2 1 20141220172044

کره شمالی تصمیم گرفته است درهای خود را بیش از پیش به روی فیلم‌های خارجی ببندد.

به‌ گزارش مووی مگ به نقل از آنا، ورود و نمایش فیلم‌های محصول چین و روسیه به کره شمالی که پیش از این کمتر ممکن بود در این کشور ممنوعیت نمایش داشته باشند، محدود شد. به نوشته هالیوود ریپورتر  این اعمال محدودیت بیشتر بر فیلم‌های خارجی واکنشی به اکران فیلم کمدی آمریکایی «مصاحبه» است که به داستان تخیلی ترور رهبر کره شمالی به دست دو برنامه‌ساز تلویزیونی آمریکایی می‌پردازد.

هالیوود ریپورتر به نقل از رادیو آسیای آزاد و رسانه‌های کره جنوبی گزارش داد که طبق دستور مستقیم کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، تلویزیون دولتی آن کشور از نمایش فیلم‌های چینی و روسی منع شده است. ظاهراً با وجود روابط نزدیک کره شمالی با کشورهای چین و روسیه این تصمیم تا حد زیادی در واکنش به فیلم تازه به نمایش درآمده «مصاحبه» اتخاذ شده است.

آن چان ایل، سرپرست انجمن مطالعات کره شمالی در کشور کره جنوبی در کانال A تلویزیون دولتی آن کشور گفته است: «اگر فیلم‌هایی مانند «مصاحبه» ساخته نمی‌شد که مقامات کره شمالی آن را تهدیدی برای خود بپندارند، چنین اقداماتی از آنها سر نمی‌زد. طاهراً این فیلم باعث شده که اشتیاق بیشتری در کره شمالی نسبت به فیلم‌های خارجی به وجود آید و این محدودیت را می‌توان به عنوان یک اقدام آزمایشی برای مهار زده بر این اشتیاق فزاینده به شمار آورد.»

تلویزیون دولتی کره شمالی تاکنون گاه و بیگاه فیلم‌های خارجی را با سانسور زیاد به نمایش می‌گذاشت، از جمله کمدی بریتانیایی Bend It Like Beckham که چند سال پیش با زمان نمایشی در حدود نصف زمان اصلی فیلم به نمایش درآمد. فیلم‌هایی چینی از سال 2012 که روابط بین دو کشور همسایه‌ای اندکی مخدوش شد، کمتر به تلویزیون کره شمالی راه پیدا می‌کردند اما امکان تماشای فیلم‌های روسی از طریق  دستگاه‌های DVD و به‌واسطه مؤسسه دولتی Mokran Video امکان‌پذیر بود.