2 1 2016130183420

به گزارش مووی مگ به نقل از بانی فیلم، در نسخه جدید «بیگانه» که ادامه‌ای بر این چهارگانه فضایی و مرموز و دلهره آور است. کاترین واترستون رل اصلی زن را بازی می‌کند و روبروی مایکل فاسبندر می‌ایستد که ایفاگر نقش اصلی مرد است. ریدلی اسکات که «بیگانه یک» را 37 سال پیش ساخت و آن را حالا یک اثر کلاسیک می‌یابد و از قسمت‌های دوم تا چهارم دوری گزید، مدیریت اجرایی فیلم جدید را از اواخر بهمن ماه در استرالیا شروع خواهد کرد.

این کارگردان 78 ساله بریتانیایی با یک تیر دو نشان خواهد زد و به گونه‌ای عمل می‌کند که «بیگانه 5» هم مقدمه‌ای بر چهار بیگانه‌ای باشد که تابحال اکران شده‌اند و هم ادامه‌ای بر «پرومتئوس» دیگر فیلم تحسین شده علمی ـ تخیلی وی که در سال 2012 به نمایش در آمد. بیگانه جدید با نام کامل «Alien: Covenant» باز هم داستان تقابل سرنشینان یک سفینه فضایی با موجوداتی ناشناخته و هولناک و مهلک است.

شاید هم توصیف صحیح‌تر و شرح دقیق‌تری ماجراها این باشد که بگوییم اسکات عملا از کارگردانی «بیگانه 5» احتراز می‌کند و این کار را به کارگردان دیگری سپرده و فقط بر پروژه نظارت خواهد کرد و خودش «پرومتئوس 2» را خواهد ساخت و با این فرض که پرومتئوس سفر به خاستگاه کاراکترهای سری آثار Alien و شرح احوالات آنها هم هست. در عمل هر دو کار فوق را انجام خواهد داد و هم یک نسخه جدید از بیگانه را ارائه می‌دهد و هم پرومتئوس را صاحب یک قسمت تازه (دوم) خواهد کرد. بسیاری از ناظران سینما از این که اسکات در سال 2013 رو به ساخت پرومتئوس آورد خوشحال شدند زیرا وی پس از ساخت «بلید رانر» دیگر فیلم بسیار پرطرفدار ژانر علمی ـ فضایی ـ حادثه‌ای در سال 1982 مصروف ژانرهای دیگر سینمایی شده بود و حتی در زمینه‌های تاریخی به ساخت فیلم «کریستوف کلمب» در سال 1992 همت گماشته بود و با «گلادیاتور» در سال 2000 از حدود و ثغور قبلی‌اش در این رده کارها فراتر رفته و به جوایز اسکار هم چنگ زده بود. پرومتئوس به واقع سبب شد اسکات به عرصه‌ای باز گردد که به رغم قلت آثارش در آن استاد مسلم آن به حساب می‌آید. این مایه فخر اوست که وی Alien، پرومتئوس و بلید رانر را به دنیا آورد اما تا قبل از شروع کارهای اولیه‌اش روی قسمت دوم پرومتئوس به دنباله سازی بر این کارهای پرطرفدار نپرداخته و این مهم را به سایرین سپرده بود و به همین ترتیب بود که بیگانه‌های 2 تا 4 نیز روانه بازار شدند که هر چند اغلب موضوعات فوق العاده‌ای نداشتند و «Sequel»های برجسته‌ای نشدند اما این پدیده سینمایی را استمرار حیات بخشیدند. پدیده‌ای که البته قسمت دوم آن با کارگردانی جیمز کامرون کانادایی در سال 1986 بسیار خوب از آب در آمد اما قسمت‌های سوم و چهارم آن خروج کامل از مسیر مناسب و افراط در ساخت موضوعات خیالی توام با موجودات کریه توصیف شده‌اند. این یک ایراد مستمر به قسمت‌های بعدی Alien بوده که چرا موجود ناشناخته حمله‌ور به سفینه یا مرکز استقرار انسان‌ها پس از مرموز و بجا و موفق بودن در قسمت‌های اول و دوم، در قسمت‌های سوم و چهارم به یک مجموعه حیوان گنگ تبدیل شده است و این فیلم‌ها نیز به هجو نامه شبیه و کمی تا قسمتی از اعتبار ساقط شدند و حتی ادامه حضور سیگورنی ویور معروف در رل اصلی (ستوان ریپلی) نیز فیلم‌ها را از سقوط هنری باز نداشته است.