Nomadland

اکران فیلم "سرزمین خانه‌به دوشان" که اکثر جوایز مهم سینمایی را در هفته‌های اخیر کسب کرده و شانس نخست کسب اسکار بهترین فیلم است در سینمای چین به خطر افتاده است.

فیلم درام "سرزمین خانه‌به‌دوشان" (Nomadland) به فاصله‌ چند روز پس از اعتراض ملی‌گرایان به مصاحبه‌های "کلوئی ژائو" کارگردان فیلم، از صفحات اینترنت چین حذف شد.

این تصمیم ناگهانی نشان می‌دهد که اکران فیلم جدید "فرانسیس مک‌دورمند" در این بازار به خطر افتاده است، هرچند گلدن گلوب تاریخی این کارگردان افتخاری برای چین دانسته شده بود. "سرزمین خانه‌به‌دوشان" در ماه آوریل مجوز اکران در چین را به دست آورده است. یکی از کاربران وبسایت چینی "دوبان" در این خصوص می‌نویسد: "در آینده، هالیوود به افراد چینی اجازه نخواهد داد که فیلمی بسازند یا به مسائل چین ورود کنند."

به گزارش مووی مگ به نقل از 30نما، ژائو فیلم ابرقهرمانی و پرستاره‌ی "جاودانان" (Eternals) را برای مارول و دیزنی کارگردانی کرده و چین یکی از بازارهای کلیدی و تعیین‌کننده برای این فیلم خواهد بود. "جاودانان" با بازی "انجلینا جولی"، "سلما هایک"، "کمیل نانجیانی"، "ریچارد مدن"، "کیت هرینگتون" و بسیاری دیگر قرار است ۵ نوامبر در آمریکا اکران شود.

هرچند گلدن گلوب ژائو در بخش بهترین کارگردانی به عنوان اولین زن آسیایی تبار تحسین بسیاری را برانگیخت، اما از دوشنبه گذشته بسیاری از افراد در پلتفرم‌های مختلف خواستار مشخص شدن ملیت او شده‌اند.

ژائو که متولد پکن است، در سال ۲۰۱۳ در مصاحبه با مجله‌ی "فیلم‌میکر" توضیح داده بود که نحوه‌ی رشدش در کشور چین سبب شده که به آمریکا علاقه‌مند شود. او گفته بود که در سرزمینی به سر می‌برده که "همه‌جای آن را دروغ فراگرفته بود." این مجله آن بخش از مصاحبه را اواسط فوریه و چند روز پیش از مشخص شدن تاریخ اکران فیلم در چین حذف کرد.

جستجوی نام فیلم در وبسایت چینی ویبو (Weibo) سبب نمایش این هشدار می‌شود که "سرزمین خانه‌به‌دوشان" قوانین چین را نقض می‌کند. اما از جمعه گذشته، موج تازه‌ای از سانسور محتوای مرتبط با فیلم در پلتفرم‌های سینمایی آغاز شده است. ابتدا تاریخ انتشار فیلم از وب‌سایت نقد فیلم "دوبان" حذف، و سپس مقالات متعدد در مورد فیلم ناپدید شدند.

یک روز بعد بعضی هشتگ‌های مرتبط با فیلم و پوستر آن از پلتفرم ویبو حذف شد. در حال حاضر هشتگ تاریخ اکران "سرزمین خانه‌به‌دوشان" موجب نمایش هشدار می‌شود. با این حال، هشتگ‌هایی چون "گلدن گلوب کلوئی ژائو برای بهترین کارگردانی" یا "کلوئی ژائو" هنوز در دسترس باقی مانده‌اند.

نشانه‌ی روشن‌تری که از احتمال لغو اکران "سرزمین خانه‌به‌دوشان" در چین حکایت می‌کنند، حذف تاریخ پخش فیلم از پلتفرم‌های فروش بلیت مانند "مایوآن" است. با این وجود، منابع نزدیک به فیلم به "ورایتی" می‌گویند همچنان امیدوارند که فیلم ژائو در این کشور اکران شود.

در پلتفرم ویبو، یکی از کاربران تصویر سیاه و سفیدی از ژائو ارسال کرده که نوار سانسور سیاه بر روی چشمانش دیده می‌شود. او می‌نویسد: "در چین آن‌ها ژائو را چینی نمی‌دانند و در آمریکا او را به عنوان آمریکایی نمی‌پذیرند. او به راستی در "سرزمین خانه‌به‌دوشان" است."