denis villeneuve - دنی ویلنوو

«دنی ویلنوو» کارگردان فرانسوی-کانادایی «تل‌ماسه» (Dune 2021) فیلم علمی-تخیلی جدیدش را به‌تازگی در جشنواره ونیز اکران کرده و با نقدهای غالباً مثبتی مواجه شده. این فیلمساز که در آستانه اکران عمومی این فیلم در حال انجام مصاحبه‌های مطبوعاتی است، به نشریه فرانسوی «پرمیر» از عناوین ابرقهرمانی مارول گفته.

ویلنوو می‌گوید: «مشکل امروز… البته، اگر در مورد مارول حرف می‌زنیم، مسئله این است که همه این فیلم‌ها از یک قالب درست شده‌اند. بعضی فیلمسازان می‌توانند رنگ و لعاب اندکی به آن اضافه کنند، اما همگی در یک کارخانه تولید می‌شوند. چیزی از فیلم‌ها حذف نمی‌کند اما همگی قالب‌بندی‌شده‌اند.»

به گزارش مووی مگ به نقل از 30نما، این کارگردان در مصاحبه با نشریه اسپانیایی «ال موندو» نقد تندتری از فیلم‌های مارول می‌کند و می‌گوید: «شاید مشکل این است که ما در مقابل فیلم‌های بیش از حد زیادی از مارول قرار گرفته‌ایم که چیزی نیستند جز کپی و پیستی از دیگر فیلم‌ها. شاید این نوع فیلم‌ها ما را قدری به زامبی تبدیل کرده‌اند… اما امروز فیلم‌های بزرگ و پرخرج ارزشمند زیادی وجود دارد. فکر نمی‌کنم بتوانم بدبین باشم.»

تولید بیش از ۲۰ فیلم ابرقهرمانی در قالب «دنیای سینمایی مارول» مرتبط به هم باعث شده که فیلمسازان گر «تایکا وایتیتی» باشند محدودیت‌هایی برای شکوفایی خلاقیت پیش روی خود ببینند. این شباهت به ویژه در تریلرهای فیلم‌ها و سریال‌های مارول مشهود است.

ویلنوو پیش‌تر «تل‌ماسه» را یک «جنگ ستارگان» برای بزرگسالان خوانده و به «فندم» گفته بود:‌ «بخش‌های زیادی از «جنگ ستارگان» از «تل‌ماسه» الهام گرفته شده، بنابراین ساخت این فیلم یک چالش برای من است. جاه‌طلبی من این است که جنگ ستارگی بسازم که همیشه دوست داشتم ببینم. یک جنگ ستارگان برای بزرگسالان. خواهیم دید.»

«ربکا فرگوسن» یکی از ستارگان «تل‌ماسه» ویلنوو شنبه این هفته در مصاحبه با «اینترتینمنت ویکلی» در جشنواره تورنتو در مورد صحنه‌های اکشن فیلم گفت: «در «تل‌ماسه» صحنه‌های مبارزه از روی نیاز است. سکانس مبارزه طولانی وجود ندارد؛ خلع سلاحی برای ثابت کردن حرف یا قدرت شخصیت است. بنابراین همه‌چیز در سطح متفاوتی است از آنچه پیش‌تر سراغ داشتیم.»

«تیموتی شالامی»، «جاش برولین»، «اسکار آیزاک»، «زندیا» و «جیسون موموآ» از جمله دیگر بازیگران «تل‌ماسه» خواهند بود. این فیلم ۲۲ اکتبر از شبکه اچ‌بی‌او مکس پخش خواهد شد و انتظار می‌رود در افتتاحیه جهانی نزدیک به ۲۰ میلیون دلار در سالن‌های سینما فروش کند.