محدودیت های اجتماعی ناشی از شیوع کرونا در سراسر جهان تاثیر عظیمی روی سینما داشته، در حالی که سینماها مجبور به بستن درهای خود شده و تاریخ اکران فیلم های جدید نیز به دلیل بسته بودن سینماها به تعویق افتاده است. بدین ترتیب اکران بسیاری از فیلم های برنامه ریزی شده برای سال جاری که موفقیت آن ها از قبل قابل پیش بینی بود ماه ها به تعویق افتاده یا به زمانی نامعلوم موکول شده است که محرومیت میلیارد دلاری استودیوها از باکس آفیس را در ماه های شلوغ و پردرآمد بهار و تابستان در پی داشته است. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۲ فیلم اکشن مورد انتظاری که قرار بود در سال ۲۰۲۰ منتشر شوند آشنا کنیم.

The King’s Man

۱۲- The King’s Man

تاریخ اکران: ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۰

شاید فیلم Kingsman: The Golden Circle  کمی بیش از حد طولانی بوده و در نقاطی از داستان به طرز خطرناکی وارد عرصه زیاده روی شده بود اما بر اساس تریلرها و ویدیوهایی که از تاکنون از پیش درآمد آن با نام دیده ایم، به نظر می رسد که تغییر فضا برای این قسمت جدید از این فرانچایز جاسوسی بسیار خوب باشد. فضای جنگ جهانی اول و تمرکز بر روی سال های ساختاری سازمان مشهور داستان، به سرعت یک رویکرد روایی تازه و جذاب را ایجاد می کند، در حالی که از ظاهر تصاویر چنین بر می آید که متیو واون، کارگردان فیلم، توانسته سکانس های اکشن سنگین بسیاری در فیلم گنجانده و همزمان عناصر کمدی آن را در کنار زیاده روی هایی که به قسمت قبلی فرانچایز آسیب زد کاهش داده است.

در قسمت جدید نیز کارگردان همان کاری ر را برای رالف فاینس کرده که در قسمت های قبلی برای کالین فیرث انجام داده که در کمترین حالت بسیار هیجان انگیز است و حضور گریگوری راسپوتین در یکی از نقش های اصلی نیز نشان دهنده این است که فیلم اکشن The King’s Man دقیقاً متناسب با کلیشه های مربوط به فیلم های روایت کننده جنگ جهانی اول نخواهد بود.

The King’s Man

۱۱- Godzilla Vs. Kong

تاریخ انتشار: ۲۰ نوامبر ۲۰۲۰

شاید Godzilla: King of the Monsters نتوانسته باشد به پتانسیل فیلم های تریلر جذاب دیگر برسد اما این شانس وجود دارد که دنیای هیولاها با ترکیب دو فرانچایز با قدرتی بیش از همیشه بازگردد. تنها بر پایه عنوان فیلم، احتمالاً می دانید که آیا شما نیز از مخاطبان هدف فیلم Godzilla Vs. Kong هستید یا خیر اما علیرغم برخی موانع که شامل برداشت های مجدد طولانی بدنبال نارضایتی استودیو سازنده از برداشت های اولیه بوده است، دورنمای دو مورد از نمادین ترین هیولاهای سینما که در مقابل یکدیگر قرار خواهند گرفت چیزی است که باید روی بزرگ ترین پرده سینمای ممکن دیده شود.

دنیای سینمایی موسوم به MonsterVerse  همواره از شخصیت های انسانی بسیار ضعیف و کم عمق رنج برده اما به نظر نمی رسد که تولیدات این فضا به جاذبه اصلی برندی که به طور ویژه در مورد طغیان هیولاهای غول پیکر طراحی و بازاریابی شده نزدیک شده باشند. به عنوان یک کراس اوور که در نهایت می تواند این دنیا را به طور کلی به هم بریزد، تیم سازنده فیلم اکشن Godzilla Vs. Kong برای اطمینان از اینکه این رویارویی بزرگ بتواند مطابق انتظارات و هیاهوی حول فیلم باشد دست به هر کاری خواهند زد.

Black Widow

۱۰- Black Widow

تاریخ انتشار: ۶ نوامبر ۲۰۲۰

شاید طرفداران باید مدت بیشتری منتظر باشند تا ماجراجویی های منفرد ناتاشا رومانوف را ببینند زیرا مارول استودیوز جدیداً انتشار فیلم Black Widow را به تاخیر انداخته است اما ثبات قابل توجه دنیای سینمایی مارول تضمین می کند که در نهایت عدالت در مورد عنوان Black Widow انجام خواهد شد. مشکل اصلی در مورد پیش درآمدها این است که از آنجایی که داستان آن ها پیش از اتفاقاتی که شاهد آن ها بودیم رخ می دهد و بدین ترتیب موانع دراماتیک بسیاری برای غلبه بر آن ها وجود دارد. البته هنوز چیزهای بسیار کمی در مورد شخصیت ناتاشا حتی یک دهه پس از حضور بر پرده سینما می دانیم و به همین دلیل فضای بسیار خوبی در زمینه روایت و مسائل عاطفی برای توسعه سرگذشت این شخصیت وجود دارد.

در حالی که بخش پایانی این فرانچایز مانند دیگر فیلم های دنیای مارول وارد فضایی فرمولی از جلوه های ویژه کامپیوتری می شود اما تاکنون به شکلی منسجم به ژانر جاسوسی نپرداخته بود و بدین ترتیب کوین فیگ و تیمش بر روی ارائه بهترین ماجراجویی منفرد متمرکز خواهند بود تا فیلم اکشن Black Widow بتواند برگ برنده ای برای استودیو سازنده در دوران پسا- Endgame  باشد.

Free Guy

۹- Free Guy

تاریخ انتشار: ۱۱ دسامبر ۲۰۲۰

بسیاری از کارشناسان سینما بر این باورند که بهترین فیلم های الهام گرفته شده از بازی های ویدیویی مانند Crank، راه اندازی های مجدد Jumanji  و Wreck-it Ralph، در واقع بر اساس بازی هایی که وجود داشته اند ساخته نشده اند. پروژه جدیدی که این باور را به بوته آزمایش می گذارد فیلم Free Guy با بازی رایان رینولدز است که یک بلاک باستر اورجینال قوی به نظر می رسد که این روزها تعداد زیادی از آن ها را نمی بینیم. داستان این فیلم در مورد مردی است که در می یابد در یک دنیای شبیه سازی شده که ترکیبی هیبریدی از فضای بازی های Grand Theft Auto و Fortnite است زندگی می کند.

او تصمیم می گیرد که یک بار هم که شده نقش قرهمان را بازی کرده و بعد از گرفتار شدن در یک لوپ تکراری برای مدت طولانی، جهان را نجات دهد که اگر صادق باشیم شباهت اندکی به فیلم The Lego Movie دارد. سابقه کارگردانی شاون لوی چندان ما را امیدوار نمی سازد اما داستان منحصربفرد این فیلم اکشن فضای بی پایانی در زمینه دنیاسازی ایجاد می کند و محیط بازی ویدیویی نیز راه را برای سکانس ها و عناصر ابداعی باز می گذارد.

The Matrix 4

۸- The Matrix 4

تاریخ انتشار: ۲۱ می ۲۰۲۱

بازگشت The Matrix به پرده های سینما در سال آینده، حدود ۲۰ سال پس از آنکه ماجراجویی های نئو بسیاری را شیفته خود ساخت بار دیگر ثابت کرد که فرانچایزهای با قابلیت کشاندن طرفداران به سینماها هیچ گاه به پایان نمی رسند. دیدن اینکه چطور داستان قسمت چهارم این فرانچایز ما را با دنیای داستان آشنا می کند و به خصوص تماشای اولین تجربه کاری منفرد لانا واچوفسکی جذاب و شگفت انگیز خواهد بود. در حالی که اجرای بسیاری از پروژه های اخیرشان با جذابیت های بسیاری همراه بوده است اما واچوفسکی ها همواره به خاطر خلاقیت و توانایی شان در خلق افسانه ها و اسطوره های بزرگ و پیچیده از همان زمینه های اولیه شناخته شده اند.

The Matrix همچنان یکی از مهم ترین و نوآورترین فیلم های اکشنی است که تاکنون ساخته شده اما دنباله های پشت سرهم به ضرر فرانچایز تمام شده و رویکرد بازگشت به اصول در قسمت چهارم برای دستیابی به جادوی قسمت اول می تواند بهترین گزینه باشد. می توان گفت که قسمت دوم و سوم این فرانچایز نتوانستند انتظارات را برآورد کرده و بعد از یک مدت طولانی خواب زمستانی امیداوریم که تیم خلاق سازنده قسمت چهارم این فرانچایز با انرژی بیشتر به این پروژه بازگشته و آماده از بین بردن ناامیدی باشند که آخرین بار گریبانگیر طرفداران این فرانچایز شد.

Wonder Woman 1984

۷- Wonder Woman 1984

تاریخ انتشار: ۴ آگوست ۲۰۲۰

فیلم اکشن Wonder Woman چیزی متفاوت بود که در طول سال هایی که دنیای سینمایی دی سی تحت تاثیر زک اسنایدر قرار داشت و منتقدان آن را به باد انتقاد نگرفته بودند ساخته شده بود. پایان فیلم شاید به خاطر جلوه های کامپیوتری که چندان قابل قبول نبود خراب شد اما اولین قسمت همچنان آنقدر قوی بود که بتواند مخاطبان و طرفداران خود را مجاب به تعقیب کردن عنوان بعدی و شخصیت اصلی آن سازد. در شرایطی که داستان اورجینال دیگر وجود ندارد، کارگردان فیلم، پتی جنکینز، آزاد است که در قسمت دوم موانع مورد نظرش را از سر راه بردارد و چه چیزی بهتر از استفاده کردن از علاقه وسواس گونه امروزی نسبت به نوستالژی دهه ۱۹۸۰٫

باید دید که چطور بازگشت کریس پاین از مرگ تشریح خواهد شد و اینکه چگونه با داستان فیلم مرتبط خواهد بود. همچنین اگر چه هنوز چیز زیادی در مورد کریستن ویگ در نقش شرور این فیلم اکشن نمی دانیم اما Wonder Woman 1984 به یک پروژه بزرگ تر و شجاعانه تر شبیه است که تماشای بازگشت شخصیت دیانا پرینسِ گل گدوت را هیجان انگیزتر خواهد ساخت.

در روزهایی که شیوع کرونا تمام جهان را درگیر خود ساخته، بسیاری از کشورها دست به دامان قرنطینه اجباری شده و اکثر کسب و کارها را تعطیل کرده اند. صنعت سینما نیز از این قاعده مستثنی نبوده و علاوه بر کنسل شدن فیلمبرداری فیلم ها و سریال ها، برنامه ریزی ها برای اکران و انتشار بسیاری دیگر از محصولات فرهنگی به کلی تغییر کرده است. اگر چه در سال ۲۰۲۰ فیلم های بلاک باستر بزرگی در برنامه انتشار قرار داشتند، برخی از این عناوین مهم در ژانر اکشن هستند، ژانری که همواره بسیاری را به سینماها کشانده است. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با چند فیلم اکشن دیگر که در سال ۲۰۲۰ و فراتر از آن منتشر شده و بسیاری انتظار آن ها را می کشند آشنا کنیم.

No Time To Die

۶- No Time To Die

تاریخ انتشار: ۱۲ نوامبر ۲۰۲۰

بازی دانیل کریگ در نقش مشهورترین مامور مخفی جهان همواره با فراز و نشیب همراه بوده است. در حالی که فیلم های Casino Royale و Skyfall با استقبال گسترده روبرو شدند، Quantum of Solace و Spectre کمتر مورد توجه قرار گرفتند و در حالی که دو فیلم اخیر به هیچ عنوانی فیلم های ضعیفی نبودند اما همواره آن ها را با فیلم های دیگر مقایسه می کردند. در حالی که تریلر اول قسمت بعدی این مجموعه با بازی کریگ به نام No Time To Die تاکید عمده ای بر موسیقی داشت اما آنقدر در خود داشت که نشان دهد دنیل کریگ برای وداع با نقش جیمز باند تمام توان خود را به کار گرفته است. بازی او در نقش ۰۰۷ بیش از هر بازیگر دیگری به این نقش انسانیت بخشیده است و به نظر می رسد که فیلم اکشن No Time to Die نیز احساسات بسیاری را برانگیخته و همزمان اکشن موردنظر طرفداران این فرانچایز را نیز داشته باشد.

علیرغم تکرار بدشکلی جنسی شخصیت منفی و شرور داستان های اخیر جیمز باند، رامی ملک آن قدر بااستعداد هست که بتواند شخصیت سافین در فیلم را به جایگاهی بالاتر از شخصیت های منفی دیگر فیلم های این فرانچایز برساند. کریگ نیز که در قسمت اول نقش آفرینی اش در قالب شخصیت باند به وضوح در این عرصه بی تجربه و تازه کار بود، اکنون بعد از بازگشت از تبعید خودخواسته از نقش جیمز باند، با تجربه و مهارت تمام نق خود را ایفا کرده است. اولین و سومین فیلم های او در نقش جیمز باند بدون شک در میان بهترین فیلم های این مجموعه قرار می گیرد و با توجه به استعدادی که در قسمت جدید به کار گرفته شده، جای شک باقی نمی ماند که No Time to Die نیز مسیری مشابه را طی خواهد کرد.

Top Gun: Maverick

۵- Top Gun: Maverick

تاریخ انتشار: ۲۳ دسامبر ۲۰۲۰

فیلم اکشن Top Gun در طول ۳۰ سال گذشته جایگاه یک فیلم کالت محبوب را دریافت کرده است به عنوان یکی از محبوب ترین و موفق ترین فیلم های ضعیف و کم کیفیت تاریخ سینما شناخته می شود. این فیلم که بیشتر محصول عصر خود، دیالوگ های ماندگار بسیار، صحنه بامزه والیبال در ساحل و موسیقی متن نمادین خود است از سال ۱۹۸۶ همچنان در ناخودآگاه عموم طرفداران خود باقی مانده است. با این وجود، دنباله این فیلم به کارگردانی جوزف کوزینسکی ظاهراً فیلمی کاملاً متفاوت است.

در تریلر منتشر شده از این فیلم هیچ ارجاعی به فیلم اورجینال یا جوک هایی برای به خنده واداشتن سینماروها دیده نمی شود. فیلم اکشن Top Gun: Maverick تقریباً تماماً بر نماهای حیرت انگیز هوایی تکیه دارد و همه می دانیم که تام کروز تنها به خاطر دستمزد زیاد برای نقش ساده پیت میچل در این فیلم ظاهر نشده و مانند همیشه صحنه های بدلکاری حیرت انگیزی در آستین خود دارد. غیر از Mission: Impossible و  Jack Reacher، این تنها فیلم دیگر تام کروز است که دنباله دار است و تصمیم به بازگشت به دنیای Top Gunپس از ۳۴ سال طولانی بدین معناست که حتماً این بازیگر سرشناس چیزهای خاصی در نقش تازه اش ارائه خواهد کرد.

Tenet

۴- Tenet

تاریخ انتشار: ۱۷ جولای ۲۰۲۰

کریستوفر نولان یکی از معدود کارگردانان هالیوود است که می توانند یک فیلم را بر اساس قدرت برند ویژه خود بسازند و هر یکی از کارهای او در سال های اخیر به یک رخداد ماندگار و بزرگ سینمایی تبدیل شده است. در رویه ای که دیگر بسیار معمول شده است، اطلاعات اندکی در مورد فیلم مورد انتظار Tenet وجود داشته و همه چیز درباره این فیلم رازآلود و پنهان است اما به نظر می رسد که در این فیلم نیز شاهد ورود داستان های نولان به ژانرهای دیگر همانند فیلم های یک دهه اخیر او باشیم. بعد از Inception گیج کننده، Interstellar علمی تخیلی متفکرانه و Dunkirk جنگی با ساختار غیرمعمول، به نظر می رسد که در Tenet عناصری از تمام این سه فیلم در هم ترکیب شده و اغلب کارشناسان سینمایی بر این باورند که داستان این فیلم تریلر جاسوسی در مورد استفاده از سفر در زمان برای جلوگیری از جنگ جهانی سوم است.

به عنوان کارگردانی که به گفته خود علاقه خاصی به جیمز باند دارد، در فیلم اکشن Tenet نیز نولان از رویه فیلمسازی خاص خود در قالب یک داستان جاسوسی بین المللی استفاده خواهد کرد، فیلمی که بدون شک یکی از مهم ترین و مورد انتظارترین فیلم های سال به شمار می آید. نولان تاکنون فیلم ضعیفی نساخته و رفته رفته به یک چهره افسانه ای در سینما تبدیل می شود و تنها بر اساس تریلری که از این فیلم منتشر شده، به نظر می رسد که Tenet نیز بار دیگر یک پیچش ترسناک جدید از یک فرمول آشنا باشد.

Fast & Furious 9

۳- Fast & Furious 9

تاریخ انتشار: ۲ آوریل ۲۰۲۱

یکی از دلایل اینکه فرانچایز Fast and Furious همچنان پرطرفدار باقی مانده این است که در هر قسمت دقیقاً می دانید با چه چیزی روبرو خواهید شد؛ داستانی که به ندرت با عقل جور در می آید، سکانس های اکشنی که همه قوانین فیزیک و جاذبه را زیر پا می گذارند، درگیری های فیزیکی شدید و وین دیزلی که به خانواده بسیار اهمیت می دهد. وقتی که قسمت نهم این مجموعه نزدیک به یکسال به تعویق انداخته شد بسیاری از طرفداران فرانچایز Fast and Furious شوکه شدند، به ویژه بعد از آن که این خبر تنها چند روزی پس از انتشار اولین تریلر قسمت نهم اعلام شد، تریلری که در آن ماجراجویی های دیوانه وار دومینیک تورتو و افرادش به تصویر کشیده شده بود. اینطور به نظر می رسد که فردی همه ایده های ممکن در مورد فیلم Fast and Furious را با هم ترکیب کرده و هیچ توجهی به عواقب آن نکرده است.

اکنون که راک با ساخت اسپین آف ها حسابی مشغول بوده و نتوانسته با وین دیزل کنار بیاید چه باید کرد؟ بیایید جان سینا را اضافه کنیم، مردی که او هم یک کشتی گیر محبوب است که به دنیای بازیگری روی آورده. دام یک برادر رازآلود دارد که اسمی از آن برده نشده بود اما یک دزد، قاتل و راننده ای بسیار ماهر است و در این فیلم نقش شخصیت شرور داستان را بازی می کند. اکنون نوبت به بازگرداندن هان از مرگ می رسد و بعد یک موتور راکت روی خودرو انداخته می شود و بسیاری ایده های عجیب و غریب دیگر. در ظاهر، فیلم اکشن Fast and Furious 9 احتمال های بسیاری را به کار گرفته و ظاهراً انتخاب دیگری باقی نمانده جز اینکه در قسمت دهم و آخر، اعضای گروه را به فضا بفرستد.

John Wick: Chapter 4

۲- John Wick: Chapter 4

تاریخ انتشار: ۲۱ می ۲۰۲۱

کیانو ریوز از قبل و بدنبال انتشار فیلم های اکشن موفقی مانند Point Break، Speed و سه گانه  The Matrix به یکی از بزرگ ترین ستاره های دنیای اکشن تبدیل شد و فرانچایز John Wick توانست یک گزینه دیگر به رزومه اکشن خارق العاده این بازیگر دوست داشتنی اضافه کند. اگر چه داستان هر قسمت از این مجموعه بسیار سر راست و رفتن از نقطه ای برای رسیدن به نقطه ای دیگر است اما افسانه پردازی غنی و پرجزییات این دنیای زیرزمینی مربوط به قاتلان، اکشن بسیار دقیقی که از برخی از بهترین بدلکاری های تاریخ سینما سود می برد، همراه با بهترین بازی های کیانو ریوز در طول دوران فعالیتش در سینما، سری فیلم های John Wick را به یکی از بهترین فرانچایزهای اکشن سینما تبدیل کرده است.

حتی بدون اطلاع از اینکه داستان این فرانچایز به کدام سو می رود یا اینکه چه کسی یک اسم مستعار جالب دریافت کرده و به فهرست شخصیت های آن اضافه می شود، فیلم اکشن John Wick: Chapter 4 بدون شک یکی از مورد انتظارترین فیلم های اکشنی است که بسیاری برای تماشای آن هیجان زده هستند.

Mission Impossible 1111

۱- Mission: Impossible 7

تاریخ انتشار: ۲۳ جولای ۲۰۲۱

برای ژانری که در هر قسمت خود از کارگردان جدیدی استفاده می کند، تصمیم بر نگه داشتن کریستوفر مک کواری به عنوان سکاندار ساخت فرانچایز Mission: Impossible ظاهراً تصمیمی درست بوده است، در حالی که این فرانچایز اکشن جاسوسی باسابقه به اوج ژانر اکشن رسیده است. فیلم های Rogue Nation و Fallout که توسط مک کواری ساخته شدند به دو فیلم قوی و تحسین شده این فرانچایز تبدیل شده اند که باعث گردیدند فرانچایزی که بارها در آستانه فراموشی و تعطیلی قرار داشت بار دیگر زنده شده و با استفاده از تکنیکی مشابه آنچه که برد برد در Ghost Protocol به کار گرفت و نتیجه ای که بدست آورد، در هر دو فیلم به استانداردی بسیار بالاتر از قبل دست یابد.

داستان پردازی اکشن و پرپیچ و خم، اتکای خوشایند بر بدلکاری های واقعی در سراسر ضرباهنگ اکشن فیلم و اصرار مداوم تام کروز بر اجرای صحنه های بدلکاری توسط خودش برای سرگرمی مخاطبان در سال های اخیر به برگ برنده این فرانچایز تبدیل شده و در حالی که قسمت هفتم و هشتم این مجموعه پشت سر هم فیلم برداری می شود، کروز و مک کواری در حال تثبیت جایگاه فرانچایز Mission: Impossible به عنوان یکی از بهترین و ماندگارترین فرانچایزهای اکشن هستند.


 

خواندن مقالات زیر توسط مووی مگ پیشنهاد می شود :

با پردرآمدترین سلبریتی های اینستاگرام آشنا شوید + تصاویر

10 سلبریتی مشهوری که روزگاری بی خانمان بودند + تصاویر

سلبریتی های مشهور از اختلالات روانی شان گفتند