5c0ae47f13ee929f305

مایکل برک اخبارگوی خبره و روزنامه‌نگار سرشناس انگلیسی که در تهیه گزارش از بحران‌زده‌ترین مناطق دنیا سابقه‌ای طولانی دارد، در یکی از گفت‌وگوهای اخیر خود با حمله به بندیکت کامبربچ ستاره سریال «شرلوک» و همچنین اما تامپسن دیگر بازیگر معروف بریتانیایی، ستاره‌های بی‌تجربه‌ای که درباره مسایل و مشکلات دنیا سخنرانی می‌کنند را متهم به «خودنمایی سیاسی» کرد.

به گزارش مووی مگ به نقل از آی سینما، برک در مصاحبه خود با راس کمپ خبرنگار جنگی که سابقه بازی در سریال‌های آبکی تلویزیون را در کارنامه خود دارد، می‌گوید: «خودم به عنوان یک خبرنگار جنگی بازنشسته نسبت به ستاره‌ها و افراد مشهوری که دور و بر قربانیان بحران‌های مختلف در دنیا مانور می‌دهند، تا حدودی به دیده تحقیر نگاه می‌کنم.» برک اضافه می‌کند: «حالم بهم می‌خورد وقتی این هنرپیشه‌هایی که در پر قو زندگی می‌کنند سوار هواپیما می‌شوند تا به دیدار افراد درمانده و بدبخت بروند، صرفا برای این که با نمایش اندوه‌ قلبی‌شان دست به خودنمایی بزنند و تصورات بچگانه‌شان درباره آنچه «باید انجام شود» را در بوق و کرنا کنند

برک که در ادامه صحبت‌های خود با ستایش از شجاعت کمپ به خاطر تهیه گزارش از مناطق جنگ‌زده افغانستان به ویژه ولایت هلمند، تاکید کرد مشکل ستاره‌های مشهوری مانند کامبربچ و تامپسن این است که بدون تجربه کافی دست به خودنمایی سیاسی می‌زنند.

در پی انتقادهای اخیر کامبربچ از دولت بریتانیا در زمینه مهاجرت و بحران پناهجویان، بازیگر نامزد اسکار آماج حملات تند و تیز قرار گرفته است. اکتبر سال گذشته، او بعد از اتمام اجرای نمایش «هملت» بر صحنه تئاتر یک بار دیگر به روی صحنه بازگشت و از تماشاچیان خواست شعار «لعنت به سیاستمداران» را تکرار و به صندوق خیریه «نجات کودکان» کمک کنند. در همین حال، تامپسن که از شهرتش در جهت تاکید بر مسئله قاچاق زنان به منظور بهره‌کشی جنسی استفاده کرده، حدود یک‌ ماه پیش در جریان نشستی خبری در جشنواره فیلم برلین اعلام کرد جدایی از اتحادیه اروپا به ضرر بریتانیا خواهد بود.

برک به خاطر گزارش‌های خبری جسورانه خود از افریقای جنوبی در جریان سرنگونی رژیم آپارتاید و همچنین گزارشی تصویری در سال 1984 که نمایانگر وسعت بحران قحطی در اتیوپی بود، به شهرت رسید. او عمده سال‌های دهه 1990 تا سال 2003 را به عنوان مجری ثابت «اخبار 9 شب بی‌بی‌سی» مشغول فعالیت بود.