image 13960627257 1f5055910

رکورد شکنی‌ های فیلم ترسناک «آن» همچنان ادامه دارد و این در حالی است که «مادر!» جدیدترین ساخته دارن آرنوفسکی خشم مخاطبان سینما را برانگیخته و در نظرسنجی سایت «سینمااسکور» پایین‌ترین امتیاز ممکن را دریافت کرده است. اما «آن» با 60 میلیون دلار فروش آخر هفته، برای دومین هفته پیاپی صدرنشین گیشه امریکا شد. به این ترتیب، فروش داخلی محصول جدید استودیوی برادران وارنر و نیولاین از مرز 218 میلیون دلار عبور کرد و رکورد پرفروش‌ترین فیلم اکران سپتامبر را زد.

به گزارش مووی مگ به نقل از آی سینما، این اقتباس سینمایی که بر اساس رمان معروف استیون کینگ ساخته شده، همزمان با امریکای شمالی، در 56 بازار بین‌المللی نیز روی پرده رفته و در سه روز گذشته بیش از 60 میلیون دلار فروش کرده است. کل فروش جهانی «آن» بعد از دو هفته اکران در سینماهای دنیا به بیش از 371 میلیون دلار رسیده است. این فیلم ترسناک تنها با بودجه 35 میلیون دلار مقابل دوربین رفته است.

تریلر روان‌شناسانه «مادر!» جدیدترین محصول «پارامونت» اما در حال دست و پنجه نرم کردن با شرایطی دشوار است. این استودیو از همان ابتدا می‌دانست فیلم «مادر!» جدیدترین ساخته دارن آرنوفسکی با بازی جنیفر لارنس و خاویر باردم، واکنش‌های شدیدا منفی به دنبال خواهد داشت، اما هرگز تصورش را هم نمی‌کرد این تریلر روان‌شناسانه ترسناک افتضاح‌ترین امتیاز سایت «سینمااسکور» را از سوی سینماروهای امریکایی دریافت کند. تعداد بسیار محدودی فیلم تاکنون خشم مخاطبان را تا این حد برانگیخته‌اند و متعاقب آن، اغلب در گیشه شکست خورده‌اند.

«مادر!» از جمعه گذشته در بیش از 2300 سالن سینما اکران شد و با 7.5 میلیون دلار فروش افتتاحیه عنوان سومین فیلم پرفروش گیشه آخر هفته امریکا را به خود اختصاص داد. در دوران مدرن کم‌تر فیلم‌هایی بوده‌اند که این‌چنین از سوی تماشاگران پس زده شده‌اند.

در اغلب موارد، این قبیل فیلم‌ها اسیر نظرات و انتقادهای منفی مخاطبان شده و بعد از اکران گسترده در گیشه امریکا، نتوانسته‌اند بیش از 15 میلیون دلار فروش کنند. به جز استثنایی مانند «شیطان درون» (2012) دیگر محصول ترسناک پارامونت که 33.7 میلیون دلار فروش افتتاحیه، مسیرش را برای دستیابی به 53.3 میلیون دلار فروش داخلی و کسب 101.8 میلیون دلار درآمد جهانی هموار کرد.

فیلم 121 دقیقه‌ای «مادر!» بعد از اکران جهانی در جشنواره‌های سینمایی معتبری همچون ونیز و تورنتو، از جمعه گذشته (15 سپتامبر) در سینماهای سراسر امریکای شمالی افتتاح شد و امتیاز ف (F) را در نظرسنجی تماشاگران در سایت سینمااسکور دریافت کرد. فروش اولین روز اکران این فیلم 3.1 میلیون دلار اعلام شده و این در حالی است که طبق پیش‌بینی‌های قبلی انتظار می‌رفت فروش افتتاحیه فیلم جدید آرنوفسکی دست‌کم به هشت میلیون دلار برسد. در کارنامه لارنس این نخستین‌بار است که اکران گسترده فیلمی با شروعی تا این حد فاجعه‌آمیز همراه بوده است.

در حالی‌که واکنش منتقدان به فیلم «مادر!» متفاوت بوده، اما نقدهای مثبت به اندازه‌ای هستند که امتیاز این فیلم 30 میلیون دلاری را در سایت «راتن تومیتوز» به 69 درصد برساند. روز گذشته، این تناقض کم‌سابقه میان امتیاز راتن تومیتوز (نظرسنجی منتقدان) و سینمااسکور (نظرسنجی تماشاگران) برای کارشناسان و اهالی هالیوود حسابی پرسش‌برانگیز شد.

آرنوفسکی اولین کارگردان سرشناسی نیست که یکی از فیلم‌هایش تا این حد با بازخورد منفی روبه‌رو می‌شود. فیلم ترسناک «حشره» ساخته 2007 ویلیام فریدکین، «سولاریس» استیون سودربرگ که سال 2002 روی پرده رفت و کمدی عاشقانه «دکتر ت و زنان» با بازی جرج کلونی و رابرت آلتمن که سال 2000 اکران شد، همگی پایین‌ترین امتیاز سایت سینمااسکور را کسب کرده‌اند.

از میان اکران‌های گسترده، فیلم «آدمکش امریکایی» (American Assassin) محصول مشترک «سی بی اس فیلمز» و «لاینزگیت» هم در بیش از 3100 سالن افتتاح شد و 14.8 میلیون دلار فروش کرد. این فیلم که بر اساس رمان 2010 وینس فلین ساخته شده، با بازی دیلن اوبرایان در نقش مامور سیا مقابل دوربین رفته است. مایکل کیتن که نقش یک کهنه سرباز جنگ سرد را در این فیلم ایفا کرده، مسئولیت آموزش این مامور سیا را بر عهده داشته است.

بعد از پشت سر گذاشتن تابستانی فاجعه‌آمیز برای گیشه امریکا، بازگشت رونق به سینماها در ماه سپتامبر رفته‌رفته وضعیت هالیوود را بهبود خواهد بخشید. کل درآمد گیشه 2017 تا اینجا، نزدیک به پنج درصد کم‌تر از پارسال برآورد شده است. فروش فیلم‌های 2017 در گیشه امریکای شمالی تا امروز به 7.9 میلیارد دلار رسیده است.