20161109130551 17

جیمز استرانگ فیلمی مستند درباره زندگی جی.آر.آر.تالکین خالق «ارباب حلقه‌ ها» را کارگردانی می‌کند.

به گزارش مووی مگ به نقل از مهر، ساخت فیلمی درباره زندگی خالق «ارباب حلقه‌ها» در دستور کار قرار گرفته است. جیمز استرانگ کارگردان برنده جایزه بفتا این فیلم را کارگردانی می‌کند. عنوان این فیلم مستند «زمین میانه» است و درآن زندگی جی.آر.آر.تالکین تصویر می شود.

فیلمنامه این مستند را آنگوس فلچر پس از تحقیقی ۶ ساله در منابع آرشیوی و مصاحبه‌های فردی نوشته است. این فیلم زندگی تالکین از دوران جوانی را مورد بررسی قرار می‌دهد و از جنگ جهانی اول وقتی او مرد جوانی بود که برای جنگ به خارج از مرزهای کشور فرستاده شد، روایت می‌شود.

قرار است امتیاز پخش و توزیع این فیلم در ماه فوریه در جشنواره فیلم برلین عرضه شود.

استرانگ اکنون در حال کارگردانی مینی سریال «لیر» برای ای‌ام‌سی است و پس از اتمام این پروژه کار ساخت این مستند را آغاز می‌کند.  

جی. آر. آر. تالکین که سال ۱۹۷۳ در ۸۱ سالگی درگذشت، نویسنده، استاد دانشگاه، شاعر و زبان‌شناس بود. او در نوشته‌های فانتزی خود که در قالب کتاب‌هایی چون «ارباب حلقه‌ها» و «هابیت» خلق شدند به اسطوره‌شناسی خیالی برای گذشته دور زمین پرداخته است. «زمین میانه» نیز ساخته ذهن اوست که در آن همه رویدادهای «ارباب حلقه‌ها» می‌گذرد.

فیلم سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» به کارگردانی پیتر جکسون تهیه شد و در استودیوی نیولاین سینما به عنوان پرفروش‌ترین فیلم در زمان اکران خود محبوبیت جهانی یافت. این فیلم در سه قسمت با نام‌های یاران حلقه، دو برج، بازگشت پادشاه بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ تهیه و کارگردانی شد. قسمت سوم آن نیز در سال ۲۰۰۳ بیشترین جوایز اسکار را آن خود کرد.