3433516 09 09 16 25 25

زمانی که"بزرگترین ستاره روی صحنه" نامه‌ای سر گشاده در مورد نقش زن در جامعه هندی منتشر می‌کند، خیلی هم طبیعی است که مورد توجه بسیار زیاد قرار بگیرد.

به گزارش مووی مگ به نقل از کافه سینما، اما زمانی که آن نامه خطاب به دو نوه‌ای باشد که در آینده، به عنوان زن در جامعه حضور خواهند داشت، نوعی تلخی را به همراه دارد که می‌تواند هم احساسات مثبت و هم احساسات منفی کاربران شبکه‌های اجتماعی را بر انگیزد.

آمیتاب باچان ۷۳ ساله، نه تنها یکی از بزرگترین ستاره‌های سینمای هند است، بلکه در رده‌بندی 'ستارگان قرن' از چارلی چاپلین هم پیشی گرفته است.

آقای باچان در چندین شبکه‌ اجتماعی حضوری فعال دارد.

او در ویدئویی که روز دوشنبه منتشر کرد، نویا نویلی و ارادیا، دو نوه خود، و بقیه دختران هند را خطاب قرار داده و از آنها خواسته است تا زنانی مستقل باشند.

ارادیا فرزند ابیشیک، پسر آمیتاب باچان، و همسرش آیشواریای رای، است.

هنرپیشه نامدار هندی به نوه‌هایش گوشزد کرده که اگرچه امتیاز اسم خانوادگی "باچان" را به ارث برده‌اند ولی این اسم نمی‌تواند در برابر مشکلاتی که در آینده و به عنوان زن با آنها مواجه خواهند بود، به تنهایی حافظ آنان باشد.

او می‌گوید: "پدر بزرگ پدربزرگ شما دو نفر این نام با عزت و افتخار را برای شما به میراث گذاشته‌اند". آمیتاب در این نامه که به صورت نوار ویدئویی ضبط کرده می‌افزاید "چون شما زن هستید، مردم می‌خواهند پندارهای خود را بر شما تحمیل کنند، مرزهای خود را بر شما تحمیل کنند. به شما خواهند گفت چگونه لباس بپوشید، چه رفتاری داشته باشد، که را می‌توانید ببینید و کجا می‌توانید بروید."

آقای باچان در ادامه می‌گوید "در سایه قضاوت‌های مردم زندگی نکنید. در سایه دانش و فهم خود برای خود انتخاب کنید."

این ویدئوی سه و نیم دقیقه‌ای تا حال بیشتر از ۳ میلیون بار دیده شده و واکنش‌ها نسبت به آن هم عمدتا مثبت بوده است.

یک کاربر فیسبوک به نام شیتول کامرن نوشته: "بسیار خوب گفتید. تشکر. دختر بودن بسیار دشوار است." شخص دیگری به نام ساجتا علی، نوشته است: "ای کاش همه مردان هندی مانند شما فکر می‌کردند."

اما، انتقادهایی هم بر ویدئوی این هنرمند شده است.

شماری گفته‌اند که در حالیکه به نظر می‌رسد این ویدئو در حمایت از فمینیسم است، ولی مفاهیم پدر سالاری در آن نهفته است. یک کاربر توئیتر با انتقاد از اینکه هنرمند هندی فقط از اجداد پدری نوه‌هایش یاد کرده، نوشته است: "نامه خوبی با نیش پدرسالاری بود. باید گفت که نوه‌های شما میراث‌دار مادربزرگ خود هم هستند."

شماری هم به زمان انتشار این نام اشاره کرده‌اند. فیلم جدید آقای باچان زیر عنوان "پینک" که موضوع تبعیض جنسی در هند را مطرح کرده، در هفته آینده به روی پرده سینماها خواهد رفت.

اما، باچان که به عنوان نماینده سازمان ملل برای توانمند سازی زنان، روی طرح "کودک دختر" کار می‌کند، قبلا هم در مورد برابری زن و مرد صحبت کرده است.

آقای باچان در سال ۲۰۱۵ در حساب تمبلر خود نوشته بود "قدرت زن! زنان باید از حرمت برابری برخوردار شوند... آنها انسان‌های قوی‌تری اند... زمانی که زنان کامیاب باشند، مردان (و من در اینجا مشخصا از مردان یاد می‌کنم) می‌توانند با آنها همزیستی داشته باشند، نه بدون آنها".

آمیتاب باچان و جیا باچان همسرش، یک دختر به اسم شویتا و یک پسر به نام ابیشیک دارند که پسرشان هنرمند بالیوود است. نویا نویلی دختر شویتا است و ارادیا دختر ابیشیک.