farzand-4-h

ظهر امروز نشست پرسش و پاسخ فیلم سینمایی «فرزند چهارم» با حضور وحید موسائیان (کارگردان)، مهدی هاشمی، مهتاب کرامتی،حسین محب اهری (بازیگران)، آزیتا موگویی (طراح صحنه و لباس)، فریدون شهبازیان (آهنگساز) و محمد رضا شهیدی فر (مجری) در سالن سعدی برج میلاد برگزار شد....

در ابتدای این مراسم وحید موسائیان در مورد فیلمش توضیح داد: امیدوارم فیلم با مخاطب ارتباط خوبی برقرار کند. ایده فیلم زمانی شکل گرفت که قرار بود من دو مستند در مورد سومالی بسازم و با سفری که به آجا داشتم ایده ساخت فیلم سینمایی در ذهنم شکل گرفت.

وی در ادامه افزود: کار در سومالی خیلی سخت و دشوار بود و من با تردید با عوامل صحبت کردم تا ببینم میشود کار کرد یا نه چرا که ناامنی آن منطقه ما را اذیت میکرد و مشکلات دیگری مثل مریضی، بیماری، آب آشامیدنی و ... در آنجا بود.

موسائیان هزینه فیلم خود را یک میلیارد و 600 میلیون عنوان کرد و گفت: از قبل از شروع جشنواره جو سازی بر علیه این فیلم شکل گرفت و در نهایت رسانه ها با اعلام ارقام عجیب و غریب مشکلاتی برای ما به وجود آوردند.

وی در ادامه افزود: لفظ فیلم فاخر در این اواخر کار را خراب کرده است، بازیگران دستمزد اندکی دریافت کردند و هزینه کار ما هم زیاد نشد، اردوگاه های فیلم را خومان بازسازی کردیم.

موسائیان ادامه داد: دیروز فیلمی دیدم که خوب بود و تهیه کننده هزینه فیلم خود را در تهران یک میلیارد تومان اعلام کرد اما هزینه کل فیلم ما یک میلیارد و 600 میلیون تومان شد. 

در ادامه آزیتا موگویی نیز اظهار داشت: کار در آن منطقه خیلی سخت بود چرا که در قاره آفریقا چیزی به نام سینما وجود ندارد و ما سعی کردیم بدیهیات را به آنها یاد دهیم و یاد دادن به دیگران خودش یک نوع سینما است. امیدوارم فیلم توانسته باشد با مخاطب ارتباط خوبی برقرار کند.

در ادامه این نشست مهدی هاشمی نیز توضیح داد: با وحید موسائیان از فیلم های اولش آشنا بودم و چون او کار مستندسازی می‌کرد احساس می‌کردم با مستند به واقعیات نزدیک و نزدیکتر می‌شود.

وی در ادامه افزود: خیلی دوست داشتم با او کار کنم تا این کار به من پیشنهاد شد و فیلمنامه را خواندم و بازی در این کار را قبول کردم.

هاشمی تصریح کرد: خوشحالم که با موسائیان کار کردم چرا که او بسیار انشان شریفی است و در طول ساخت این فیلم سخت این کارگردان حتی یک داد هم نزد.

این بازیگر در ادامه افزود: «فرزند چهارم» فیلمی شریف، نرم و بی ادعاست و حالا من از این فیلم جدا شدم و فیلم به روی پرده سینما و بعد به شبکه خانگی می رود اما پشت صحنه این فیلم بهترین خاطره من از سینما به شمار می رود.

در ادامه این نشست «مهتاب کرامتی» نیز، اظهار داشت: یکی از امتیازات مهم این فیلم وجه مستند گونه بودن کار است و در کنار آن فیلمنامه قوی که ما را به کار نزدیک کرد.

کرامتی تصریح کرد: خیلی خوشحالم که در این فیلم بودم و عوامل خوبی دور هم جمع شدیم ، اولین بار بود که کار را تماشا می کردم، نگران بودم اما همان طور که مهدی هاشمی، خوشبختانه فیلمی نرم و روان را شاهد بودیم.

وی در ادامه افزود: در طول ساخت این فیلم خیلی سختی کشیدیم، معلوم نبود که سالم به وطن بر می گردیم یا که نه اما مهم ماحصل کار است که خوشبختانه خوب بود.

همچنین حسین محب اهری نیز، اظهار داشت: این دومین همکاری من با وحید موسائیان بود. خوشحالم دو نقش متفاوت را در فیلمهای او ایفا کردم و توانستم در طول این فیلم با مردم آفریقا ارتباط خوبی برقرار کنم.

در ادامه وحید موسائیان نیز گفت: جا دارد از بنیاد سینمایی فارابی تشکر کنم چرا که اگر حمایت های سید احمد میرعلایی، حسن نجریان، جعفر گودرزی نبود این کار اصلا ساخته نمی‌شد.

موسائیان در پایان نشست اظهار داشت: قرار نبود فیلم شعاری یا تبلیغاتی بسازیم بلکه به این فکر می‌کردم تا روابط انسانی را در فیلم نشان دهم