clint eastwood 0214 exlarge 169 Copy

پرونده‌ای قضایی که یک دهه است سر استفاده از یک اثر ادبی در تئاتر ادامه دارد، حالا به سینما هم کشیده و می‌تواند برای مدت بسیار بیشتری هم ادامه پیدا کند.

به گزارش مووی مگ به نقل از بانی فیلم، تقریبا ۱۰ سال طول کشید تا یک قاضی فدرال «پسران جرسی» داستان برادوی از گروه پاپ دهه شصتی «The Four Seasons» را بررسی و اعلام کند که نمایش تئاتری این داستان، استفاده‌ای عادلانه از یک کتاب بیوگرافیکی منتشرنشده است. حالا یک دادخواست قضایی دیگر سر اقتباس سینمایی کلینت ایستوود از این داستان پیش‌ آمده که شاکی‌اش با پرونده قبل یکی است.

در اواخر ماه ژوئن، دانا کوربلو از کمپانی برادران وارنر، ایستوود، جی‌کی فیلمز و اعضای گروه Four Seasons از جمله فرنکی وَلی سر این فیلم سینمایی شکایت کرد. او شکایت خود را تنها چند روز پس از این در یکی از دادگاه‌های کالیفرنیا به ثبت رساند که شکستی بزرگ خورد و یک قاضی اهل نوادا رای هیات داوران که به نفع او بود را باطل اعلام کرد.

کوربلو بیوه رکس وودارد است که زمانی به تامی دِویتو عضو گروه Four Seasons در نوشتن کتاب اتوبیوگرافی کمک کرده بود. او می‌گفت تهیه‌کنندگان نسخه تئاتری این داستان از محتوای نوشته شده توسط شوهر فقیدش استفاده کرده‌اند. بعد از یک دهه در دادگاه، او ماه نوامبر هیات داوران را متقاعد کرد، اما روز چهاردهم ژوئن، رابرت جونز قاضی فدرال رای بر این داد که استفاده از کتاب اتوبیوگرافیکی وودارد عادلانه است. قاضی گفت تنها بخش کوچکی از این کتاب در این نمایش موزیکال به کار رفته و چیزی که مورد استفاده رفته به شدت تغییرپذیر است. حالا تصمیم این دادگاه باید برای بازبینی به دادگاهی دیگر منتقل شود، اما در عین حال،‌ کوربلو تصمیم گرفته از فیلم سال ۲۰۱۴ کلینت ایستوود هم شکات کند. با استناد به دادخواست او، در سال ۲۰۱۰ در مورد شکایت نمایش تئاتر مورد اطلاع قرار گرفته بود. در پاسخ، به وکیل کوربلو اطلاع داده بودند که مذاکرات برای ساخته شدن فیلم متوقف شده است.

در دادخواست آمده: «شاکی هیچ دلیلی برای شک کردن به این ادعا در سال ۲۰۱۰ نداشت و به این ترتیب فرض می‌کرد نسخه‌ای سینمایی از «پسران جرسی» ساخته نمی‌شود، مگر اینکه در ابتدا پرونده نسخه تئاتری بسته شود

کوربلو ادعا می‌کند که یک کمپانی دیگر وارد تفاهمی با نویسندگان «پسران جرسی» شده و حقوق رسمی آن به کمپانی برادران وارنر منتقل شد و قرارداد خرید هم سال ۲۰۱۳ به امضا رسید.

در ادامه دادخواست آمده: «قرارداد خرید فیلم سینمایی «پسران جرسی» هم نشان می‌دهد که مدعی‌علیه‌ها برادران وارنر، دبلیو‌بی استودیو انترپرایزز و وابستگان‌شان از ادعای حقوق کپی‌رایت شاکی در زمان اجرای قرارداد اطلاع داشتند

البته فیلم ایستوود هم به هیچ وجه پرفروش نبود. این پروژه که با بودجه‌ای ۴۰ میلیون دلاری ساخته شده بود، توانست در باکس‌آفیس داخلی ۴۷ میلیون دلار بفروشد. با این حال، کوربلو ادعا می‌کند که به خاطر استفاده غلط از اثر وودارد باید به او جریمه پرداخت شود.

در دادخواست آمده: «فیلم سینمایی در حین اکران هنوز هم شامل محتوایی می‌شود که هیات داوران آن را در پرونده قضایی نمایش تئاتری شامل حقوق کپی‌رایت محسوب کرده بودند

کلینت ایستوود برای گروه بازیگری فیلم «پسران جرسی» از کریستوفر واکن و بازیگران کمتر شناخته شده صحنه نمایش شامل جرمی لوک و جویی روسو بهره گرفت. این فیلم که با اقتباس از نمایش موزیکال برادوی ساخته شد در باره ظهور و سقوط فرانکی ولی در چهار فصل و درباره یکی از پردرآمدترین گروه‌های تبهکاری همه تاریخ است.

برای بازی در این فیلم لوک و روسو که نیویورکی هستند راهی لس آنجلس شدند تا در نقش دونی یک کوسه تنها که از والی پول می خواهد و جویی پسکی که به تشکیل گروه کمک می کند، بازی کنند.

واکن هم در نقش آنگلو دیکارلو از سردسته های تبهکاران جرسی بازی کرد.

مارشال بریکمن و ریک الیس فیلمنامه این فیلم را با اقتباس از نمایشی به همین نام که در سال ۲۰۰۵ در برادوی به صحنه رفت و برنده چهار جایزه تونی شد و فروشی یک میلیارد دلاری را تجربه کرد، نوشتند.

ایستوود از ابتدا اعلام کرد قصد ندارد از ستارگان اصلی و شناخته شده برای بازی در نقش هایی که مستلزم آوازخوانی زیاد است استفاده کند.