا فیلم را ببینند و سپس من و آقای جیرانی بنشینیم و به پرسش های شان پاسخ بدهیم. این هیچ اشکالی ندارد که آنها فیلم را ببینند و نسبت به آن اشکال داشته باشند اما اینکه عده ای بخواهند دیده یا ندیده برای اعتراض به کف خیابان بیایند، کاری به شدت اشتباه است. ضمن آنکه باید دقت کنیم صحبت یا اعتراض باید درباره فیلم «من مادر هستم» باشد نه درباره شخص آقای جیرانی یا سایر فیلم های دیگر ایشان.

من با این اطمینان می گویم فیلم اخلاقی ساخته ایم و مدعی هستم که برخلاف نظر برخی از معترضان «من مادر هستم» دقیقا منطبق با گفتمان انقلاب اسلامی است چون سبک زندگی غربی را به چالش می کشد. اتفاقا اگر قرار است دوستان در خارج از کشور درباره سبک زندگی درست صحبت کنند، می توانند این فیلم را برای خانواده غربی نمایش دهند و بگویند «ببینید، این نتیجه زندگی است که شما دارید».

«من مادر هستم» یک نقد است و ما داریم دو جریان نوکیسه و جریانی که دل داده زندگی غربی است را می کوبیم. متاسفانه در تجمع اعتراضی که چند روز قبل جلوی وزارت ارشاد انجام شد برخی افراد می گفتند که مشکل فیلم شما این است که اصلا نباید این ناهنجاری ها را نشان می دادید. در حالی که این سخن اشتباه است دوستان معترض باید به جای نفی، نقد کنند در این شرایط اتفاقا اگر جیرانی ها بدانند نقد می شوند حواسشان بیشتر جمع می شود.

در هر صورت تراز ما در کشور قانون است و نباید پس از سی و اندی سال مشکلات مان را در کف خیابان حل کنیم. باز هم تاکید می کنم که ما علاقه داریم معترضان و مخالفان «من مادر هستم» در یک سالن جمع شوند و فیلم را با هم ببینیم و نقدش کنیم.

ایسنا: درباره فیلم یک نکته دیگر هم وجود دارد که آقای رسایی که عضو شورای پروانه نمایش هستند در برنامه «هفت» به آن اشاره کردند و آن نام فیلم است. ایشان می گفت به شما ابلاغ شده بود که باید نام فیلم قطعا تغییر کند و از این امر به عنوان تخلف شما نام می برد.

موسوی: تغییر نام فیلم تنها به صورت یک پیشنهاد مطرح شد نه به صورت یک دستورالعمل. شاید اگر به عنوان یک دستورالعمل قطعی به ما ابلاغ شده بود که نام فیلم را تغییر دهید ، نام را از «من مادر هستم» به «من مادر نیستم» که پیشنهاد خود آقای رسایی بود، تغییر می دادیم. اتفاقی هم نمی افتاد. اما واقعا این تنها به عنوان یک پیشنهاد به ما داده شد.

ایسنا: علی رغم آنکه سوالات بسیاری درباره «من مادر هستم» وجود دارد اما در هر صورت وقت کم است و تنها به یک سوال دیگر در بخشی که قرار است درباره «من مادر هستم» صحبت کنیم. بسنده می کنم. شاید بتوان از بازی بسیار خوب فرهاد اصلانی، باران کوثری، هنگامه قاضیانی، پانته آ بهرام و حبیب رضایی به عنوان اصلی ترین نقطه قوت فیلم شما نام برد. انتخاب این ترکیب از بازیگران چگونه انجام شد؟

جیرانی: وقتی طرح ۳۰ صفحه ای فیلم آماده شد من با اولین فردی که برای بازی در «من مادر هستم» صحبت کردم، باران کوثری برای نقش «آوا» بود. وقتی که خانم کوثری بازی در این نقش را پذیرفت تیم ما به همراه خانم کوثری و با در اختیار داشتن یک طرح ۳۰ صفحه ای نشستیم و بازیگران را انتخاب کردیم که اتفاقا در جمع بندی ها نظرات ایشان هم خیلی راهگشا بود و به نوعی شاید بتوان گفت انتخاب بازیگر را خانم کوثری انجام داد.

ما در ابتدا برای نقش «سیمین» به خانم پانته آ بهرام رسیدیم که آقای درمیشیان در این پیشنهاد خیلی موثر بود. برای نقش «ناهید» باران کوثری ، هنگامه قاضیانی را پیشنهاد داد و برای نقش «نادر» هم همه مان متفق القول فکر می کردیم فرهاد اصلانی بهترین گزینه است. پیشنهاد حبیب رضایی هم برای بازی در نقش «سعید» از دل جمع بیرون آمد.

××××

بخش دوم گفت وگوی ایسنا با غلامرضا موسوی و فریدون جیرانی درباره شرایط این روز های سینمای کشور است، برهه ای که مخاطبان سینما به شدت کاهش یافته اند و اغلب سینماگران ورود بیش از اندازه و کنترل نشده سیاست به سینما را عامل این کاهش مخاطب و تولیدات بی دغدغه در حوزه های مختلف می دانند.

در این بخش از گفت وگو، موسوی و جیرانی درباره مسائل مختلفی مانند ورود سیاست به سینما و نقاط تلاقی این دو با یکدیگر، سینمای سرگرمی، سینمای ایدئولوژیک، فیلم های دولتی و فاخر، افرادی که باعث گسترش ماهواره در جامعه می شوند و از مهم تر جناح بندی ها در سینما پس از سال ۸۸ و چشم انداز آینده تقابل گروه های مختلف فکری در سینما صحبت کردند.

پس از سال ۸۸ اختلافات و دسته بندی ها در سینما به شدت علنی شد

ایسنا: آقای موسوی! دوستان سینماگر مانند شما در این چند ماهه اخیر مدام از ورود افسارگسیخته سیاست به سینما و تبعات منفی اش صحبت می کنند اما در هر صورت نمی توان منکر این شد که ورود سیاست به هنر و مخصوصا سینما در کنار تبعات منفی اش، برخی مزایا را هم داشت. مثل توجه به بودجه آن و ... .

موسوی: بله. این درست است اما متاسفانه الان این ورود و دخالت همانطور که اشاره کردید افسارگسیخته است نه کنترل شده و هدفمند. یک نکته را باید تاکید کنم و آن این است که نه من و نه آقای جیرانی آدم های وابسته به جناح یا گروه های سیاسی نیستیم گرچه ممکن است دید سیاسی داشته باشیم که این البته هیچ اشکالی ندارد. حتی در انتخابات سال ۸۸ هم شما امضای من را پای هیچ گروهی نمی بینید چرا که معتقدم شان هنر و فرهنگ بالاتر سیاست است و هنرمند حق ندارد از جایگاهش برای پیشبرد اهداف سیاسی استفاده ابزاری کند.

متاسفانه در شرایط فعلی سینما به عنوان یکی از هنرها به شدت از محل ورود سیاست ضربه می خورد تا جایی که اکنون یک عده این امر را در سر می پرورانند که اصلا سینمای اجتماعی در نطفه خفه شود. چرا؟ چون سینمای اجتماعی انتقاد می کند.

ایسنا: پیش بینی تان از آینده ادامه این وضعیت چیست؟

جیرانی : ببینید! داستان شرایط ایران، داستانی است که به سادگی نمی توان آن را تحلیل کرد. اختلافات در درون جریان های فرهنگی پس از مسائل سال ۸۸ زیاد شد و فاصله ها را زیاد کرد. قبل از سال ۸۸ اختلافات در جامعه فرهنگی وجود داشت اما علنی نشده بود و در واقع حریم ها هنوز بین جریان های مختلف وجود داشت اما پس از سال ۸۸ اختلافات و دسته بندی ها به شدت علنی شده تا آنجا که دو طیف را مقابل هم قرار داد. نکته مهم این است که از دل این اختلافات بخشی از مسائل فرهنگی هم به شکل امنیتی درآمد و مسائل را بسیار تلخ تر کرد.

حال من معتقدم گذر از این اختلافات که هم ریشه سیاسی و هم در جاهایی ریشه فرهنگی دارد بسیار سخت است. اینکه فکر کنیم جریان های سینما پس از این اختلافات می توانند اکنون به راحتی کنار هم بنشینند و درباره اختلافاتشان صحبت کنند، بسیار بعید است مگر آنکه در انتخابات آینده جریانی ایجاد شود تا هم طیف روشنفکران مسلمان در درون خانه سینما و هم فیلمسازان بخش خصوصی در اتحادیه تهیه کنندگان و هم افراد دیگری که در میان این دو جریان قرار دارند را کنار هم بنشاند.

متاسفانه اکنون در شرایطی هستیم که اگر بگوییم، دولت دلش می خواسته فضای سینما را بازتر کند از سوی عده ای به این متهم می شویم که در حال حمایت از دولت هستیم و در مقابل اگر بگوییم دولت با برخی از رفتارها فضای سینما را بسته تر کرد، این بار از سوی عده ی دیگری به هم سویی با جریان های مخالف متهم می شویم! دقیقا در حال حاضر جهت گیری ها و موضع گیری ها به شکل سیاه و سفید درآمده است و دیگر خاکستری بودن در این میان معنا ندارد. اتفاقا همین امر هم یکی از دلایل ایجاد شدن مشکلاتی برای برنامه «هفت» بود. ما در «هفت» سعی می کردیم، همیشه وسط و در بین این دو جریان بایستیم و از این تفکر ضربه خوردیم. چون همانطور که گفتم دو جریان انتظار دارند که موضع گیری شما مشخص، بسیار روشن و به سمت خودش باشد.

ایسنا: بسیاری از سینماگران معتقدند که ورود سیاست به سینما باعث همه مشکلات فعلی است اما تاکنون درباره اینکه سیاست از چه ناحیه ای به سینما ضربه می زند، کمتر صحبت شده است. آقای جیرانی شما به عنوان یک کارگردان که سابقه همکاری طولانی را رسانه ها دارید فکر می کنید این نقطه تلاقی در کجاست؟

جیرانی: در اینکه سیاست به شکل بسیار بدی وارد عرصه فرهنگ شده است، شکی نیست. مشکل اینجاست که دوستان سیاست مدار یا سیاست پیشه بعضا علاقه دارند همان رفتارها و کنش و واکنش های سیاسی را در عرصه فرهنگ پیگیری کنند در حالی که متاسفانه نمی دانند فرهنگ مانند سیاست نیست که بتوان با فشار در آن تغییر ایجاد کرد.

تغییر در فرهنگ نیاز به زمان دارد. حتی شما اگر بیشترین ممیزی ها را هم در این عرصه به کار بگیرید باز هم نمی توان فرهنگ را از دل ممیزی ها کنترل کرد. این عرصه، عرصه ای است که با تبادل نظر، کنترل و اصلاح می شود. معتقدم دوستانی که علاقه دارند دغدغه های انقلابی و دینی از سینما بیرون بیاید (که معتقدم اتفاقا هم لازم و هم بسیار خوب است) باید فیلمسازان طیف خودشان را به ساخت آن فیلم ها مجاب کنند و این کار جز با گفت وگو، تبادل نظر ایجاد نمی شود.

یک نکته بسیار مهم دیگر هم اینجا وجود دارد. عرصه فرهنگ، عرصه ای نیست که بتوان یک تفکر را با حذف تفکر دیگر اشاعه داد.

روایت موسوی از افرادی که با فشار های غیرمنطقی به صدا و سیما، مردم را به ماهواره ها سوق می دهند

ایسنا: یک پرسشی را از آقای موسوی پرسیدم که دوست دارم شما هم به آن پاسخ دهید. سینما فقط از سیاست ضربه خورده یا یک جاهایی این اتفاق مزایایی هم برای سینما داشته است؟

جیرانی: طبیعتا یک جاهایی سیاست به فرهنگ نفع هم رسانده است اما در حال حاضر حضور پررنگ سیاست در عرصه فرهنگ باعث اتفاقاتی شده است که امنیت فکری را با مشکلاتی مواجه کرده است. یک چیزی را هم فراموش نکنید. فضای جامعه روی فیلمساز خیلی تاثیر می گذارد.

متاسفانه در هفت، هشت سال اخیر به دلیل سیاست گذاری های اشتباه، سینمای میانه ما که در بین سینمای مبتذل و سینمای جشنواره ای قرار می گرفت از بین رفته است. محدودیت هایی که برای این نوع سینما میانه در سال های اخیر به وجود آمده، باعث شده سینمایی که در آن سوی مرزها مورد توجه قرار می گیرد رشد عجیب و غریبی داشته باشد.

موسوی: لازم است اینجا به یک مشکل دیگر که فراتر از بحث سینماست و در سال های آینده برای فرهنگ ما بیشتر از امروز خطر آفرین می شود هم اشاره کنم.

بسیاری از دوستان معترض به سینما و تلویزیون داخلی، نقش شبکه های ماهواره ای را در تلاش برای تغییر فرهنگی جامعه، در نظر نمی گیرند. به گمان من اکنون مردم به ماهواره برای دیدن اخبار روی نمی آورند، بلکه اکثرشان به دنبال سرگرمی در شبکه های مختلف ماهواره ای هستند. اگر امروز به سه شبکه ای که بیش از همه مورد توجه قرار می گیرند (فارسی وان، زمزمه و جِم تی وی) نگاه کنید، می بینید که آنها بخش خبری ندارند و فقط سریال های ساده با روابط های عجیب و غریب را نمایش می دهند.

بگذارید یک سوال را از این دوستان که بدان ها اشاره کردم، بپرسم: «چه کسانی و با چه رفتارهایی مردم را به سمت شبکه های ماهواره ای هل می دهند؟» به نظر من کسانی که مدیران صدا و سیما را تحت فشارِ بیش از حد و غیر معقول قرار می دهند، در این زمینه مقصر هستند. واقعا اگر منصف باشیم با این فشارها بالاخره یک جایی آدم کم می آورد در حالی که در این شرایط و با این حجم عملکرد، اتفاقا باید دست مدیران صدا و سیما را به گرمی فشرد. آنها اکنون در مقابل این همه شبکه ماهواره ای که سعی می کنند خوراکی برای سرگرمی خانواده ایرانی فراهم کنند، ایستاده اند و مدام هم انتقاد می شنوند.

واقعا فکر می کنم اگر هر کس جای مدیران صدا و سیما باشد هر روز می ترسد که اگر فلان سریال را نمایش دهد ، یکی از طیف های مختلف به او اعتراض می کنند. طبیعتا وقتی یکسری تلویزیون و سینمای با اخلاق این کشور را زیر سوال می برند، معلوم است که افرادی که در جامعه هستند سعی می کنند سرگرمی شان را از جای دیگری تامین کنند. اما متاسفانه دوستان معترض اصلا به این موضوع فکر نمی کنند و به آن توجهی نمی کنند. یک بار از خودمان بپرسیم چه شد که استفاده از ماهواره آنقدر زیاد شد؟ چه شد که خانواده سنتی ایرانی سرگرمی اش را از ماهواره می گیرد؟

ایسنا: به نظر می رسد دیگر نمی توان جلوی گسترش شبکه های ماهواره ای را گرفت. در حالی که می توان در جهت مقابله با آن سرگرمی سازی کرد؛ هم مقابله و هم تهیه خوراک.

موسوی: بله. من هم معتقدم هیچ کس نمی تواند جلوی ماهواره را با این رشدی که دارد، بگیرد اما ما امروز عملا داریم فرهنگ مان را دو دستی تقدیم شبکه های ماهواره ای می کنیم. خودتان شرایط را مشاهده کنید. ما الان افتخار سینمای مان این است که بهترین فیلمش ۵۰۰ هزار تماشاگر دارد! واقعا این همه یقه پاره کردن برای ۱۰۰ یا ۲۰۰ هزار نفر شوخی است!

اما چه کنیم؟ خب طبیعی است که معترضان فعلی هم دوست دارند در سینما آنچه را که دوست دارند را ببینند. معتقدم دوستان معترض برای فیلمسازان طیف خودشان خوراک تهیه کنند تا آنها هم فیلم های مدنظر را بسازند.

جیرانی: بگذارید من صحبت های آقای موسوی را تکمیل کنم.

واقعا اگر سینما را از معیار سرگرمی ببینیم تازه وارد یک فضای طبیعی برای حیات سینما می شویم. متاسفانه ما اکنون سینمای کشور را به عنوان یک سرگرمی نگاه نمی کنیم. دقیقا به همین دلیل است که اکنون خانواده ها از سینما لذتی نمی برند و حاضر نیستند برای آن پولی پرداخت کنند و در نتیجه مخاطب ما به شدت کاهش پیدا کرده است.

شاید برخی چندین و چند عامل را برای این کاهش مخاطب در سال های اخیر بشمارند اما معتقدم علت اصلی این ریزش مخاطب در یکی دو دهه اخیر و روند نزولی و با شیب تند آن این است که ما وجه سرگرمی سینما را از دست داده ایم و دیگر سینما برای خانواده سرگرم کننده نیست. اگر دقت کنید اکنون هم وقتی فیلمی سرگرم کننده ساخته می شود مردم به سینما می روند. در هر صورت شما در این سینما فیلمی مانند «اخراجی ها ۱» را دارید که توانست مردم را سرگرم کند و فروش خوبی هم داشت. این یک معادله کاملا مشخص است.

اما ما متاسفانه سرگرمی را با سیاست قاطی کردیم و به همه چیز یک برچسب ایدئولوژیک زدیم. درست است که ما یک کشور ایدئولوژیک هستیم و باید هم سینمای ایدئولوژیک داشته باشیم و آن را تقویت کنیم اما این بدان معنا نیست که باید سینمای سرگرمی حذف شود تا سینمای ایدئولوژیک رشد کند. اتفاقا معتقدم اگر سینمای سرگرمی ما مانند سینمای سرگرمی هند یا آمریکا (با معیار های اخلاقی خودمان) تقویت شده بود، آن وقت آن سینما از دل خودش سینمای سیاسی، مذهبی ، ملی و ... را در می آورد. اتفاقا دیگر نیازی نبود که دولت برای ساخت بعضی از فیلم ها با موضوعات ملی یا ایدئولوژیک و یا حتی استراتژیک، هزینه های آنچنانی کند. آن موقع بخش خصوصی وارد این جریان می شد.

ایسنا: فکر می کنم تا حدی مشکل آنجاست که بسیاری از مدیران، سینمای عامه پسند را با آنچه قبل از انقلاب بوده یا سینمایی که به سمت ابتذال می رود، تعبیر می کنند.

جیرانی: ببینید! ما اول باید سینمای عامه پسند را شکل دهیم و آن وقت می بینیم که هم تماشاگر بهتر به سینما می آید و هم آن نوع سینما از دل خودش ابتذال را کنار می گذارد. اگر دوستان دقت کنند قبل از سال ۴۸ سینمای ما با فیلم های بعضا مبتذلی دست و پنجه نرم می کرد اما از سال ۴۸ به بعد سینمای موج نو که می خواست آن روند قبلی را کنار بزند و حرف های جدی را مطرح کند رو آمد. اتفاقا آن سینمای موج نو از دل بخش خصوصی سر درآورد. اما الان ببینید سینما طوری مدیریت شده است که بخش خصوصی کمتر جرات می کند به سمت مسائل جدی و مهمی که جای مطرح کردن دارد، برود.

شاید برخی بگویند پس منافع ملی این وسط چه می شود؟ یا اینکه دولت وظیفه دارد فیلم هایی بسازد در جهت منافع ملی و مسائل استراتژیک کشور. این حرف ها درست اما من می گویم باید سینمای میانه و سرگرمی رشد کند و این رشد کردن هیچ منافاتی با اینکه فیلمسازان باید منافع ملی را در نظر بگیرند، ندارد. در شرایطی که سینمای میانه و متکی به مخاطب رشد کند (مانند آنچه که در هند و آمریکا اتفاق افتاد) فیلم انتقادی، سرگرمی، سیاسی و ... هم ساخته می شود چون مخاطب گسترده ی سینمارو آن موقع چنین چیزی را طلب می کند اما آن وقت دیگر فیلمساز نه تنها نمی خواهد بلکه نمی تواند پایش را یک قدم از منافع ملی آن طرف تر بگذارد چون سر و کارش با مخاطب است.

ایسنا: در حالی که تصور عمومی الان این است که بخش خصوصی برای مخاطب فیلم می سازد و بخش عمومی برای منافع ملی، موضوعات ایدئولوژیک و مسائل استراتژیک.

موسوی: یک نکته را یادمان باشد. وقتی عادت سینما رفتن در جامعه ای از بین می رود حتی اگر دولت بهترین و با کیفیت ترین فیلم را هم بسازد و مردم عادت به سینما رفتن نداشته باشند آن فیلم ها را هم نخواهند دید حتی اگر بلیت مجانی به آنها بدهند.

متاسفانه اکنون بخش خصوصی ما روز به روز ضعیف تر می شود و دولتی ها هم به دو شکل فیلم می سازند. تعدادی از فیلم های بخش دولتی برای این ساخته می شوند که به اقتصاد برخی از دوستانِ فعلی شان کمک کنند و تعدادی دیگر هم با صفت «فاخر» شروع به ساختن می شوند که سروصداها و انتقاد هایی که در جامعه نسبت به عملکردشان وجود دارد را رفع کنند. مثلا گروه معترضی به فلان مدیر می گوید پس شما درباره تاریخ معاصر کشور چه کردید؟! مدیر دستور می دهد فلان فیلم فاخر درباره فلان برهه تاریخی ساخته شود!

حالا ببینید آیا هر دو شکل ساخت فیلم دولتی فروشی دارند؟ واقعا بیایید یک بررسی کنید چند فیلم در بخش دولتی در سال های گذشته سینما ساخته شده و فروش کرده است؟ حتی بسیاری از آنها هزینه تبلیغات شان را هم در نیاورده اند.

 

ایسنا