venice poster 2021 jpg 75

در حالی که فستیوال کن امسال جانی دوباره به جریان اکران فیلم‌های بین‌المللی بخشید، و در نهایت «نخل طلا» را به «ژولیا دوکورنو» برای «تیتان» (Titane) اهدا کرد، در ماه سپتامبر آینده مشعل جشنواره‌های پاییز را روشن می‌کند. ونیز در کنار جشنواره‌های تلیوراید، تورنتو و نیویورک آغازگز فصل اهدای جوایز و رقابت اسکار پس از یک سال عجیب خواهند بود. ونیز هفتاد و هشتم چهارشنبه ۱ سپتامبر آغاز به کار می‌کند.

پیش‌تر گزارش شده بود که این دوره از جشنواره ونیز با فیلم «مادران موازی» ساخته جدید «پدرو آلمودوار» افتتاح خواهد شد. این فیلم در بخش مسابقه برای «شیر طلا» رقابت می‌کند. این فیلمساز سال گذشته در ونیز فیلم کوتاه «صدای انسانی» (The Human Voice) با بازی «تیلدا سویینتون» را داشت که در حین پاندمی فیلمبرداری شده و اولین فیلم انگلیسی-زبان کارگردان بود.

به گزارش مووی مگ به نقل از 30نما، دقایقی پیش ونیز از فهرست کامل آثار پذیرفته شده این دوره رونمایی کرد. در میان این عناوین سه پروژه از «اسکار آیزاک» شامل «تل‌ماسه» (Dune) «دنی ویلنوو»، «شمارنده کارت» (The Card Counter) «پل شریدر» و بازسازی «صحنه‌هایی از یک ازدواج» (Scenes From a Marriage) به چشم می‌خورد.

برنده سال گذشته «سرزمین خانه‌به‌دوشان» (Nomadland) به کارگردانی «کلوئی ژائو» بود که در نهایت اسکار بهترین فیلم را نیز کسب کرد. در سال ۲۰۱۹ نیز «جوکر» (Joker) پس از کسب «شیر طلا» نامزد ۱۱ نامزدی اسکار شد و «واکین فینیکس» جایزه بهترین بازیگر مرد نقش اول را به خانه برد.

ژائو امسال به عنوان یکی از اعضای هیأت داوران به ونیز بازگشته است. ریاست این دوره به «بونگ جون هو» کارگردان «انگل» (Parasite) سپرده شده است.

جشنواره ونیز ۲۰۲۱ از ۱ تا ۱۱ سپتامبر برگزار خواهد شد.

فهرست فیلم‌های جشنواره ونیز ۲۰۲۱:

شب افتتاحیه

Parallel Mothers,” Pedro Almodóvar (in competition)

مسابقه/ونیزیا ۷۸

Mona Lisa and the Blood Moon,” Ana Lily Amirpour

Un Autre Monde,” Stephanie Brize

The Power of the Dog,” Jane Campion

America Latina,” Damiano D’Innocenzo and Fabio D’Innocenzo

L’Evenement,” Audrey Diwan

Official Competition,” Gaston Duprat and Mariana Cohn

Il Buco,” Michelangelo Frammartino

Sundown,” Michel Franco

Illusions Perdues,” Xavier Giannoli

The Lost Daughter,” Maggie Gyllenhaal

Spencer,” Pablo Larrain

Freaks Out,” Gabrielle Mainetti

Qui Rido Io,” Mario Martone

On the Job: The Missing 8,” Erik Matti

Leave No Traces,” Jan P. Matuszynski

Captain Volkonogov Escaped,” Natasha Merkulova and Aleksey Chupov

The Card Counter,” Paul Schrader

The Hand of God,” Paolo Sorrentino

Reflection,” Valentyn Vasyanovych

La Caja,” Lorenzo Vigas

خارج از مسابقه (داستانی)

Il Bambino Nascosto,” Roberto Ando (closing film of the festival)

Les Choses Humaines,” Yvan Attal

Ariaferma,” Leonardo di Costanzo

Halloween Kills,” David Gordon Green

La Scoula Cattolica,” Stefano Mordini

Old Hnery,” Potsy Ponciroli

The Last Duel,” Ridley Scott

Dune,” Denis Villeneuve

Last Night in Soho,” Edgar Wright

Scenes From a Marriage” (Episodes 1-5), Hagai Levi

خارج از مسابقه (غیر داستانی)

Life of Crime 1984-2020,” Jon Alpert

Tranchees,” Loup Bureau

Viaggio Nel Crepuscolo,” Augusto Contento

Republic of Silence,” Diana el Jeiroudi

Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song,” Daniel Geller and Dayna Goldfine

Deandre#Deandre Storia Di Un Impiegato,” Roberta Lena

Django and Django,” Luca Rea

Ezio Bosso. Le Cose Che Restano,” Giorgio Verdelli

خارج از مسابقه (نمایش ویژه)

Le 7 Giornate di Bergamo,” Simona Ventura

Il Cinema Al Tempo del Covid,” Andrea Segre

خارج از مسابقه (فیلم کوتاه)

Plastic Semiotic,” Radu Jude

The Night,” Tsai Ming-Liang

Sad Film,” Vasili (Pseudonym)

افق‌ها

Les Promesses,” Thomas Kruithof

Atlantide,” Yuri Ancarani

Miracle,” Bogdan George Apetri

Pilgrims,” Laurynas Bareisa

Il Paradiso Del Pavone,” Laura Bispuri

The Falls,” Chung Mong-Hong

El Hoyo en la Cerca,” Joaquin Del Paso

Amira,” Mohamed Diab

A Plein Temps,” Eric Gravel

“107 Mothers,” Peter Kerekes

Vera Dreams of the Sea,” Kaltrina Krasniqi

White Building,” Kavich Neang

Anatomy of Time,” Jakrawal Nilthamrong

El Otro Tom,” Rodrigo Pla and Laura Santullo

El Gran Movimiento,” Kiro Russo

Once Upon a Time in Calcutta,” Aditya Vikram Sengupta

Rhino,” Oleg Sentsov

True Things,” Harry Wootliff

Inu-Oh,” Yuasa Masaaki

افق‌ها اکسترا

Land of Dreams,” Sherin Neshat and Shoja Azari

Costa Brava,” Mounia Akl

Mama, I’m Home,” Vladimir Bitokov

Ma Nuit,” Antoinette Boulat

La Ragazza Ha Volato,” Wilma Labate

“7 Prisoners,” Alexandre Moratto

The Blind Man Who Did Not Want to See Titanic,” Teemu Nikki

La Macchina Delle Immagini di Alfredo C.,” Roland Sejko