image 13951203522 95 ali

ماهرشالا علی بازیگر نامزد اسکار فیلم «مهتاب» که از سال 1999 به دین اسلام گرویده، در جدیدترین گفت‌وگوی رادیویی خود از تشدید برخوردهای تعصب‌آمیز اطرافیان و جامعه امریکا نسبت به خودش به عنوان یک فرد سیاهپوست مسلمان حرف زده است. علی که اولین‌بار با ایفای نقش «رمی دانتن» در نسخه امریکایی سریال «خانه پوشالی» به شهرت رسید، در بخشی از صحبت‌های افشاگرانه‌اش به این ماجرا اشاره کرده است که از حادثه 11 سپتامبر به بعد، در فهرست افراد تحت نظر «اف بی آی» قرار گرفته و به عنوان سیاهپوست، تعصبات ضد اسلامی دیگر شگفت‌زده‌اش نمی‌کند.

به گزارش مووی مگ به نقل از آی سینما، علی با اجرای درخشان خود در درام تحسین‌شده «مهتاب» ساخته بری جنکینز از همان ابتدای فصل جوایز مورد توجه منتقدان قرار گرفت، تا جایی که جایزه انجمن بازیگران سینمای امریکا و جایزه انتخاب منتقدان را نیز از آن خود کرد. او امسال با سایر نامزدهای اسکار از جمله مایکل شانون، جف بریجز، لوکاس هجز و دو پتل در رشته نقش مکمل رقابت می‌کند.

بازیگر 43 ساله امریکایی در مصاحبه اخیر خود با «رادیو تایمز» درباره برخوردهای تبعیض‌آمیزی که در جامعه امریکا تجربه کرده است، حرف زده: «اگر بعد از چندین دهه زندگی به عنوان یک فرد سیاهپوست در جامعه امریکا، به دین اسلام روی بیاورید، برخورد تبعیض‌آمیزی که به عنوان یک فرد مسلمان با آن روبه‌رو می‌شوید دیگر برای‌تان تکان‌دهنده نخواهد بود. بارها مرا کنار کشیده و پرسیده‌اند اسلحه‌ام کجاست. مسلمانان احساس می‌‌کنند تبعیض جدیدی علیه‌شان به راه افتاده که پیش از این سابقه نداشته است – اما برای ما این‌جور رفتارها اصلا تازگی ندارد

بازیگر درام «مهتاب» از آغاز فصل جوایز تا امروز، بیش از 25 جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل را از آن خود کرده است. مهم‌ترین نقش‌های سینمایی او تاکنون در فیلم‌های «بازی بقا: زاغ مقلد – بخش 1 و 2»، «ایالت آزاد جونز» و «چهره‌های پنهان» بوده است.

به گزارش «گاردین»، علی در ادامه صحبت‌هایش به تجربه‌های تلخ همسرش اشاره کرده و گفته است: «در نیویورک اجازه ندادند همسرم حجاب داشته باشد. او دیگر در خیابان‌های اینجا احساس امنیت نمی‌کند.» او همچنین تعریف کرده چطور بعد از حادثه 11 سپتامبر، زمانی که قصد داشت ملکی جدید اجاره کند، حسابدارش به او خبر می‌دهد حسابش مسدود شده است.

اظهارات علی درست زمانی مطرح می‌شود که فرمان اجرایی ترامپ مبنی‌بر منع ورود شهروندان و پناهجویان هفت کشور عمدتا مسلمان، موج گسترده‌ای از اعتراض را در هالیوود به دنبال داشته است. از میان چهره‌های سرشناسی که قربانی تصمیم جنجال‌ساز دونالد ترامپ شده‌اند، اصغر فرهادی کارگردان ایرانی برنده اسکار است که با فیلم اخیر خود «فروشنده» برای دومین بار نامزد اسکار رشته فیلم خارجی زبان شده است. او چند روز پیش با انتشار بیانیه‌ای رسما از شرکت در مراسم اهدای جوایز آکادمی که 26 فوریه (بامداد دوشنبه نهم اسفند) برگزار می‌شود، انصراف داد.