image 13960604887 diane kruger in aus dem nichts

آلمان فیلم تحسین‌شده «محوشدگی» (In the Fade) جدیدترین ساخته فاتح آکین را به نمایندگی از این کشور برای شرکت در رقابت بهترین فیلم خارجی زبان اسکار به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی کرد. این فیلم 106 دقیقه‌ای نخستین بار ماه مه گذشته، در بخش مسابقه جشنواره فیلم کن امسال اکران جهانی شد و علاوه بر دریافت نامزدی جایزه نخل طلا، جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره را برای دایان کروگر بازیگر نقش اول فیلم آکین به ارمغان آورد.

به گزارش مووی مگ به نقل از آی سینما، یک هیات مستقل 9 نفره به نمایندگی از سینمای آلمان از میان 11 فیلم به «محوشدگی» فاتح آکین رای دادند. راینر ماتسوتانی نماینده هیات انتخاب و همچنین رییس انجمن کارگردانان سینمای آلمان در نشستی که با حضور فاتح آکین در مونیخ برگزار شد، نتیجه این رای‌گیری را اعلام کرد.

داستان «محوشدگی» روایتگر ماجرای زنی است که بعد از مرگ شوهر و فرزندش در یک حمله بمب‌گذاری زندگی‌اش از هم می‌پاشد. وقتی پلیس موفق به دستگیری دو مظنون می‌شود، کاتیا خواهان اجرای عدالت می‌شود. کمپانی «مگنولیا پیکچرز» پخش امریکای شمالی این فیلم را بر عهده گرفته است.

با اتحاد آلمان از سال 1990 به این سو، این کشور تاکنون موفق به کسب 10 نامزدی جایزه اسکار در رشته بهترین فیلم خارجی زبان شده است. سال گذشته، فیلم تحسین‌شده «تونی اردمان» که جدی‌ترین رقیب فیلم برنده اسکار «فروشنده» به شمار می‌رفت، به عنوان نماینده آلمان در رقابت فیلم خارجی زبان حضور داشت.

آلمان یک‌بار با فیلم «ناکجاآباد در افریقا» در سال 2002 و بار دوم با فیلم «زندگی دیگران» در سال 2006، موفق به دریافت دو جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شده است. با احتساب آلمان شرقی و غربی پیش از سال 1990، این کشور تاکنون موفق به کسب 19 نامزدی اسکار در این رشته شده است. آلمان غربی در سال 1979 با فیلم «طبل حلبی» موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد.

یک دهه پیش، آکین فیلمساز 43 ساله آلمانی با درام «لبه بهشت» به عنوان نماینده آلمان به آکادمی اسکار معرفی شد اما نتوانست در رشته بهترین فیلم خارجی زبان نامزدی کسب کند.

نامزدهای نهایی بهترین فیلم خارجی زبان اسکار 2018 در تاریخ 23 ژانویه (3 بهمن) اعلام می‌شوند. مراسم اهدای جوایز آکادمی روز چهارم مارس (بامداد دوشنبه 14 اسفند) برگزار می‌شود.