به گزارش مووی مگ به نقل از دویچه وله، بریژیت باردو، کاترین دُنوو و ژان مورو. کم‌تر کشوری می‌تواند در سینمای جهان این همه زنان پراستعداد را در عرصه بازیگری عرضه کند.

 

۱۲ تن از بهترین‌ بازیگران زن سینمای فرانسه را در ادامه مطلب بشناسید :

017166431 30300

کاترین دنوو یکی از مهم‌ترین هنرپیشه‌های فرانسه در دوران جدید است. او در سال ۱۹۴۳ در پاریس زاده شد و در سال ۱۹۶۴ در سن ۲۱ سالگی با بازی در فیلم موزیکال "چترهای شربورگ" به کارگردانی ژاک دمی مشهور شد. این فیلم در همان سال برنده جایزه نخل طلایی جشنواره فیلم کن شد. کاترین دنوو در آثار کارگردان‌های بزرگی چون رومن پولانسکی، فرانسوا تروفو، یا لوئیس بونوئل بازی کرده است.

019455997 30300

ژان مورو که متولد سال ۱۹۲۸ است را دیگر به ندرت بر پرده سینماها می‌بینیم. او با بیشتر کارگردان‌های پراهمیت سینما فعالیت کرده است. ژان مورو در آثار بسیار پراهمیتی چون "آسانسوری به سوی قتلگاه"، اثر لویی مال، "ژول و ژیم"، اثر فرانسوا تروفو یا "عشاق"، اثر لویی مال نقش‌آفرینی کرده است. استریپ‌تیز او به همراه بریژیت باردو در فیلم کمدی "زنده باد ماریا" در سال ۱۹۶۵ رسوایی بزرگی برایش به ارمغان آورد.

501515016 1280x7234

نام بریژیت باردو نیز نباید در فهرست بانوان بزرگ سینمای فرانسه فراموش شود. او به عنوان بازیگر، خواننده و مدل در دهه ۱۹۶۰ به نماد اروتیک در سینما تبدیل شد. بریژیت باردو یا ب.ب. در سال ۱۹۶۳ با فیلم "تحقیر" به کارگردانی ژان لوک گودار، به اوج شهرت رسید. بریژیت باردو نماد زن آزاد و سکسی در دو دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ بود.

019455984 30300

فنی مارگریت ژودیت اردان یکی از مشهورترین زنان بازیگر فرانسه در سینما و تئاتر است. او همسر فرانسوا تروفو کارگردان بزرگ این کشور بود. تروفو با فنی اردان در یک سریال تلویزیونی آشنا شد و این آشنایی به ازدواج و یک فرزند مشترک انجامید. فنی اردان تا کنون در بیش از ۸۰ فیلم نقش‌آفرینی داشته و در سال ۱۹۹۷ برنده جایزه سزار برای بهترین بازیگر نقش اول زن شده است.

017926124 30300

فرانسوا تروفو، کارگردان فرانسوی با فیلم "سرگذشت آدله" سبب شهرت ایزابل یاسمین آجانی شد. آجانی که متولد سال ۱۹۵۵ است، در پی همکاری با بسیاری از کارگردانان مشهور به یکی از مشهورترین بازیگران اروپا تبدیل شده است.

62454 635798139067549472 l3

ایزابل هوپر به عنوان شخصیتی سرد مزاج و نزدیک نشدنی مشهور است. کسی که ایزابل هوپر را به خوبی می‌شناسد و می‌تواند در این باره قضاوت کند میشائیل هانِکه، کارگردان اتریشی است (تصویر سمت چپ). ایزابل هوپر بازیگر مورد علاقه میشائیل هانِکه است. آنها در حال حاضر در حال تهیه فیلم "پایان خوش" هستند. از جمله فیلم‌های مشهور ایزابل هوپر "داستان زنان"، "معلم پیانو" و "مادام بواری" هستند.

018237091 30300

ژولیت بینوش از کودکی در فیلم‌ها می‌درخشید. پدرش کارگردان و مادرش بازیگر بود. او نخستین زن بازیگری‌ست که موفق به دریافت تاج سه‌گانه شده و جوایز بهترین بازیگر زن فستیوال‌های کن، ونیز و برلین را دریافت کرده است. ژولیت بینوش برای بازی در فیلم "بیمار انگلیسی" موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. ژولیت بینوش همکاری گسترده‌ای نیز با عباس کیارستمی، کارگردان برجسته ایرانی داشته است.

017638275 30300

اودره ژوستن توتو در نهم اوت سال ۱۹۷۶ به دنیا آمد. او را یکی از بازیگران بزرگ نسل جدید فرانسه می‌دانند. اودره توتو پس از موفقیت فراوان‌اش در فیلم "آمِلی" به شهرتی بسیار وسیع دست یافت و همین شهرت سبب پیشنهادهای وسیع بعدی برای بازی در فیلم‌های بعدی‌اش بود. او در فیلم "راز داوینچی" در کنار تام هنکس درخشش ویژه‌ای داشت.

018729704 30300

شارلوت لوسی گینزبور دختر بازیگر انگلیسی جین برکین و خواننده و آهنگساز فرانسوی سرژ گینزبورگ است. او در چند فیلم به کارگردانی لارس فون تریر نقش‌آفرینی کرده و جوایزی نیز دریافت کرده است. شارلوت گینزبور در فیلم دو قسمتی "نیمفومانیاک" که در سال ۲۰۱۴ اکران شد، نقش زنی را بازی کرد که خواست‌های جنسی‌اش را در همه زمینه‌ها تجربه می‌کند.

ماریون کوتیار بازیگر و خواننده فرانسوی در سال ۱۹۷۵ متولد شده است. او در سال ۲۰۱۱ رکورد دریافت بیشرین حقوق را برای بازی در فیلم‌های فرانسوی شکست. بازیگری‌های ماریون کوتیار بسیار متنوع است. بازی او در نقش ادیت پیاف، خواننده بنام فرانسوی برای ماریون کوتیار مدال اسکار را به عنوان بهترین بازیگر زن، به ارمغان آورد.

n0006222290 t

سوفی مارسو که متولد سال ۱۹۶۶ است، در سال ۱۹۸۰ در سن ۱۳ سالگی با بازی در فیلم رومانتیک و سرکش "لابوم" قلب نوجوانان را به درد آورد. سوفی مارسو در کنار بازیگری، نقاشی، خوانندگی و کارگردانی نیز می‌کند. اولین کارگردانی سوفی مارسو در سال ۲۰۰۲ در فیلم "با من از عشق حرف بزن" بود که جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم مونترآل را نصیب‌اش کرد.

753243 lea 34

لیا سِدو بازیگر و مدل فرانسوی است. او در نخستین روز ژانویه سال ۱۹۸۵ به دنیا آمده و در فیلم‌های جیمز باند چون "اسپکتر" (تصویر به همراه کریستف والتس) بازی کرد. لیا سِدو با "زندگی ادل" که روایت عشق بی‌پرده و صریح دو زن همجنس‌گراست به شهرت فراوانی دست یافت. این فیلم که منتقدان و مخاطبان را مجذوب و شوکه کرده بود، در شصت‌و‌ششمین جشنواره فیلم کن برنده نخل طلایی شد.