انتخاب بازیگران شاید مهم ترین فاکتور در موفقیت یا شکست یک فیلم باشد. در فرآیند ساخت یک فیلم بسیار مهم است که بازیگرانی انتخاب شوند که بتوانند به خوبی در نقش فرو رفته و شخصیت های مورد نظر را آنطور که در فیلم نامه آمده است به تصویر بکشند. با توجه به اینکه پیدا کردن بهترین بازیگر در فرآیند انتخاب بازیگران کار دشواری است، قابل درک می باشد که گاهی برای یک نقش خاص صدها تست بازیگری انجام گیرد.

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، بدین ترتیب باید گفت که در بسیاری از فیلم های مشهور و شناخته شده نیز روزها و ماه های زیادی صرف انتخاب بازیگران شده است. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با نقش هایی در فیلم های هالیوودی اشنا کنیم که سخت ترین و طولانی ترین فرآیند انتخاب بازیگران را داشته اند.

۱- علاء الدین و یاسمن در انیمیشن «علاء الدین» (۲۰۱۷)

aladdin w700

بازسازی یک فیلم کلاسیک معروف و انتخاب بازیگران متفاوت برای آن کاری بس دشوار است که دیزنی هنگام انتخاب بازیگران برای بازسازی لایو اکشن انیمیشن «علاء الدین» (Aladdin) با آن مواجه شد. بر اساس ادعاها مسئولان ساخت این فیلم بیش از هزار شخص را برای بازی در فیلم «علاء الدین» مورد بررسی قرار دادند تا این که با یک بازیگر تازه کار به نام منا مسعود برای بازی در نقش علاءالدین و نائومی اسکات برای نقش یاسمن انتخاب شدند. گفته می شود که مسئولان استودیو دیزنی چندین مسئول انتخاب بازیگران را از سراسر دنیا فرا خوانده و با انجام تست بر روی بیش از ۲٫۰۰۰ بازیگر زن و مرد از جمله بازیگران سرشناسی مانند ریز احمد و دِو پاتل بالاخره به نتیجه کنونی رسیدند.

پیدا کردن بازیگری که هم سن مناسبی داشته و هم توانایی بازیگری و خوانندگی را دارا بوده و البته نژادی آسیای میانه ای یا هندی نیز داشته باشد باعث شده بود که فرآیند انتخاب بازیگران برای این فیلم دشوار و طولانی شود. این موضوع باعث شد که کمپانی دیزنی برنامه ریزی برای تاریخ شروع فیلم برداری ها را به تعویق بیندازد. در نهایت برخی از نتیجه پایانی این تست ها خوشحال شدند زیرا منا مسعود نژاد خاورمیانه ای و اسکات نیز تباری هندی دارد.

۲- هان سولو در فیلم «سولو: داستان جنگ ستارگان»

Han Solo cast picture w700

تلاش سازندگان فیلم «جنگ ستارگان» برای ساخت یک اسپین آف از داستان زندگی یکی از جذاب ترین شخصیت های این فرانچایز کار ساده ای نبوده است. فیلم «سولو: داستان جنگ ستارگان» (Solo: A Star Wars Story) داستان شخصیت هان سولو را روایت می کند که نقش آن تاکنون در این فرانچایز بر عهده هریسون فورد بوده است. ساخت این فیلم با کنار گذاشته شدن کارگردانان سرشناس آن یعنی فیل لود و کریستوفر میلر به دلیل تفاوت دیدگاه با استودیو لوکاس فیلم خبرسازتر از قبل شد.

اگر چه در نهایت ران هاوارد جای این دو را در مقام کارگردان گرفت اما با اخراج این دو نگرانی های بسیاری در میان طرفداران این فرانچایز در مورد نتیجه پایانی ایجاد گردید. بیشترین نگرانی و شایعات مربوط به الدن اهرنریش بوده است که نقش جوانی هان سولو را بر عهده خواهد داشت. بر اساس ادعای برخی منابع سینمایی، مسئولان استودیو فیلمسازی لوکاس فیلم از تست بازیگری این بازیگر جوان رضایت کافی نداشته و به همین دلیل یک مربی بازیگری را برای آموزش وی استخدام کرده اند. اگر چه چنین رویه ای غیرمعمول نیست اما برای فیلمی که وارد مراحل تولید شده و بازیگر اصلی آن انتخاب گردیده است چنین امری عجیب بنظر می رسد.

جالب این است که اهرنریش برای بدست آوردن این نقش تست های مختلفی را پشت سر گذاشته است. گفته می شود که در فرآیند انتخاب بازیگران، برای نقش هان سولو بیش از ۲٫۵۰۰ بازیگر مرد مورد بررسی قرار گرفته بودند که از سرشناس ترین آن ها می توان به دیو فرانکو، آرون تیلور جانسون، انسل الگورت و مایلز تلر اشاره کرد. فرآیند انتخاب بازیگران حدود یک سال قبل از تاریخی که برای شروع فیلمبرداری تعیین شده بود آغاز گردید و با توجه به تعداد فراوان رقبایی که اهرنریش از پیش رو برداشته باید منتظر نتیجه کار وی در نقش هان سولو بود.

۳- تمامی نقش های فیلم «مرز سه گانه»

gettyimages 631705504 h 2017

شاید تعجب کنید که فیلمی مانند «مرز سه گانه» (Triple Frontier) که قرار است توسط سرویس استریمینگ نت فلیکس ساخته شود تا این حد در فرآیند انتخاب بازیگران خود به سراغ بازیگران درجه یک سینمای هالیوود رفته باشد. این فیلم تریلر ابتدا قرار بود توسط کمپانی پارامونت ساخته شود و به نظر می رسید تام هاردی یا چنینگ تیتوم نقش اول آن را بر عهده خواهند داشت. قبل از آن نیز بازیگران سرشناس دیگری مانند تام هنکس، ویل اسمیت و جانی دپ برای این نقش در نظر گرفته شده بودند. ابتدا قرار بود که کاترین بیگلو کارگردانی فیلم را بر عهده داشته و بر اساس فیلمنامه ای به قلم مارک بول آن را بسازد اما در نهایت بیگلو از این پروژه کناره گیری کرده و جای خود را به جی سی چندور داد.

در این میان نام ماهرشالا علی نیز برای بازی در این فیلم مطرح گردید. با توجه به بالا رفتن هزینه های برآورد شده، کمپانی فیلم سازی پارامونت که در شرایط خوبی قرار نداشت تصمیم به کناره گیری از ساخت این پروژه گرفت. بدین ترتیب تنها یک ماه قبل از شروع فیلم برداری ها که برنامه ریزی ها برای آن صورت گرفته بود، هاردی، تیتوم و ماهرشالا از عدم تمایل خود به بازی در این فیلم سخن گفته و عملاً کنار رفتند. این فیلم بلافاصله به نت فلیکس پیشنهاد شده و این کمپانی نیز بازیگران جدیدی را برای بازی در این فیلم در نظر گرفت که از آن میان می توان به بن افلک و برادرش کیسی اشاره کرد. اما مدتی بعد نیز افلک به منظور اهمیت بیشتر دادن به سلامتی و روابط خانوادگی اش از این پروژه کناره گیری کرد.

یک هفته بعد نت فلیکس قراردادی را با مارک والبرگ، چارلی هونام، گرت هدلاند و پدرو پاسکال برای بازی در این فیلم بسته شده و قرار شد فیلم برداری ها یک ماه بعد آغاز شود. اگر چه هنوز خبر زیادی در مورد این فیلم منتشر نشده اما باید دید این همه بازیگر سرشناس در «مرز سه گانه» چه دیده اند که برای بازی در آن آماده می شوند. همچنین دلیل انصراف بازیگران سرشناس قبلی از این پروژه نیز پس از انتشار فیلم مشخص خواهد شد.

۴- نقش کیبل در فیلم «ددپول ۲»

cable in deadpool 2 1515513899 w700

دیوید لیچ بازیگری با مقدار زیادی تجربه در دنیای سینمایی مارول را برای بازی در نقش دوست داشتنی کیبل در فیلم «ددپول ۲» (Deadpool 2) انتخاب کرد. این کارگردان در نهایت جاش برولین که در دنیای مارول سابقه قابل توجهی داشت را استخدام کرد اما انتخاب این بازیگر نامزد جایزه اسکار برای این نقش به همین راحتی نبوده است. در ابتدا شایعاتی در مورد کایلی چندلر و دیوید هاربر برای بازی در این نقش وجود داشت و مدتی بعد نیز مایکل شنون به عنوان مهم ترین گزینه برای بازی در این نقش عنوان شد.

بزرگ ترین شایعه در این مورد انتخاب برد پیت برای این نقش بود که بعدها دیوید لیچ نیز اذعان کرد که صحبت هایی را با وی در این زمینه انجام داده است. اما محدودیت های برنامه ای طرفین باعث شد که برد پیت نتواند این نقش را به عهده بگیرد. با این وجود به نظر می رسد که همه از انتخاب شدن جاش برولین برای بازی در این نقش راضی بوده و لیز نیز ادعا کرده که برولین در واقع «کیبل مجسم» است.

۵- نقش بیلبو بگینز در مجموعه فیلم های«هابیت ها»

MV5BMTAxMDI2ODUyODFeQTJeQWpwZ15BbWU4MDczOTAwMzAy. V1 SY1000 CR0 0 1502 1000 AL w700

فیلم «هابیت ها» (The Hobbit) راه طولانی و دشواری برای نقش بستن بر پرده نقره ای داشت. در ابتدا قرار بود گیرم دل تورو کاگردانی این سه گانه را بر عهده داشته باشد که البته آن هم در ابتدا قرار بود دوگانه باشد. اگر چه وی هیچگاه به مرجله انتخاب بازیگران نرسید اما گفته می شود که وی جیمز مک آووی را برای بازی در این نقش در نظر داشته است اما مک آووی هر گونه صحبت یا ملاقاتی با عوامل این فیلم را رد کرده است. بعد از مدتی دل تورو از این پروژه کناره گیری کرده و پیتر جکسون پس از کش و قوس هایی جای او را گرفت.

زمانی که جکسون فرآیند انتخاب بازیگران را آغاز کرد تنها کسی که برای نقش بیلبو در نظر داشت مارتین فریمن بود که تازه وارد نقش دکتر واتسون در سریال بریتانیایی«شرلوک» (Sherlock) شده بود. وی در ابتدا به خاطر بازی در این سریال مجبور شد پیشنهاد جکسون را رد کند که این کار موجب آزرده خاطر شدن این کارگردان مشهور شد. او اعلام کرد که به تلاش های خود برای پیدا کردن بازیگر دیگری برای این نقش ادامه خواهد داد اما تا دیر وقت بیدار مانده و برای تماشای سریال «شرلوک» بیدار خواهد ماند تا با فکر کردن در مورد این که فریمن تا چه حد برای نقش بیلبو مناسب است خود را شکنجه کند.

در نهایت برنامه ها تغییر کرده و فریمن توانست چهار ماه برای بازی در این نقش به نیوزیلند سفر کند و سپس برای ادامه سریال «شرلوک» به بریتانیا بازگردد. البته او در این فیلم نیز با همبازی دوست داشتنی خود بندیکت کامبربچ در سریال «شرلوک» همراه شد زیرا کامبربچ نیز صداپیشگی و انجام حرکات اژدهای اسماگ را بر عهده گرفت.

۶- نقش والتر وایت در سریال «بریکینگ بد»

pennywise scary w700

برایان کرانستون تقریباً هر جایزه ای که در دنیای تلویزیون وجود داشت را برای بازی خیره کننده خود در نقش والتر وایت در سریال تحسین شده «بریکینگ بد» (Breaking Bad) از آنِ خود کرد اما چیزی نمانده بود که بازی در این نقش به وی نرسد. او قبل از قبول بازی در این نقش به خاطر بازی زیبای و کمدی خود در نقش مرد اول خانواده ویلکرسون در سریال «دنیای مالکوم» ( Malcolm in the Middle) به شهرت رسیده بود و مسئولان شبکه اَی ام سی بر این باور بودند که وی نمی تواند نقش یک معلم شیمی جدی و خشک را بازی کند اما وینس گیلیگان، سازنده سریال، عقیده متفاوتی داشت.

وی که در سال ۱۹۹۸ در یکی از اپیزودهای سریال «پرونده های مجهول» (The X-Files) از کرانستون در نقش یک مرد شرور و درمانده استفاده کرده بود که از مسمومیت رادیو اکتیو رنج می برد می دانست که او بهترین بازیگر برای نقش والتر وایت است. گیلیگان بازی وی در آن نقش را «خیره کننده» توصیف کرده و ادعا کرده بود که هیچگاه این نقش آفرینی را فراموش نکرده است.

با این وجود مدیران شبکه اِ ام سی اهداف دیگری در سر داشته و بازیگران سرشناس تری مانند جان کیوزاک و متیو برادریک را برای این نقش در نظر گرفته بودند. از خوش شانسی همه عوامل ساخت این سریال، این دو بازیگر سرشناس بازی در این نقش را نپذیرفتند و بدین ترتیب گیلیگان توانست مسئولان شبکه را متقاعد کند که یک بار دیگر به تماشای بازی کرانستون بنشینند. بعد از تماشای نقش آفرینی کرانستون در سریال «دنیای مالکوم» با بازی کرانستون موافقت شده و بدین ترتیب وی توانست اسم خود را در صنعت تلویزیون جاودانه سازد.

۷- نقش هری پاتر در مجموعه فیلم های «هری پاتر»

Nov9Image4 w700

بر اساس شایعات مجموعه فیلم های «هری پاتر» (Harry Potter) قرار بود بسیار متفاوت باشد. در ابتدا کمپانی برادران وارنر با استیون اسپیلبرگ برای کارگردانی این مجموعه تماس گرفت و او نیز تصمیم داشت که مجموعه ای انیمیشنی را بر اساس داستان های کتاب جی کی رولینگز بسازد. بر اساس شایعات، هیلی جوئل اوزمنت نیز قرار بود که صداپیشگی نقش اول فیلم را بر عهده داشته باشد. در نهایت استیون اسپیلبرگ از این پروژه کناره گیری کرده و کریس کلمبوس جای او را گرفت.

بعدها وی در فرآیند انتخاب بازیگران، جستجوی طولانی را برای پیدا کردن یک بازیگر جوان بریتانیایی آغاز کرد که گفته می شود با انجام تست بازیگری برای ۴۰٫۰۰۰ بازیگر به پایان رسیده است. این فرآیند طولانی و پیچیده انتخاب بازیگران در نهایت به این نتیجه منجر شد که دانیل رادکلیف، اما واتسون و روپرت گرینت نقش های اصلی فیلم را بر عهده داشته باشند. ان سه بازیگران تازه کاری بودند که در میان آن ها تنها رادکلیف با بازی در مینی سریال بریتانیایی «دیوید کاپرفیلد» (David Copperfield) تجربه اندکی در بازیگری داشت. در آن زمان تنها تجارب بازیگری واتسون و گرینت در نمایش های مدرسه ای بود. همین سریال کوتاه بود که باعث شد کلمبوس برای انتخاب بازیگران به سراغ رادکلیف برود هر چند او از همان ابتدا با بازی در این نقش موافقت نکرد.

در ابتدا والدین رادکلیف با این پیشنهاد مخالفت می کردند زیرا پذیرفتن این پیشنهاد را معادل نقل مکان اجباری به لس آنجلس برای ساخت یک سری فیلم می دانستند. در نهایت تهیه کنندگان این فیلم قبول کردند که از او تنها در دو فیلم استفاده کرده و برای این که رادکلیف از خانواده اش دور نباشد فیلمبرداری ها نیز در بریتانیا انجام گیرد. کلمبوس از همان ابتدا می دانست که این نقش برای رادکلیف نوشته شده و میلیاردها دلاری که مجموعه فیلم های «هری پاتر» داشت این باور کلمبوس را تایید می کند.

۸- دکتر استفن استرینج در فیلم «دکتر استرینج»

Benedict Cumberbatch Doctor Strange HD Wallpaper 05528 1200x750 w700

فیلم «دکتر استرینج» (Doctor Strange) مانند دیگر فیلم های ابرقهرمانی دنیای سینمایی مارول با شایعات و جنجال های زیادی در زمینه انتخاب بازیگران همراه بود. در ابتدا شایعاتی در مورد حضور بازیگران طراز اولی در این نقش به گوش می رسید. از جمله این بازیگران می توان به جارد لتو، جاسیتن ثرو، کیانو ریوز، رایان گاسلینگ، اسکار آیزاک، متیو مک کانهی، ایوان مک گرگور، جیک جیلنهال،اتان هاک، تام هاردی و بسیاری دیگر از بازیگران سرشناس اشاره کرد.در نهایت استودیو سازنده این فیلم تصمیم گرفت که این نقش را به خواکین فینیکس بسپارد و اقدامات اولیه برای ثبت قرارداد با وی را آغاز نمود.

اما بعد از این که گفتگوها با فینیکس به نتیجه نرسید تصمیم گرفتند بار دیگر سراغ انتخاب اولیه خود یعنی بندیکت کامبربچ بروند که در ابتدا به دلیل حضور در تئاتر «هملت» وقت لازم برای بازی در این نقش را نداشت. مذاکرات برای وارد کردن کامبربچ به دنیای سینمایی مارول نیز به راحتی پیش نرفت. با توجه به اینکه اسکات دریکسون، کارگردان فیلم، ادعا می کرد که کامبربچ از همان ابتدا اصلی ترین و جدی ترین گزینه برای بازی در نقش دکتر استرینج بوده است، سازندگان این فیلم چاره ای جز به تعویق انداختن زمان فیلم برداری و تاریخ انتشار این فیلم نداشتند تا کامبربچ با توجه به برنامه کاری شلوغ خود بتواند زمانی را نیز به بازی در این فیلم اختصاص دهد.

به تعویق انداختن برنامه ها برای استودیو مارول بی سابقه بود اما کوین فیج، رییس این استودیو اعلام کرده که چاره ای جز این موضوع نداشته اند. وی در این مورد چنین گفته است:” برای مدتی به دنبال بازیگران دیگری رفتیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که باید سعی کنیم این فیلم را با برنامه بندیکت هماهنگ نماییم”.

۹- شخصیت آراگورن در مجموعه فیلم های «ارباب حلقه ها»

aragorn in the lord of the rings 1515513899 w700

همانند پیدا کردن بازیگر برای شخصیت بیلبو در فیلم «هابیت ها» (The Hobbit)، پیدا کردن بازیگر مناسب برای نقش آراگورن در مجموعه فیلم های «ارباب حلقه ها» (The Lord of the Rings) نیز فرآیند طولانی و خسته کننده ای بود. اگر چه در نهایت ویگو مورتنسن در این نقش درخشید اما او اولین انتخاب برای بازی در «ارباب حلقه ها» نبود. ابتدا قرار بود که دانیل دی لوییس که چندین جایزه اسکار را در کارنامه داشت این نقش را بر عهده بگیرد. گفته می شود که این نقش بارها به وی پیشنهاد شد و او نیز به دلیل این که علاقه ای به بازی در فیلم های دنباله دار نداشت این پیشنهادات را رد کرد.

بعد از آن، نقش آراگورن به استوارت تونزند، بازیگر ایرلندی، پیشنهاد شد و او نیز هفته ها برای بازی در این نقش تمرین می کرد تا این که یک روز قبل از شروع فیلم برداری کنار گذاشته شد. وی بعدها ادعا کرد که جکسون در لحظات آخر تصمیم گرفته بود که این نقش را به یک بازیگر مسن تر واگذار کند. البته بازیگران دیگری نیز قبل از مورتنسن برای بازی در این نقش دعوت شدند. نیکلاس کیج بعدها اعلام کرد که بازی در این نقش را نپذیرفته زیرا سه سال دور بودن از خانواده برای بازی در این فیلم در توان او نبوده است.

راسل کرو نیز گفته بود که بازی در این فیلم را رد کرده زیرا فیلم از لحاظ بودجه ساخت تحت فشار بوده است. در نهایت جکسون بهترین بازیگر ممکن را برای این نقش پیدا کرده و مورتنسن نیز این نقش را پذیرفت زیرا به قول خودش، پسربچه اش او را برای بازی در این فیلم ترغیب کرده است. مورتنسن برای بازی در این نقش نامزد دریافت جوایز متعددی شد.

۱۰- نقش پنی وایز در فیلم «آن»

it w700

فیلم «آن» (It) ساخته اندی موشتی زمانی که در تابستان سال گذشته اکران شد به سرعت باکس آفیس را فتح کرد. با این وجود شاهکار موشتی قبل از ساخته شدن با کش و قوس های فراوانی به ویژه در زمینه انتخاب بازیگران همراه بود. در ابتدا قرار بود دیوید کاجگانیچ کارگردانی این فیلم را بر عهده بگیرد اما بعد از مدتی او از این پروژه کناره گیری کرده و جای خود را به کری فوکوناگا داد. فوکوناگا در مرحله انتخاب بازیگران به سراغ ویل پولتر بازیگر فیلم «دونده مارپیچ» (The Maze Runner) برای بازی در نقش پنی وایز رفت.

در نهایت اما وی به دلیل اختلاف نظر با استودیو سازنده فیلم از این پروژه کناره گیری کرد و بعد از مدت کوتاهی نیز پولتر به دلیل فشردگی های برنامه کاری اش، بازی در این فیلم را رها کرد. بازیگران دیگری نیز برای بازی در این نقش در نظر گرفته شده بودند که از آن میان می توان به مارک رایلنس و بن مندلسون اشاره کرد. اندی موشتی نیز دلیل دیگری برای کناره گیری پولتر ارائه داد مبنی بر این که به گفته ی پولتر وی دیگر نمی توانست خود را در نقش یک موجود شرور و بد ذات مجسم کند و به همین دلیل ترجیح داد به سراغ پروژه های دیگری برود.

دلیل این امر هر چه که بود، موشتی بدون بازیگر باقی مانده بود و او چاره ای جز شروع دوباره فرآیند انتخاب بازیگران و بخصوص برای نقش دلقک قاتل فیلم نداشت. به گفته باربارا موشیتی، تهیه کننده فیلم، این فرآیند شامل تست بازیگری گرفتن از صدها بازیگر پیر و جوان و حتی تیلدا سوینتون بود. در نهایت همه بر سر بیل اسکارشگارد به توافق رسیده که بازی خارق العاده و ترسناک او در نقش پنی وایز برای همیشه در ذهن تماشاگران باقی خواهد ماند.