2 1 201551612549

«مرد غیرمنطقی» تازه‌ترین ساخته وودی آلن اولین بار در دنیا در شصت و هشتمین دوره جشنواره فیلم کن روی پرده رفت.

به گزارش مووی مگ به نقل از هنرآنلاین، مرد غیرمنطقی (Irrational Man) که در بخش خارج از مسابقه این دوره جشنواره کن حضور دارد، جمعه غروب در بخش خارج از مسابقه به نمایش درآمد. پس از نمایش فیلم، تماشاگران حاضر در سالن وودی آلن کارگردان آمریکایی را برای دو دقیقه ایستاده تشویق کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کانت و قتل شاید یک تلفیق سینمایی نامعمول باشد، البته مگر در فیلمی از وودی آلن این اتفاق بیفتد. کارگردان پرکار اغلب فلسفه را با کمدی‌های شیطنت‌آمیز در هم می‌آمیزد. او سال 2005 با تریلر "امتیاز نهایی" از یک زاویه دیگر مورد احترام و تحسین دیگران قرار گرفت.

"مرد غیرمنطقی" هر دو عنصر را در داستانی تلفیق می‌کند که قالب آشنای آلن را دارد و هم ویترینی برای استعدادهای بازیگری چشمگیر واکین فینیکس و اما استون است.

داستان درباره ایب، یک استاد فلسفه است، مردی بدبین و جان‌به‌لب‌رسیده که از امانوئل کانت و سورن کی‌یرکگور نقل قول می‌آورد و باور دارد عقاید فیلسوف‌ها بی‌معنی است. تا اینکه برای امتحان اصول اخلاقی نامعمول خود تصمیم می‌گیرد یک قاضی را به قتل برساند. نقشه قتل جان تازه‌ای به ایب می‌بخشد و باعث می‌شود او طعم تازه‌ای از زندگی را بچشد، اما درست مانند "امتیاز نهایی" اتفاقات به یک فاجعه بالقوه سرازیر می‌شود. استون نقش یک دانشجوی باهوش را بازی می‌کند که مجذوب ایب می‌شود.

آلن پس از نمایش موفق "مرد غیرمنطقی" به رسانه‌ها گفت هرچند به نظر می‌رسد شخصیت ایب رفتاری دیوانه‌وار دارد، اما همه تصمیم‌های او نامعمول نیست.

کارگردان 79 ساله گفت: فکر می‌کنم وقتی درک می‌کنید اگر دست به انتخاب بزنید، چیزی مهم می‌تواند اتفاق بیفتد، این یک نقطه عطف در زندگی‌تان خواهد بود. با توجه به انتخاب‌های ما در زندگی این خیلی هم غیر منطقی نیست.

آلن تا پیش از این به دفعات با فیلم‌های خود در جشنواره کن حضور داشته است، اما تاکنون حاضر نشده است فیلم‌هایش در بخش مسابقه برای دریافت جایزه نخل طلا رقابت کنند. او گفت: ساختن این فیلم‌ها خودش یک جایزه است

221eee213

او درباره مرگ و هستی و اینکه فیلمسازی چه تناسبی با این دو موضوع دارد، همان‌طور که انتظار می‌رفت پاسخی نیست‌انگارانه داد، اما اذعان کرد فیلم ساختن برای او ضروری بود تا صورت ظاهر معنی زندگی را کند. او گفت: نکته اصلی این است که زندگی دستور جلسه خودش را دارد و در همان حال که وراجی می‌کنید از روی شما رد می‌شود.

او گفت: زندگی بی‌معنی است. شما در جهانی تصادفی زندگی می‌کنید. حیات شما بی‌معنی است و هر چه در زندگی خلق می‌کنید در نهایت ناپدید می‌شود. زمین نابود می‌شود، خورشید می‌سوزد و جهان می‌رود. و همه چیز تمام می‌شود.

آلن گفت پایانی چنین ترسناک می‌طلبد که هنرمندانی مانند خود او حواس‌ها را پرت کنند. او گفت: می‌توانید حواس مردم را پرت کنید و فیلم ساختن یک راه فوق‌العاده برای حواس پرتی است.

پارکر پوسی، جیمی بلکلی و بن رزنفیلد دیگر بازیگران "مرد غیرمنطقی" هستند. سونی پیکچرز کلسیکس حق پخش این فیلم در آمریکای شمالی را به عهده دارد. آلن و سونی برای هشتمین بار است همکاری می‌کنند.

آلن تابستان سال گذشته "جادو در مهتاب" با بازی کالین فیرث و اما استون را روی پرده سینماها داشت که در دنیا 32.3 میلیون دلار فروخت. آن فیلم را نیز سونی پیکچرز کلسیکس توزیع کرد. "جازمین غمگین" فیلم قبلی آلن سال 2014 جایزه اسکار بهترین بازیگر زن را برای کیت بلانشت به همراه داشت.

یک سرافکندگی جهانی

ژانویه پیش اعلام شد شرکت آمازون استودیوز با آلن قرارداد بسته است تا او اولین مجموعه تلویزیونی کارنامه‌اش را از روی متنی نوشته خودش کارگردانی کند. آمازون دستور تولید یک فصل کامل این سریال را صادر کرد که فعلا از آن به عنوان "پروژه بی‌نام وودی آلن" یاد می‌شود و هر اپیزود آن نیم ساعت است. اپیزودها را وودی آلن می‌نویسد و کارگردانی می‌کند.

تولید این مجموعه تلویزیونی یکی دیگر از موضوعاتی بود که روز جمعه در نشست مطبوعاتی فیلم جدید آلن در کن مطرح شد. به گزارش رویترز، آلن ابراز نگرانی کرد که شاید اولین تجربه کارگردانی‌اش یک فاجعه باشد و گفت هیچ‌وقت نباید چنین قراردادی را امضا می‌کرد.

او گفت: این یک اشتباه فاجعه‌آمیز است. همه سعی‌ام را می‌کنم. در خانه با آن کلنجار می‌روم، اما هیچ‌وقت نباید درگیر این کار می‌شدم.

او ادامه داد: برای من خیلی سخت است. فکر می‌کردم کار ساده‌ای است. به خودم می‌گفتم ساختن یک فیلم سینمایی یک پروسه طولانی است، اما ساختن شش فیلم نیم ساعتی مثل آب خوردن است. نیم ساعت می‌سازم، بعد می‌روم نیم ساعت بعدی... اما این طور نیست. کار خیلی خیلی سختی است. فقط امیدوارم آمازون را ناامید نکنم.

آلن گفت: با آن کلنجار می‌روم. این کار را خوب بلد نیستم. راستش هیچ‌کدام از این مجموعه‌های تلویزیونی را نمی‌بینم، برای همین نمی‌دانم چه کار دارم می‌کنم. دست و پا می‌زنم. انتظار دارم وقتی کار نشان داده شود در جهان باعث سرافکندگی شود.

آلن سال 1978 برای فیلم "آنی هال" برنده جوایز اسکار بهترین کارگردان و بهترین فیلمنامه غیراقتباسی شد. او در 1987 با "هانا و خواهرانش" اسکار بهترین فیلمنامه غیراقتباسی را دریافت کرد. آلن سال 2012 هم با "نیمه‌شب در پاریس" برنده اسکار بهترین فیلمنامه غیراقتباسی شد.

روز جمعه همچنین فیلم "خرچنگ" (The Lobster) به کارگردانی یورگوس لانتیموس کارگردان جوان یونانی در بخش مسابقه جشنواره کن نمایش داده شد. داستان این فیلم در آینده نزدیک در جایی روی می‌دهد که آدم‌های مجرد باید در 45 روز جفت پیدا کنند، وگرنه به حیوان تبدیل و در طبیعت رها می‌شوند.

کالین فارل بازیگر ایرلندی در این فیلم نقش یک آرشیتکت را بازی می‌کند که همسرش او را ترک کرده است. او به محض ورود به هتلی شیک در جنوب غربی ایرلند به نتیجه می‌رسد که اگر نتوانست در مهلت 45 روزه جفت خود را پیدا کند به یک خرچنگ تبدیل شود، چون این حیوان 100 سال عمر می‌کند و خونش آبی است. مدیر هتل او را تحسین می‌کند، چون بیشتر مردم ترجیح می‌دهند سگ باشند.

لانتیموس 42 ساله که با فیلم "سگ‌دندان" در سطح بین‌المللی به شهرت رسید، در نشست مطبوعاتی فیلم جدید خود در کن، گفت: تنها می‌خواستیم پرسش‌هایی طرح و مردم را وادار کنیم در نظر داشته باشند که ما چگونه راه‌های زندگی خود را مرتب می‌کنیم. یکی از پرسش‌ها این است که اگر قوانینی که از آنها پیروی می‌کنیم معنایی دارند، آیا باید با بعضی از آنها مخالفت کنیم و قوانین تازه‌ای تعریف کنیم؟

فارل از اینکه "خرچنگ" در زادگاهش ساخته شد ابراز خوشحالی کرد و افزود: دقیقا نمی‌دانم موضوع این فیلم چیست، جز اینکه حسی از تنهایی عمیق در زندگی مدرن جاری شده است.

ریچل وایس بازیگر بریتانیایی در فیلم نقش زنی را بازی می‌کند که شخصیت فارل در نهایت با او همراه می‌شود. جان سی. رایلی بازیگر آمریکایی نقش یکی دیگر از مهمانان هتل را دارد. رایلی گفت فیلمنامه را دوست داشت، برای اینکه ابزورد بود.

بن ویشاو و لیا سدو دیگر بازیگران "خرچنگ" هستند که تولید مشترک یونان، بریتانیا، ایرلند، هلند و فرانسه است. اولین واکنش‌ها به فیلم مثبت بود.

جمعه غروب فیلم "دریای درختان‌ (The Sea of Trees) تازه‌ترین ساخته گاس ون سنت کارگردان آمریکایی برای اولین بار در کن برای اهالی رسانه به نمایش درآمد و در پایان هو شد. به گزارش ورایتی، از روز پنجشنبه که برنامه نمایش فیلم‌های بخش مسابقه کن شروع شد، برای اولین بار بود که رسانه‌ها چنین واکنشی منفی به یک فیلم نشان دادند. این فیلم روز شنبه به طور رسمی در کن نمایش داده می‌شود.

متیو مکاناهی در "دریای درختان" نقش آرتور یک مرد آمریکایی مستعد خودکشی را بازی می‌کند که پس از مرگ همسرش (با بازی نائومی واتس) راهی اوکی‌گاهارا معروف به "دریای درختان" می‌شود که یک جنگل اسرارآمیز پایین کوه فوجی در ژاپن است، جایی که آدم‌ها برای فکر کردن به زندگی و مرگ به آنجا می‌روند. آرتور که بهترین جا را برای مردن پیدا کرده است با مردی ژاپنی (با بازی کن واتانابه) برخورد می‌کند که او هم افسرده است و راه خود را گم کرده است.

ون سنت یکی از چهره‌های محبوب کن است. او در سال 2003 برای فیلم "فیل" برنده جایزه نخل طلا همین طور جایزه بهترین کارگردان جشنواره کن شد و در سال 2007 نیز برای فیلم "پارک پارانویایی"‌ جایزه شصت سالگی جشنواره را دریافت کرد. او آخرین بار با فیلم "بی‌قرار" در جشنواره کن حضور داشت.