فیلم اکشن در هالیوود معمولاً ساده ترین ژانر برای تبدیل شدن به فرانچایز و سری های سینمایی دنباله دار است زیرا مفاهیم مشخص و شخصیت های مرکزی محبوب اغلب به سادگی در قالب داستان های جدید فرو می روند. با این وجود، قانون بازگشت های کم فروغ نیز بیش از هر ژانر دیگری ژانر اکشن را درگیر خود می سازد، در حالی که بسیاری از اکشن های اورجینال اکشن بی نقص با دنباله های ضعیف و بیش از حد، اعتبار خود را از دست می دهند. جان سخت، ترمیناتور، غارتگر، رمبو و ماتریکس تنها تعدادی از آن فرانچایزهایی هستند که قربانی بیماری مزمن دنباله ها شدند.

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، اما در آن روی سکه نیز با عناوینی مانند جان ویک، ماموریت غیرممکن و سریع و خشن مواجه هستیم که همچنان پرقدرت پیش می روند. اما گاهی اوقات نیز فیلم های اکشن فوق العاده ای وجود دارند که علیرغم نداشتن دنباله یا بازسازی همچنان از اعتبار بالایی برخوردارند و تاکنون هالیوود در صدد بهره گیری از آن ها در قالب فرانچایز برنیامده است. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با چند فیلم اکشن خارق العاده و موفق تاریخ سینما آشنا کنیم که نیازی به دنباله، بازسازی یا راه اندازی مجدد ندارند.

The Night Comes For Us

۱۰- The Night Comes For Us

موفقیت فیلم The Raid و دنباله آن چشم بسیاری را به زیبایی و بزرگی سینمای اکشن اندونزی باز کرد، از این رو جای تعجب نداشت که The Night Comes For Us نیز فیلم موفقی از آب درآمد، با توجه به اینکه در ساخت آن از بخش زیادی از استعدادی استفاده شد که در دو کلاسیک مدرن گرت ایوانز نیز به کار گرفته شده بود. استودیو فیلمسازی XYZ Films و ستارگانی مانند جو تسلیم، ایکو اوویس، جولی استل و زک لی بار دیگر تحت رهبری تیمو جاهیجانتو گرد هم آمدند. جاهیجانتو در گذشته نیز مهارت خود در به تصویر کشیدن دقیق و استادانه خشونت را دو سال قبل در فیلم Headshot با بازی اوویس را نیز به رخ کشیده بود.

فیلم اکشن The Night Comes For Us به عنوان یک اکشن پرتنش و بسیار خشن با فضایی که عامدانه مبهم طراحی شده بود و در حالی که شخصیت ایتو سوار بر خودرو مستقیم به دل آتش سنگین نیروهای موسوم به سه گانه می رفت به پایان رسید. در حالی که می شد یک دنباله را درست از همین جای داستان آغاز کرد، همان اتفاقی که در مورد The Raid 2 افتاده و موفق از آب درآمد، هنوز هیچ برنامه ای برای تبدیل کردن این فیلم به یک فرانچایز و ساخت دنباله هایی از آن وجود ندارد، هر چند جاهیجانتو گفته است که ایده های فراوانی برای ادامه داستان در ذهن خود دارد.

The Last Boy Scout

۹- The Last Boy Scout

متفاوت از فیلم های رفاقتی اکشن متعددی که به دنبال موفقیت فیلم اکشن Lethal Weapon در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی در هالیوود ساخته شدند، فیلم اکشن به ناحق نادیده گرفته شده The Last Boy Scout بیش از فیلم های دیگر شرایط تبدیل شدن به یک فرانچایز را داشت. با داشتن شین بلک در نقش نویسنده، جوئل سیلور در مقام تهیه کننده، تونی اسکات در بخش کارگردانی و بروس ویلیس در نقش اصلی، جای تعجب نداشت که این فیلم به یکی از بهترین فیلم هایی محبوب هالیوود در ژانر جنایی اکشن شد و با بودجه ای ۴۳ میلیون دلاری توانست ۱۱۵ میلیون دلار در باکس آفیس جهانی فروش داشته باشد.

به نظر می رسید که شرایط برای به تصویر کشیدن ماجراجویی های بیشتری از دو شخصیت کارآگاه خصوصی و سرسخت جول هالنبک با بازی ویلیس و فوتبالیست بی اعتبار شده دیمون وایانس با بازی جیمی دیکس وجود دارد و پایان فیلم نیز فضا را برای ماجراجویی های آینده آن ها فراهم کرده بود. با این وجود هم بلک و هم اسکات نارضایتی خود از چگونگی تصویرسازی سینمایی از سناریو اورجینال را اعلام کرده و گفته می شود که مراحل تولید فیلم نیز خود بسیار آشفته و پردردسر بوده است. این موضوعات بدین معنا بود که با توجه به تنش های فراوان در سر صحنه ساخت فیلم، هیچ دنباله ای در کار نخواهد بود، اتفاقی که البته باعث شد The Last Boy Scout همچنان یک اکشن فوق العاده منفرد باقی بماند.

Bullitt

۸- Bullitt

فیلم اکشن Bullitt برای نزدیک به نیم قرن همچنان به عنوان یکی از نمادین ترین تریلرهای اکشنی که در تاریخ سینما ساخته شده باقی مانده و بخش زیادی از این اعتبار را مرهون بازی همیشه خونسرد استیو مک کوئین در نقش اول این فیلم پرتنش و هیجانی هستیم، فیلمی که به یاد ماندنی ترین و بهترین تعقیب و گریز با ماشین تاریخ سینما در آن به تصویر کشیده می شود. در طی سال ها کم فیلم های اکشن کلاسیک نبوده اند که بازسازی شده یا دنباله هایی بر آنان ساخته شده است اما Bullitt به نحوی توانسته خود را در قلمرویی بیابد که تاکنون دست نخورده باقی مانده است و برای این موضوع نیز دلیل خوبی وجود دارد.

اگر کسی بخواهد این فیلم را بازسازی کند بدون شکل شرایط را برای سقوط خود و فیلمش فراهم کرده است زیرا سکانس تعقیب و گریز خاص و ماندگار این فیلم و کاریزمای ذاتی شخصیت و بازیگر اصلی فیلم، بنچمارک هایی را تعیین کرده اند که به چالش کشیدن و نزدیک شدن به آن ها تقریباً غیرممکن است. برخی فیلم های کلاسیک را باید دست نزد و Bullitt بدون شک یکی از آن هاست. در حالی که در سال ۲۰۰۷ شایعاتی در مورد بازسازی این فیلم با بازی برد پیت وجود داشت اما در نهایت تیم سازنده سر عقل آمده و ایده آن به سرعت از بین رفت و دیگر اسمی از آن برده نشد.

Leon: The Professional

۷- Leon: The Professional

فیلم اکشن Leon نه تنها یکی از بهترین فیلم های اکشن دهه ۱۹۹۰ میلادی است بلکه امروزه نیز در نگاه به فیلم های کلاسیک چند دهه اخیر، همچنان یکی از ماندگارترین و مهم ترین فیلم های این ژانر در تاریخ سینماست. این فیلم باعث شد که لوک بسون جایگاه خود را در هالیوود تثبیت کند، یکی از بهترین بازیگران زن نسل معاصر را به سینما معرفی کند (ناتالی پورتمن)، در حالی که بازی چشم نواز و البته ترسناک گری اولدمن در نقش شخصیت نورمن استنسفیلد باعث شکل گیری صدها شکلک در فرهنگ عامه شده و به عنوان یکی از بزرگ ترین شخصیت های منفی تاریخ سینما، نامی برای این بازیگر دوست داشتنی دست و پا کرد.

بسون در ابتدا قصد داشت دنباله ای بر فیلم اکشن Leon: The Professional بسازد و حتی فیلمنامه ای با عنوان Mathilda نوشته و سعی داشت زمانی که پورتمن به سن مناسب رسید، فیلمبرداری ها را آغاز کند. اما پس از این که این کارگردان فرانسوی کمپانی تولید فیلم خود را راه اندازی کرد نتوانست حقوق استفاده از شخصیت های فیلم را بدست آورد. با این وجود برخی از عناصری که این کارگردان می خواست در قالب فیلم Mathilda به کار بگیرد بعدها در سال ۲۰۱۱ در فیلم Colombiana با بازی زویی سالدانا به کار گرفته شد که چندان مورد توجه مخاطبان قرار نگرفت.

Inception

۶- Inception

مگر یک میلیاردر در لباس یک خفاش بزرگ باشد وگرنه کریستوفر نولان مطلقاً علاقه ای به دنباله دار کردن فیلم هایش ندارد. بعد از فروش حدود ۸۳۰ میلیون دلار در باکس آفیس، استقبال گسترده منتقدان در سراسر جهان و نامزدی اسکار در بخش بهترین فیلم سال، اگر هر کس دیگری غیر از نولان فیلم Inception را کارگردانی کرده بود، می توانستید به طور قطع و با اطمینان کامل بگویید که استودیو برادران وارنر دستکم آن را به یک فرانچایز تبدیل خواهد کرد.

در حالی که پروژه جدید و مرموز این کارگردان با نام Tenet شباهت های ظاهری با Inception دارد، بسیاری از کارهای نولان بر حال و هوای هیپنوتیزم کننده و پیچیده و دست بردن در زمان تمرکز دارند، از این رو جای تعجب ندارد که کارهای او را با هم مقایسه می کنند. پایان ظاهراً باز Inception هنوز هم تا به امروز محل کشمکش و جدل است، و مفهوم تریلرهای جاسوسی تکنولوژی محور که در ناخودآگاه هدف رخ می دهند به یک هدف آسان برای بهره برداری در قالب دنباله ها می مانند اما مانند دیگر کارهای نولان- غیر از Batman – به نظر می رسد که دوم کوب و تیمش تنها خود را موضوع یک فیلم خواهند دید و بس.

در بیش از یک دهه اخیر، سینما در قبضه فرانچایزها و دنباله ها و بازسازی ها بوده است، روندی که بدون شک مهم ترین عامل دخیل در آن سود تجاری و دوشیدن ارزش تجاری یک روایت سینمایی تا سرحد ممکن بوده است. فرمول ساخت فرانچایز ساده است: فیلمی منتشر می شود و در گیشه به فروش خوبی دست پیدا می کند. در ادامه سازندگان به دنبال راهی برای ادامه فیلم خواهند گشت و دیر یا زود به ایده ای معقول یا نامعقول برای ساخت دنباله ها یا قسمت های بعدی آن تحت هر نامی فراهم خواهد شد.

در اکثر موارد این فیلم ها تنها از نظر تجاری موفق بوده و از نظر هنری و جلب توجه منتقدان ارزش چندانی (یا دستکم مشابه و قابل مقایسه با موفقیت تجاری شان) ندارند. بدین ترتیب است که گاه از یک فیلم چندین دنباله ساخته شده که گاهی دو رقمی نیز خواهد شد. با این وجود برخی فیلم ها هستند که اگر چه شرایط ادامه از طریق فرانچایز یا دنباله ها را داشته اند اما به دلیل بی نقص بودنشان، شرایط برای ساخت دنباله و فرانچایز از آن ها مهیا نیست. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با برخی از فیلم های اکشن دیدنی و بی نقص تاریخ سینما آشنا کنیم که نیازی به ساخت دنباله ندارند.

Air Force One

۵- Air Force One

فیلم اکشن Air Force One یکی از آن فیلم های اکشن ساده اما دوست داشتنی و بی نقصی است که در دهه ۱۹۹۰ ساخته شد، دهه ای که بهترین دوران ژانر اکشن شناخته می شود. اگر چه می توان داستان فیلم را در عنوان کوتاه «جان سخت در هواپیمای رییس جمهور» خلاصه کرد اما فیلم بلاک باستر ولفگانگ پترسون چیزی فراتر از این عنوان است. انتخاب هریسون فورد در نقش اول فیلم برای مخاطب قانع کننده بود زیرا با توجه به پیشینه بازیگریش، این توانایی دیده می شد که همزمان هم نقش رهبر ایالات متحده را بر عهده داشته و هم یک تنه یک حلقه تروریستی را نابود سازد، در حالی که گری اولدمن یک بار دیگر ارزش خود را به عنوان یکی از قابل اعتمادترین شخصیت های منفی تاریخ سینما با ارائه یک بازی خارق العاده دیگر در نقش شخصیت منفی اصلی داستان ثابت کرد.

سال گذشته بود که شایعاتی در مورد دنباله این فیلم با تمرکز بر روی معاون رییس جمهور وجود داشت زیرا سبک ترجیحی حمل و نقل او با عنوان Air Force Two شناخته می شود اما به نظر می رسد که خوشبختانه این ایده بایگانی شده است. شاید این روزها جای خالی ایده رییس جمهوری سرسخت، ماجراجو و بزن بهادر روی پرده نقره ای احساس شود اما وقتی که قبلاً چنین ایده ای به این خوبی پیاده شده، هیچ منطقی در تکرار آن فرمول برای رسیدن به موفقیت وجود ندارد.

Commando

۴- Commando

تنها یک سال پس از انتشار فیلم The Terminato، شاهد ساخت فیلم اکشن Commando بودیم، در دورانی که آرنولد شوارتزنگر که به یک بازیگر شناخته شده و سلطان جدید ژانر اکشن هالیوود تبدیل شده بود نقش اول را داشت. اکنون پس از ۳۵ سال نیز این فیلم به لطف برخی دیالوگ های ساده و سکانس های اکشن با کیفیتش، همچنان یکی از بهترین کارهای این مرد قوی هیکل اتریشی الاصل است. این فیلم با بودجه اندک ۹ میلیون دلاری توانست ۵۷ میلیون دلار در باکس آفیس فروش داشته باشد و به سرعت به یک فیلم محبوب تبدیل شود.

اما علیرغم اینکه نویسنده فیلمنامه، استیون ای دی سوزا، اعلام کرد که سناریو دنباله این فیلم را در مورد ماجراجویی های این سرباز بازنشسته برای تاسیس شرکت امنیتی خود و دست و پنجه نرم کردن با ده ها فرد خلافکار به نگارش درآورده است، هنوز نتوانسته ایم شاهد بازگشت جان ماتریکس به سینماها باشیم. یک دهه پیش، خبرهایی از نویسندگی و کارگردانی بازسازی این فیلم توسط دیوید آیر به گوش رسید اما با کنار رفتن او از این پروژه، بازسازی Commando نیز به کلی کنار گذاشته شد. فیلم اکشن Commando محصول خاص زمان خود یکی از نمادین ترین و به یادماندنی ترین فیلم های اکشنی است که تاکنون ساخته شده است و همین موضوع باعث شده که شرایط برای ساخت دنباله یا بازسازی آن برای هر کارگردانی دشوار باشد.

The Rock

۳- The Rock

دومین فیلم مایکل بی هنوز هم بهترین فیلم اوست که سبک خاص بصری و هنری این کارگردان را به رخ کشیده و به عنوان یکی از بهترین فیلم های اکشن دو نفره با داشتن نیکلاس کیج و شان کانری به شمار می آید. دو شخصیت اصلی فیلم The Rock شیمی قابل توجهی دارند، برای یکدیگر احترام خاصی قائلند و در طول روز وظایف خود را به خوبی انجام می دهند. برخی از عناصر این فیلم را می توان در فیلم های کوئنتین تارانتینو دید و این موضوع نیز از مشارکت او در بازنویسی سناریو این فیلم نشأت می گیرد. فیلم اکشن The Rock یکی از بهترین و متنوع ترین شخصیت ها و بازیگرانی که تاکنون در این ژانر به کار گرفته شده اند را دارد، در حالی که کیج از یک شخصیت تحسین شده فیلم های درام به یک قهرمان اکشن واقعی تغییر مسیر داد.

مایکل بی اعتراف کرده که در ابتدا ایده ساخت یک دنباله را در سر داشته است، دنباله ای که به مورد تعقیب قرار گرفتن شخصیت استنلی گودسپید توسط دولت برای میکروفیلمی که در اختیارش بود می پرداخت و وی را وادار می ساخت که بار دیگر از جان میسون کمک بگیرد. اگر چه ایده دیدن او در شخصیت در کنار هم برای یک بار دیگر بسیار جذاب بوده و طرفداران فیلم نیز از این موضوع خوشحال می شدند اما کارنامه کارگردانی مایکل بی نشان می دهد که وی در زمینه ساخت دنباله ها شرایط خوبی نداشته و فیلم اکشن The Rock نیز نیازی به ساخت دنباله نداشت.

Con Air

۲- Con Air

همانطور که در مورد قبلی گفته شد، با فیلم The Rock بود که نیکلاس کیج از یک شخصیت عجیب و غریب با روش کار و زندگی بسیار خاص به قهرمان ساده فیلم های اکشن تبدیل شد، موضوعی که بازی او در سه مورد از بهترین فیلم های اکشن دهه ۱۹۹۰ آن هم در مدت تنها ۱۲ ماه نقش مهمی در تثبیت آن داشت. فیلم Con Air که تنها سه هفته قبل از Face/Off وارد سینماها شد، کیج را در یکی از عجیب ترین ترکیبات لهجه ای و مدل مویی دوران بازیگری اش نشان می دهد اما ظاهر و صدای خنده دار کامرون پو نقش زیادی در افزایش جذابیت این فیلم داشت.

فیلم اکشن Con Air به عنوان یکی از پرستاره ترین فیلم های اکشن و دارنده متنوع ترین شخصیت ها در تاریخ سینما ، یک فیلم ماجراجویانه و پرتنش بی توقف از شخصیت های بزرگ و حتی اکشن بزرگ تر است که هنوز هم بعد از دو دهه از ساخت تماشای آن جذاب خواهد بود. سایمون وست، کارگردان فیلم گفته بود که قصد ساخت دنباله ای از این فیلم در فضا را دارد اما حتی علیرغم اعلام علاقه بازیگران فیلم اورجینال برای حضور در این دنباله، Con Air یک پروژه سینمایی یگانه و به اتمام رسیده باقی ماند.

Hard Boiled

۱- Hard Boiled

شاید فیلم اکشن Hard Boiled موضوع ساخت یک دنباله در قالب بازی ویدیویی بوده باشد اما در پرده نقره ای، جان وو تصمیم گرفت به دنبال ساخت دنباله نرود. Hard Boiled به عنوان آخرین فیلم جان وو در زادگاهش هنگ کنگ قبل از اینکه یک ماجراجویی یک دهه ای را در هالیوود آغاز کند، از نظر بسیاری بهترین فیلم اکشن تاریخ سینماست. اگر چه داستان فیلم حرف زیادی برای گفتن ندارد اما جذابیت اصلی فیلم در تیراندازی های دیوار به دیوار و مبارزات تن به تن آن است که از بهترین های ژانر اکشن هستند در حالی که سکانس طولانی پایانی در بیمارستان را باید یک دستاورد بزرگ در زمینه هنرهای رزمی، بدلکاری و فیلمسازی دانست.

بدنبال انتشار بازی ویدیویی Stranglehold در سال ۲۰۰۷، طرح های اولیه ای برای اقتباسی سینمایی از این بازی در قالب بازگشت شخصیت کارآگاه تکیلا به پرده سینما وجود داشت اما در ادامه قرار شد داستان فیلم در مورد نسخه جوان تر این شخصیت باشد. در حالی که اکنون ۱۳ سال از آن زمان گذشته و هنوز پیشرفتی در این پروژه حاصل نشده، می توانیم بگوییم که دستکم به این زودی ها شاهد بازگشت یکی از دوست داشتنی ترین و ماندگارترین شخصیت های پلیسی تاریخ سینما نخواهیم بود.


 

خواندن مقالات زیر توسط مووی مگ پیشنهاد می شود :

12 فیلم اکشن جذابی که در سال 2020 منتظرشان هستیم! + تصاویر

10 فیلم اکشن برتر تاریخ سینما که باید ببینید! + تصاویر ( بخش اول )

10 فیلم اکشن برتر تاریخ سینما که باید ببینید! + تصاویر ( بخش دوم )