ژانر علمی تخیلی یکی از قدیمی ترین ژانرهای داستان پردازی است که تاریخچه آن به دهه ۱۸۰۰ و رمان های ژول ورن و ماری شلی باز می گردد. انسان همواره شیفته شگفت های تصورات خود و مفاهیم آن دنیایی بوده است. با اختراع تلویزیون در دهه ۱۹۲۰، برنامه سازی علمی تخیلی شروع به جلب توجه گسترده مخاطبان کرد. معروف ترین سریال های علمی تخیلی که برای اولین بار توجه همگان را به خود جلب کردند سریال های Tales of Tomorrow در سال ۱۹۵۱ و The Twilight Zone در سال ۱۹۵۹ بودند. با پیشرفت تکنولوژی، سریال های علمی تخیلی جذابیت و کیفیت بالاتری یافته و شاهد سریال های محبوبی در این ژانر مانند Doctor Who (1963)، Star Trek (1966) و Batman (1966) بودیم.

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، در سال های اخیر اما ده ها سریال علمی تخیلی خوش ساخت و باکیفیت خلق شده اند که در ادامه شما را با ۱۰ مورد از بهترین آن ها آشنا خواهیم کرد.

۱۰- The Man In The High Castle 

۱۰- The Man In The High Castle

یکی از اولین سریال های اورجینال سرویس آمازون پرایم سریال علمی تخیلی The Man In The High Castle  بود که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. این سریال در چهار فصل منتشر شده و در سال ۲۰۱۹ به پایان رسید. سریال علمی تخیلی The Man In The High Castle بر اساس رمان کلاسیکی نوشته فیلیپ کی دیک ساخه شده و یک پادآرمانشهر پس از جنگ جهانی دوم را به تصویر می کشد که در آن نازی ها پیروز جنگ شده اند. ایالات متحده بین ژاپن و آلمان تقسیم شده و مردم این کشور وادار به زندگی تحت قوانین نیروهای دول متحد هستند. این سریال داستان زنی اهل سانفرانسیسکو به نام جولین کرین را دنبال می کند که فیلم های رازآلودی ساخته شده توسط مردی در قلعه بلند را پیدا می کند. سریال The Man In The High Castle نگاهی جذاب به اتفاقاتی است که می توانست پس از جنگ جهانی دوم رخ دهد در صورتی که آلمانی ها پیروز می شدند. اگرچه تنها در فصول میانی سریال است که عناصر علمی تخیلی مانند سفر در زمان وارد داستان می شوند اما می توان آن را یکی از بهترین سریال های علمی تخیلی یک دهه اخیر دانست.

۹- The Flash

۹- The Flash

هر یک از سریال های دنیای Arrowverse می توانست در این فهرست جای گیرد. از Arrow  گرفته تا Supergirl و Legends of Tomorrow، دنیای ابرقهرمانی شبکه CW نیرویی قوی در صحنه تلویزیون و ژانر علمی تخیلی در سال های اخیر بوده است. با این وجود انتخاب ما از این دنیای علمی تخیلی سریال The Flash است. این سریال داستان بری آلن را روایت می کند که در فصل دوم سریال Arrow معرفی شده بود و در سال ۲۰۱۴ سریال مجزای خودش را پیدا کرد. بعد از اصابت صاعقه، بری که یک کارآگاه است در می یابد می تواند با سرعت فراانسانی حرکت کند و سپس در همراهی با تیمی از دانشمندان، با لباس قرمز به ابرقهرمانی به نام صاعقه تبدیل می شود. سریال The Flash یک سریال علمی تخیلی در نهایت حد ممکن خود است که حاوی قدرت های فراانسانی، گونه های فضایی و سفر در زمان است. اولین فصل این سریال که در مورد رقابت بین صاعقه و یک نیروی شیطانی شبیه خود است یکی از بهترین فصول سریالی تاریخ تلویزیون در سال های اخیر به شمار می آید.

۸- Dark

۸- Dark

با گذشت سال ها، سرویس Netflix در زمینه ساخت محصولات تلویزیونی پیشگام شده و شروع به انتشار سریال های اورجینال در زبان ها و کشورهای مختلف کرد. سریال هایی مانند Narcos (2015) که داستان آن در کلمبیا و مکزیک رخ می دهد و سریال اسپانیایی Money Heist (2017) به سریال هایی بسیار محبوب در سطح جهانی تبدیل شده و موفقیت گسترده ای برای این سرویس استریمینگ به همراه داشتند. سریال های کمتر شناخته شده ای مانند The Rain (2017) در دانمارک و Kingdom (2019) در کره جنوبی نیز از محبوبیت قابل توجهی ،هر چند کمتر از دو سریال قبلی، بدست آورده اند. اما بهترین گزینه در میان سریال های علمی تخیلی ساخت نتفلیکس در یک دهه گذشته سریال علمی تخیلی و تریلر Dark است که در سال ۲۰۱۷ در آلمان تولید شد. درک کامل داستان و روایت سریال Dark بدون تماشای چندین دفعه آن و حتی ویدیوها و نوشته های توضیحی تقریباً غیرممکن است. داستان سریال در یک شهر داستانی در آلمان رخ داده و به زندگی های در هم پیچیده چهار خانواده در نسل های مختلف می پردازد در شرایطی که نسب خانوادگی همه آن ها در نتیجه سفر در زمان به هم می ریزد.

۷- The Leftovers

۷- The Leftovers

سریال The Leftovers که بر اساس رمانی نوشت تام پروتا ساخته شده احساسی ترین و تکان دهنده ترین سریال علمی تخیلی در این فهرست و شاید تاریخ تلویزیون باشد. همچنین The Leftovers نسبت به دیگر سریال های این فهرست کمترین میزان عناصر علمی تخیلی را در خود دارد. سریال The Leftovers که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد با یک اتفاق ترسناک به نام «کوچ ناگهانی» آغاز شده که در نتیجه آن دو درصد از جمعیت کره زمین که معادل ۱۴۰ میلیون نفر است به یکباره و بدون دلیل خاصی ناپدید می شوند و سریال در ادامه بر روی انسان هایی که اطرافیانشان جزو ناپدید شدگان بوده اند تمرکز دارد. این سریال عموماً زندگی کوین گریوی افسر پلیسی با بازی جستین ثرو را دنبال می کند که قصد دارد شهر را در نظم و آرامش نگه داشته و همزمان از خانواده اش نیز محافظت کند. این سریال در واقع نگاهی با سرعت کم به نتایج از دست دادن عزیزان و سوگواری شخصیت های متفاوت سریال است. بسیاری این سریال را با سریال Lost مقایسه کرده اند و دلیل ارتباط این دو را می توان در این موضوع دانست که هر دوی آن ها توسط دیمون لیندلولف ساخته شده اند.

۶- The Expanse

۶- The Expanse

سریال The Expanse یک سریال کمتر مورد توجه قرار گرفته است که به ندرت در مورد آن صحبت می شود. اما واقعیت این است که این سریال علمی تخیلی یکی از هیجان انگیزترین سریال های درام علمی تخیلی یک دهه اخیر است که باید آن را با Battlestar Galactica مقایسه کرد. این سریال آغازی معمولی در سال ۲۰۱۵ در شبکه SyFy داشت و ساخت و انتشار آن در نهایت پس از سه فصل توسط این شبکه و به دلیل محدودیت های مالی متوقف شد. با این وجود، The Expanse یک نگاه خیره کننده و جذاب به فعالیت های فضایی اکشن است که نیاز به بودجه قابل توجهی دارد و همین موضوع باعث شد سرویس آمازون ساخت و انتشار فصل چهارم آن را بر عهده گیرد. به لطف محبوبیت سرویس های استریمینگ، The Expanse از آن زمان به بعد بیشتر و بهتر دیده شده و انتظار می رود که فصل پنجم آن نیز در اواخر سال ۲۰۲۰ منتشر شود.

۵- The Mandalorian 

۵- The Mandalorian

Star Wars را باید بزرگ ترین فرانچایز فرهنگ عمومی در تاریخ دانست. به همین دلیل جای تعجب ندارد که اولین سریال علمی تخیلی این دنیا جای خاص خود در این فهرست را داشته باشد. سریال The Mandalorian در اواخر سال ۲۰۱۹ از سرویس دیزنی پلاس منتشر شد و به لطف جذابیت خاص بچه یودا به شهرتی قابل توجه دست یافت. شخصیت The Mandalorian که در این سریال پدرو پاسکال نقشش را بازی می کند از قبل نیز یک شخصیت سرسخت بود که می توان آن را با گاوچران های غرب وحشی مانند کلینت ایستوود و جان وین مقایسه کرد در حالی که تحت تاثیر شخصیت های علمی تخیلی مشهوری مانند اسپایک اشپیگل و مالکوم رینولدز قرار گرفته است. سریال The Mandalorian تصویری تاریک تر و دقیق تر از دنیای جنگ ستارگان داشته و بر داستان های کوچکتر و محدودتر در مقایسه با افسانه اسکای واکر تمرکز دارد.

۴- The Boys

۴- The Boys

سریال The Boys بزرگ ترین و محبوب ترین سریال اورجینال سرویس آمازون تاکنون به شمار می آید. اولین فصل این سریال در سال گذشته میلادی منتشر شده اما خیلی زود به جایگاه قابل توجهی مانند سریال Stranger Things از سرویس نتفلیکس دست یافته است. این سریال را می توان هجوی بر ساخته های ابرقهرمانی مارول و دی سی دانست زیرا در دنیای این سریال ابرقهرمان ها شخصیت های منفی داستان هستند. سریال The Boys ابرقهرمان ها را جنایتکارانی به تصویر می کشد که عروسک های فاسد دست کمپانی های بزرگ و قدرتمند هستند. سریال داستان یک زن ابرقهرمان جوان به نام استارلایت را دنبال می کند که به محفل خبره ترین ابرقهرمانان که به نام هفت نفر شناخته می شود راه می یابد. پسران نیز در واقع گروهی از شخصیت های مثبت زیرزمینی و مخفی است که برای کشتن ابرقهرمانان شرور داستان دست به هر کاری می زنند. این سریال تصویر افسانه ای ابرقهرمانان را به سخره گرفته و پر از سکانس های خشن است.

۳- Black Mirror 

۳- Black Mirror

سریال علمی تخیلی Black Mirror از یک سریال فراموش شده Channel 4 به یک سریال پرطرفدار نتفلیکسی تبدیل شده است. این سریال آنتالوژی به خطرات تکنولوژی های جدید و تخیلی می پردازد و دنیایی پادآرمانشهری و تاریک را به تصویر می کشد که بیشتر سعی دارد ما را بترساند تا هیجان زده نماید. این سریال برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ منتشر شد و به خاطر بودجه اندک و محدودیت های دیگر تنها دو فصل در Channel 4 دوام آورد. این دو فصل برخی از بحث برانگیزترین و جنجالی ترین اپیزودهای تاریخ تلویزیون را در خود داشتند، از جمله ماجرای نخست وزیر بریتانیا و خوک در اپیزود The National Anthem و اپیزود White Bear که در آن جامعه ای به تصویر کشیده می شود که خلافکاران را شکنجه و آزار می دهند. با خریداری شدن توسط سرویس نتفلیکس در سال ۲۰۱۵، سریال Black Mirror به شهرت رسید. این سرویس بودجه ساخت را افزایش داده و به چارلی بروکر، نویسنده سریال، اجازه داد ایده های جدیدی را وارد داستان سازد.

۲- Stranger Things

۲- Stranger Things

حضور سریال علمی تخیلی Stranger Things در این فهرست جای شک و شبهه نداشت. این سریال را باید بزرگ ترین و پرصحبت ترین سریال در حافظه مدرن در کنار سریال Game of Thrones دانست که موفق ترین سریال اورجینال نتفلیکس نیز به شمار می آید. از زمان انتشار اولین فصل در سال ۲۰۱۶، هر فصل جدیدی که از این سریال منتشر شده به یک اتفاق فرهنگی تبدیل شده و بازیگران نوجوان آن نیز به ستاره هایی بین المللی بدل شده اند. سریال Stranger Things هم به بررسی تئوری های توطئه علمی تخیلی و هم هیولاهای ماوراءالطبیعه در فضای نوستالژیک دهه ۸۰ می پردازد و در این راه از فیلم های کلاسیک علمی تخیلی مانند E.T. (1982), The Goonies (1985) و Aliens (1986) الهام پذیرفته است. با گذشت سال ها، این سریال شهرت بیشتری یافته و بودجه آن نیز بیشتر و بیشتر شده است. از بعدهای موازی تا هیولایی شبیه گودزیلا و یک پایگاه سری روسی، Stranger Things هر آن چیزی که یک طرفدار داستان های علمی تخیلی بخواهد در خود دارد.

۱- Westworld

۱- Westworld

سریال Westworld از شبکه HBO که پخش آن از سال ۲۰۱۶ آغاز شد بهترین سریال علمی تخیلی یک دهه اخیر تلویزیون است که یک شاهکار بسیار پیچیده و جذاب به شمار می آید. این سریال بر اساس فیلمی ساخته مایکل کریشتون با همین نام در سال ۱۹۷۳ ساخته شده است که همان ایده اصلی فیلم نویسنده سناریو پارک ژوراسیک را گرفته اما آن را توسعه داده است. به طور خلاصه، سریال Westworld در مورد یک پارک سرگرمی با فضای غرب وحشی بسیار پیشرفته است که ساکنان آن اندرویدهایی هستند که هدف صرف آن ها سرگرم کردن مشتریان و بازدید کنندگان پارک و محقق کردن دیوانه کننده ترین امیال آن هاست. فصول اول و دوم سریال در فضای پارک سرگرمی روایت می شوند و پارک های همسایه مانند دنیای شوگان ژاپنی و دنیای استعماری هند را نیز وارد ماجراهای خود می کنند. اما فصل سوم قوانین را کنار گذاشته و وارد دنیای واقعی می شود که در آن لس آنجلس به شکل یک پادآرمانشهر توسط تکنولوژی مخوف کنترل می شود. اولین فصل این سریال پرتماشاگرترین سریال ابتدایی تاریخ شبکه HBO است. این سریال تاکنون ۴۳ بار نامزد جایزه امی شده و ۹ بار این جایزه را بدست آورده است.


خواندن مقالات زیر توسط مووی مگ پیشنهاد می شود :

10 مینی سریالی که می توانید در آخر هفته ببینید! + تصاویر

بازیگرانی که قصد همکاری با کوئینتین تارانتینو را داشتند اما موفق نشدند + تصاویر

سریال های ترسناک جذابی که باید ببینید! + تصاویر