18 7 20 910132

با نمایش فیلمی درباره نیل آرمسترانگ؛ نخستین مردی که پا روی کره ماه گذاشت، هفتادوپنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز آغاز خواهد شد.

به گزارش مووی مگ به نقل از خبرآنلاین، فیلم «نخستین مرد» (First Man) که سرگذشت نیل آرمسترانگ فضانورد مشهور را به تصویر می‌کشد، فیلم افتتاحیه دوره جدید جشنواره فیلم ونیز شد. جشنواره فیلم ونیز قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی جهان و خط آغاز فصل جوایز سینمایی است.

فیلم افتتاحیه هفتادوپنجمین دوره جشنواره فیلم ونیز داستان فرود آپولو ۱۱ و نخستین‌ گام‌های انسان روی ماه را به تصویر می‌کشد. در این فیلم رایان گاسلینگ نقش نیل آرمسترانگ را بازی می‌کند که در سال ۱۹۶۹ نخستین انسانی شد که روی ماه گام گذاشت.

دیمین شزل کارگردان «نخستین مرد» است. شزل و گاسلینگ پیش از این در فیلم «لالا لند» همکاری موفقی داشتند. «لالا لند» دو سال پیش فیلم افتتاحیه جشنواره ونیز بود و در ادامه در ۱۴ رشته از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر زن و مرد نامزد اسکار شد.

در «نخستین مرد» کلر فوی که برای بازی در نقش ملکه الیزابت در سریال «تاج» مشهور است، نقش همسر نیل آرمسترانگ را بازی می‌کند. کوری استول و لوکاس هاس نیز به ترتیب نقش باز آلدرین و مایکل کالینز را بازی می‌کنند.

شزل چندی پیش درباره فیلم «نخستین مرد» گفته بود: «می‌خواستم نشان دهم که این ماموریت تا چه حد رادیکال و بحث‌برانگیز بود. برایم جالب بود بدانم که در روزها و ماه‌های پیش از ماموریت چه در سرش می‌گذشت؟»

در چند سال اخیر معمولا فیلم افتتاحیه جشنواره ونیز از مدعیان اصلی اسکار شده است. از جمله فیلم‌هایی که در چند سال گذشته جشنواره را افتتاح کرده‌اند می‌توان به «قوی سیاه»، «بردمن»، «جاذبه» و البته «لالا لند» اشاره کرد.

هفتادوپنجمین دوره جشنواره فیلم ونیز از ۷ تا ۱۷ شهریور (۲۹ اوت تا ۸ سپتامبر) برگزار خواهد شد و فیلم «نخستین مرد» پس از آن در تاریخ ۱۲ اکتبر روی پرده سینما خواهد رفت.