2 1 201582715443

لوک بسون ، کارگردان مطرح و تجاري ساز فرانسوي که شهرت بين المللي دارد و آخرين ساخته اش «لوسي» با بازي اسکارلت جوهانسون و مورگان فريمن موفقيت اقتصادي زيادي را به همراه داشت تصميم گرفته فيلم بعدي خود با بودجه 170 ميليون يوروي در خارج از فرانسه بسازد.

به گزارش مووی مگ به نقل از باني فيلم، اين فيلم که «والري ين» نام دارد، از فيلم هاي توليد بزرگ است. در اين پروژه 1200 نفر براي مدت زمان شش ماه فيلمبرداري کار خواهند کرد.

لوک بسون درسال 1983 با ساخت «آخرين نبرد» که فيلمي بدون ديالوگ و به شکل سياه وسفيد کار شده بود، کارش را درسينما آغاز کرد و خيلي سريع جزو کارگردانان مطرح فرانسه شد.

بسون با فيلم «درياي پهناور»(يا آبي بزرگ) در افتتاحيه جشنواره کن شرکت کرد. او سال 2000 نيز به عنوان رئيس هيات داوران جشنواره کن انتخاب شد.

از فيلم هاي مهم بسون که هميشه با استقبال گسترده در سينماها روبرو شده بايد از «نيکيتا»، «درياي بزرگ»، « لئون»، «عنصر پنجم»، «ژاندارک »و «لوسي» نام برد.

گفتني است در دولت فرانسه براي کارگردانان اين کشور و کارگرداناني که فيلم هايشان به زبان فرانسه ساخته مي شود، تسهيلاتي از نظر مالياتي در نظر مي گيرند که اين مورد مي تواند کمک بزرگي براي فيلم باشد.

لوک بسون براي فيلم بعدي خود «والري ين» از دولت فرانسه در خواست کمک کرده، اما چون فيلم به زبان انگليسي خواهد بود، مرکز ملي سينماي فرانسه موافقت نخواهد کرد، به همين دليل اين کارگردان درصدد است فيلمش را در کشور ديگري بسازد