تلماسه

لجندری پیکچرز که ۷۵ درصد بودجه تولید «تل‌ماسه» (Dune 2021) را تأمین کرده بود، به صورت رسمی برای تولید قسمت دوم «تل‌ماسه: قسمت دوم» (Dune: Part Two) چراغ سبز نشان داد. این فیلم که از رمان علمی-تخیلی «فرانک هربرت» اقتباس شده در افتتاحیه داخلی ۴۰ میلیون دلار فروخت.

به گزارش مووی مگ به نقل از 30نما، لجندری در صفحه رسمی توییتر خود ضمن انتشار لوگو و عنوان قسمت دوم می‌نویسد: «این تنها یک آغاز است…» و اضافه می‌کند: «از آن‌هایی که فیلم «تل‌ماسه» را تا امروز تجربه کرده‌اند و آن‌هایی که در روزها و هفته‌های پیش رو تجربه خواهند کرد متشکریم. برای ادامه راه هیجان‌زده‌ایم.»

در بیانیه ویلنوو آمده است: «به‌تازگی از لجندری شنیدم که رسماً «تل‌ماسه: قسمت دوم» را می‌سازیم. اقتباس از رمان «فرانک هربرت» رؤیای من بود و باید از هواداران، بازیگران، عوامل، لجندری و برادران وارنر برای پشتیبانی از این رؤیا قدردانی کنم. این تنها یک آغاز است.»

انتظار می‌رود قسمت دوم «تل‌ماسه» بر روی شخصیت «چانی» با بازی زندیا تمرکز کند. ویلنوو پیش‌تر در مصاحبه با نشریه کانادایی «لا پرس» در مورد نقش شخصیت «چانی» در قسمت دوم گفته بود: «اظهاراتی در مورد شخصیت «چانی» داشتم که از آن چنین برداشت که قسمت دوم بر روی این شخصیت متمرکز است. او یکی از شخصیت‌های اصلی فیلم باقی می‌ماند و نقش او مهم است، اما با این حال، داستان «تل‌ماسه» پیش از هرچیز و در درجه اول در مورد «پل اتریدیز» [با بازی «تیموتی شالامی»] است. با این وجود، زندیا بازیگر بی‌نظیری است که عمیقاً الهام‌بخش من بوده.‍ یک غول سینمایی است. نقش‌اش هم در قسمت اول رشد می‌کند. این سوءتفاهم را گردن می‌گیرم. یکی از موارد «گمشده در ترجمه» است.»

ویلنوو در مصاحبه دیگری با مجله «توتال فیلم» گفته بود: «چیزی به نام «تل‌ماسه ۱» و «تل‌ماسه ۲» وجود ندارد. «تل‌ماسه: قسمت اول» و «تل‌ماسه: قسمت دوم» وجود دارد.» این فیلمساز به این شرط کارگردانی را پذیرفت که استودیوهای برادران وارنر و لجندری به او اجازه دهند کتاب «فرانک هربرت» را به دو بخش تقسیم کند. ویلنوو در حال نگارش فیلمنامه «تل‌ماسه: قسمت ۲» است.

ویلنوو سال گذشته تصمیم وارنرها برای پخش «تل‌ماسه» از اچ‌بی‌او مکس را محکوم کرد و هنوز هم معتقد است که دیدن این فیلم هرجایی به جز سالن‌های سینما خطاست. این فیلمساز می‌گوید: «اولاً، دشمن سینما پاندمی است. مسئله این است. درک می‌کنیم که صنعت سینما در حال حاضر تحت فشاری بسیار زیادی است. متوجه این موضوع هستم. از نحوه [تصمیم‌گیری در مورد پخش فیلم از اچ‌بی‌او مکس] هنوز ناراضی‌ام. راستش، دیدن «تل‌ماسه» روی یک تلویزیون، مثل این است که با قایق موتوری در وان حمام برانید. به نظر من، مسخره است. فیلمی است که برای گرامی‌داشت تجربه پرده‌های بزرگ.»