James_Earl_Jones

هیئت رئیسه آکادمی علوم و هنرهای سینمایی در سومین مراسم سالانه خود از جیمز ارل جونز، اپرا وینفری و دیک اسمیت تقدیر کرد.

به گزارش سایت خبرآنلاین، درحالی که هفته پیش تهیه‌کننده پخش تلویزیونی و مجری مراسم اسکار 84 به سرعت برق و باد تغییر پیدا کردند، اولین جوایز اسکار شنبه شب اهدا شد.

جیمز ارل جونز بازیگر قدیمی جایزه اسکار افتخاری یک عمر دستاورد هنری را دریافت کرد. او جایزه خود را از دستان سر بن کینگزلی در سالن تئاتر ویندهم در لندن دریافت کرد. این بازیگر در حال حاضر به همراه ونسا ردگریو در نمایش «رانندگی برای خانم دیزی» بازی می‌کنند و به همین دلیل در لندن به سر می‌برد.

جونز 80 ساله این تجربه را «رویای هر بازیگری» خواند و افزود: «از صمیم قلب احساس افتخار می‌کنم، بسیار ممنون هستم و زبانم بند آمده است.

از سوی دیگر دیک اسمیت هنرمند چهره‌پردازی و اپرا وینفری چهره شاخص تلویزیونی جوایز سومین دوره جوایز هیئت رئیسه آکادمی را در لس آنجلس دریافت کردند.

اسمیت جایزه اسکار افتخاری یک عمر دستاورد را گرفت و وینفری جایزه انساندوستانه جین هرشولت را دریافت کرد. این دو جایزه خود را در جریان یک ضیافت شام در سالن کداک تیه‌تر دریافت کردند، جایی که روز 26 فوریه سال 2012 محل برگزاری جوایز اصلی اسکار است.

جایزه انساندوستانه جین هرشولت به خاطر تلاش وینفری در زمینه مسائل آموزشی و جلب توجه افکار عمومی نسبت به مسائل زنان و کودکان از جمله تاسیس بنیاد اپرا وینفری و آکادمی دختران آفریقای جنوبی، به این چهره رسانه‌ای اهدا شد. وینفری 57 ساله در 1985 برای بازی در فیلم «رنگ ارغوانی» به کارگردانی استیون اسپیلبرگ نامزد جایزه اسکار نقش مکمل بود.

جونز تاکنون در بیش از 50 فیلم بازی کرده است، شهرت او به واسطه صداپیشگی در نقش دارث ویدر در سه فیلم اول مجموعه سینمایی «جنگ‌های ستاره‌ای» است. او برای بازی در «امید بزرگ سفید» در سال 1971 نامزد اسکار بود. «مزرعه رویا»، «بازی‌های میهن‌پرستانه» و «شکار اکتبر سرخ» از دیگر فیلم‌های این بازیگر سیاهپوست هستند.

اسمیت سال 1945 فعالیت خود را با چهره‌پردازی در شبکه ان‌بی‌سی شروع کرد. او سال 1984 جایزه اسکار را برای «آمادئوس» به خانه برد و سال 1989 برای فیلم «پدر» نامزد اسکار بود. او که با لقب «پدرخوانده چهره‌پردازی» شناخته می‌شود در فیلم‌های «پدرخوانده»، «جن‌گیر» و «راننده تاکسی» هم چهره‌پرداز بوده است. اسمیت استاد بسیاری از چهره‌پردازان بزرگ امروز است.

آکادمی اسکار اولین بار سه سال پیش مراسم اهدای جوایز هیئت رئیسه آکادمی را برپا کرد. آکادمی این کار را به پاسداشت افرادی انجام می‌دهد که اسکار افتخاری دریافت می‌کنند. پیش از این جوایز افتخاری در جریان مراسم اصلی اسکار اهدا می‌شد.

گزیده‌ای از این مراسم که پخش زنده تلویزیونی نداشت، در سایت اسکار پخش می‌شود.

هفته‌ پیش برت رتنر و ادی مرفی از تهیه‌کنندگی و اجرای مراسم اسکار کناره‌گیری کردند و برایان گریزر و بیلی کریستال جای آن دو را گرفتند.


جیمز ارل جونز (راست) در کنار بن کینگزلی

 

James_Earl_Jones_2

 

ذره بین : قابل توجه عوامل اجرایی جشنواره فجر!

به جمع طرفداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید