image 13960720155 bafta harvey

آکادمی هنرهای سینما و تلویزیون بریتانیا معروف به «بفتا» عضویت هاروی واینستاین چهره بانفوذ هالیوود را به حالت تعلیق درآورد. به دنبال انتشار گزارش‌های جنجالی درباره اتهامات جنسی و رسوایی‌های اخلاقی واینستاین از جمله تجاوز به سه زن، این نهاد سینمایی تصمیم به تعلیق تهیه‌کننده سرشناس گرفت.

به گزارش مووی مگ به نقل از آی سینما، بفتا با انتشار بیانیه‌ای درباره این تصمیم توضیح داده است: «در آستانه اتهامات بسیار جدی اخیر، بفتا هاروی واینستاین را از به تعلیق درآمدن عضویتش در این نهاد مطلع ساخته است.» بفتا در ادامه بیانیه خود، رفتارهای اتهام‌آمیز این تهیه‌کننده سینما را «کاملا غیر قابل قبول و مغایر با ارزش‌های بفتا» توصیف کرده است.

پنج‌شنبه گذشته، اولین بار روزنامه نیویورک تایمز اقدام به انتشار گزارشی مفصل از جزییات آزار و اذیت‌های جنسی این تهیه‌کننده سینما کرد. چند روز بعد (سه‌شنبه)، نیویورکر هم دومین گزارش جنجالی را منتشر کرد که حاکی از تجاوز واینستاین به سه زن از جمله یک بازیگر ایتالیایی بود. با این اوصاف، پرونده رسوایی‌های مدیر پیشین استودیوی میراماکس بغرنج‌تر از پیش شده، تا جایی‌که واینستاین ناچار به اضافه کردن وکیل جنایی به تیم وکلای کنونی‌اش شده است.

یک‌شنبه گذشته به دنبال انتشار اولین گزارش اتهامات از سوی سوی نیویورک تایمز، هیت مدیره «واینستاین کمپانی» استودیوی مستقلی که هاروی واینستاین از بنیانگذاران اصلی‌اش بوده حکم به اخراج او داد. از آن زمان به بعد، بسیاری از چهره‌های سرشناس صنعت سینما علیه واینستاین واکنش نشان داده و رفتارهای او را محکوم کرده‌اند.

پنج‌شنبه گذشته، یکی از دانشکده‌های سینمایی ایالات متحده اقدام به بازگرداندن پنج میلیون دلاری کرد که از سوی واینستاین به عنوان حمایت مالی از فیلمسازان زن به این نهاد آموزشی اهدا شده بود.

بفتا در پایان تاکید کرده است: «امیدواریم پیام این اطلاعیه کاملا روشن باشد که این‌گونه رفتارها مطلقا جایی در سینمای ما ندارد