9714545 824343

دوران محکومیت کریل سربرِنیکوف، کارگردان مشهور روسی به پایان رسید. او به اتهام اختلاس ۲ میلیون دلاری در بازداشت خانگی به‌سر می‌بُرد.

به گزارش مووی مگ به نقل از فارس، کریل سربرِنیکوف، کارگردان شهیر سینما و تئاتر روسیه که به اتهام اختلاص ۱۳۳ میلیون روبلی معادل دو میلیون دلاری در بازداشت خانگی ۲۰ ماهه به‌سر می‌برد، آزاد شد.

از زمان اعلام اتهام اختلاس و بازداشت خانگی این کارگردان، بسیاری از چهره‌های فرهنگی هنری روسیه و دیگر نقاط جهان خواستار پایان آن بودند. بسیاری حتی از شخص پوتین رئیس‌جمهور روسیه خواستار آزادی این کارگردان بودند اما پوتین آزادی و هر نوع حکمی در مورد این کارگردان را مستلزم رأی و حکم دادگاه عنوان کرد.

سربرِنیکوف که به مدت ۲۰ ماه در بازداشت خانگی به‌سر می‌برد، متهم به اختلاس ۱۳۳ میلیون روبل (معادل ۲ میلیون دلار) بوده که برای سرمایه‌گذاری در یک پروژه تئاتر دریافت کرده بود. البته او تمام اتهامات را رد می‌کند و هرگونه اختلاس را منکر می‌شود.

او در این مورد گفت: «من تنها زمانی احساس شادمانی خواهم کرد که این کابوس به طور کامل به پایان برسد و بتوانم بی‌گناهی‌ام را ثابت کنم

بسیاری از بزرگان جامعه هنری روسیه به صورت مستمر از ولادیمیر پوتین خواستار آزادی این کارگردان بوده‌اند و بسیاری از هنرمندان جهانی نیز به این خواست هنرمندان روس پیوسته‌اند و خواستار آزادی وی شدند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی پوتین هیچ‌گونه توضیحی در مورد تصمیم اخیر دادگاه روسیه در مورد سربرِنیکوف ارائه نکرد.

آثار هنری این کارگردان از نمایش گرفته تا اُپرا و فیلم سینمایی، دربرگیرنده درونمایه‌ای از نقد اجتماعی سیاسی روسیه بوده است.