2 1 2015812183259

پل هگیس، نویسنده و کارگردان فیلم «تصادف» که در بخشی از آن فیلم به زندگی و احوال خانواده‌ای ایرانی در لس‌آنجلس می‌پرداخت، پذیرفت که دریافت جایزه اسکار حق او نبوده است.

به گزارش مووی مگ به نقل از آنا، پل هگیس برنده دو جایزه اسکار بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه اریژینال سال 2006 برای فیلم «تصادف» (Crash) و نامزد جایزه اسکار کارگردانی آن سال در مصاحبه‌ای اذعان کرد که حق او نبوده جایزه اسکار آن سال را با وجود چنان رقبای مقتدری دریافت کند.

به نوشته ورایتی، پل هگیس روز سه‌شنبه در گفت‌و‌گو با سایت سینمایی HitFix در مورد فیلم «تصادف» خود و اسکار سال 2006 گفت: «واقعاً آن فیلم بهترین فیلم سال بود؟ من که اینطور فکر نمی‌کنم.» هگیس تصدیق کرد که «فیلم‌هایی عالی در آن سال (در مراسم اسکار) بودند. «شب به‌خیر و موفق باشید» فیلم مسحور کننده‌ای بود، «کاپوتی» معرکه بود، فیلم آنگ لی به اسم «کوهستان بروکبک» عالی بود و من از «مونیخ» اسپیلبرگ هم خیلی لذت بردم. چه سالی بود. «تصادف» به دلایلی مردم را تحت‌تأثیر قرار داد. من هم خیلی خوشحالم که آن جایزه‌های اسکار را گرفتم. ولی نمی‌توانید از من بپرسید که بهترین فیلم آن سال کدام بود، چون من اگر بودم، به «تصادف» رأی نمی‌دادم، به‌خاطر هنرمندی‌هایی که در فیلم‌های دیگر آن سال دیدم

هگیس در این مصاحبه با اشاره به انتقادهای مطرح شده در مورد مسائل نژادی در این فیلم، توضیح داد که تصمیم او این بود که در سی دقیقه اول فیلم کلیشه‌های نژادی را مطرح و بعد تقویت کند تا تماشاگر احساس ناراحتی کند و به فکر فرو برود و بعد به او سویه دیگر افکار نژادپرستانه را نشان دهد.

فیلم «تصادف» اتفاق‌های رخ داده برای چند خانواده در لس‌آنجلس در مدت 36 ساعت را به صورت همزمان روایت می‌کند و به کشمکش‌های قومی و نژادی آشکار و پنهان در دیگ در هم جوش این شهر می‌پردازد. بازیگرانی چون ساندرا بولاک، دان چیدل، مت دیلون، ترنس هاوارد، ویلیام فیچنر، برندان فریزر و جنیفر اسپوزیتو از جمله ایفاگران نقش‌های فیلم «تصادف» هستند و در این فیلم به زبان‌های انگلیسی، فارسی، ماندارین (چینی)، اسپانیایی و کره‌ای صحبت می شود. از جمله شخصیت‌های این فیلم می‌توان به یک پلیس نژادپرست سفیدپوست و پدرش، یک مرد تهیه‌کننده تلویزیونی سیاهپوست و همسرش، خانواده‌ای ایرانی که سعی می‌کنند کسب و کار خود را با وجود سارقان محلی حفظ کنند، یک قفل‌ساز سیاهپوست و دختر کوچکش و خانواده‌ای هیسپانیک اشاره کرد.