2 1 201453173016

ساعاتی پیش از افتتاح جشنواره فیلم ونیز آلبرتو باربرا مدیر هنری این جشنواره درباره هفتاد و دومین دوره آن سخن گفت.

به گزارش مووی مگ به نقل از مهر، در حالی که جشنواره فیلم ونیز در سال‌های اخیر فیلم‌هایی را انتخاب کرده که بعدا اسکارهای متعددی هم گرفته‌اند و فیلم «مرد پرنده‌ای» سال پیش و «جاذبه» سال پیشتر از نمونه‌های آن هستند، این جشنواره امشب با نمایش فیلم «اورست» هفتادو دومین دوره خود را کلید می‌زند.

«اروست» به کارگردانی بالتازار کورماکور کارگردانی نسبتا ناشناس از ایسلند، فیلمی پر از ستاره است که جیک جیلنهال، کایرا نایتلی و جاش برولین از جمله آنها هستند. این فیلم ماجرای یک مصیبت واقعی را که سال ۱۹۹۶ بر بلندترین قله جهان رخ داد، تصویر کرده است.

این فیلم گرچه در بخش رقابتی برای دریافت شیر طلا حضور ندارد، اما از آن نوع فیلم‌هایی است که آلبرتو باربرا مدیر فستیوال همیشه برای افتتاحیه به دنبالشان است. باربرا در این باره گفت: این فیلم به اندازه کافی تماشایی هست و در عین حال آنقدر خشونت‌آمیز نیست؛ چون مخاطبان شب نخست جشنواره با بقیه شب‌های فستیوال فرق دارند.

باربرا نه فقط به نمایش «اورست» افتخار می‌کند، بلکه می گوید امسال شاهد حضور مجموعه‌ای از فیلم‌ها، کارگردانان و بازیگران معتبر در جشنواره هستیم.

برخی از برترین فیلم‌های بخش رقابتی شامل فیلم «دختر دانمارکی» ساخته تام هوپر با بازی ادی ردمین در نقش شخصیت اصلی، «هیولاهای بی‌وطن» با بازی ادریس آلبا بر مبنای رمانی درباره کودک سربازان در آفریقا، «برابرها» فیلمی آینده نگرانه از درک دورموس با بازی کریستین استوارت و نیکلاس هولت، «یک موج بزرگ‌تر» ساخته لوکا گواداجنینو با بازی اسوینتون جانسون و رالف فاینس است. «به خاطر آور» فیلمی از آتوم اگویان کانادایی تریلری درباره شکار نازی‌ها با بازی کریستوفر پالمر و مارتین لاندو نیز در این بخش به نمایش درمی‌آید.

در بخش خارج از رقابت، اولین اکران «مراسم سیاه» با بازی جانی دپ در نقش گانگستری ایرلندی-آمریکایی به نام ویتنی بولگر، «زیر نورافکن» با بازی مایکل کیتون در نقش ویراستار یک انتشاراتی معتبر است.

ونیز با حضور بسیار درخشانش در سال‌های اخیر در میان منتقدان سینمایی نیز جایگاه ویژه‌ای به دست آورده است. منتقد هالیوود ریپورتر درباره آن می‌گوید: به بزرگی جشنواره فیلم تورنتو نیست، آن عظیم بودن فستیوال‌هایی مثل کن یا برلین را هم ندارد، خیلی محدودتر است اما در حالی که یک بغل پر از فیلم‌هایی که بعد می‌توانند جالب توجه واقع شوند و اسکارها را درو کنند به نمایش درمی آورد، به خوبی از پس حفظ توازن در انتخاب آنها هم برمی‌آید.

امسال ۲۱ فیلم در بخش رقابتی نمایش داده می‌شود و جشنواره که از امشب ۲ سپتامبر در جزیره لیدو شروع به کار می‌کند، پس از ۱۱ روز در ۱۲ سپتامبر با معرفی برندگان جوایزش به کار خود خاتمه می دهد.

گره داوران امسال به ریاست آلفونسو کوارون کار انتخاب برنده شیر طلای بهترین فیلم و دیگر برندگان را برعهده خواهد داشت.

«چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» ساخته وحید جلیولند با بازی برزو ارجمند و نیکی کریمی از ایران در بخش افق ها سهم ایران از قدیمی‌ترین جشنواره اروپاست.