بیتلز

سریال مستند «بیتلز: برگرد» (The Beatles: Get Back) که به‌تازگی از دیزنی+ پخش شده فاش می‌کند که ارتباطی میان «بیتلز» و فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها» (Lord of the Rings) «پیتر جکسون» وجود داشته است.

در این مستند ادعا شده است که «بیتلز» در سال ۱۹۶۸ قصد داشته‌اند اقتباس سینمایی خودشان از «ارباب حلقه‌ها» را بسازند اما با مخالفت «جی.آر.آر. تالکین» مواجه شده‌اند. جکسون در مصاحبه با بی‌بی‌سی می‌گوید تا حد ممکن در مورد آن پروژه به جمع‌آوری اطلاعات پرداخته و متوجه شده است که «دنیس اودل» تهیه‌کننده آن‌ها نسخه‌هایی از سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» را برای اعضای گروه که در آن زمان در هند به سر می‌بردند فرستاده است.

به گزارش مووی مگ به نقل از 30نما، جکسون می‌گوید: «فکر می‌کنم با توجه به اینکه سه کتاب وجود دارد، او یک کتاب را برای هر یک از اعضای بیتلز فرستاده باشد. فکر نمی‌کنم رینگو کتابی دریافت کرده باشد، اما جان، پل و جورج هریک در هند یک جلد از «ارباب حلقه‌ها» را دریافت کرده بودند تا بخوانند. و در موردش هیجان‌زده بودند.»

جکسون در ادامه توضیح می‌دهد که هیجان‌زدگی اعضای گروه سبب شده که به اقتباس سینمایی از کتاب‌ها فکر کنند و حتی تصمیم گرفته بودند که «پل مک‌کارتنی» نقش فرودو، «جان لنون» نقش گالوم، «جورج هریسون» نقش گندالف، و «رینگو استار» نقش سم را بازی کند و «استنلی کوبریک» کارگردان پروژه باشد – اما با مخالفت تالکین روبرو شده‌اند.

جکسون اضافه می‌کند:‌ «نهایتاً، موفق نشدند امتیاز اقتباس را از تالکین به دست آورند، چون او از ایده بازی اعضای یک گروه پاپ در داستان استقبال نکرده بود. بنابراین، فیلم توسط او لغو شد. سعی کردند بسازندش. هیچ تردیدی در این زمینه وجود ندارد. در اوایل سال ۱۹۶۸ به صورت جدی به فکر ساختنش بودند.»

دیزنی ادعا می‌کند که مستند جکسون تصاویری از «جان لنون»، «پل مک‌کارتی»، «جورج هریسون»‌و «رینگو استار» در حال خلق ترانه‌های کلاسیک‌شان به تصویر می‌کشد. این مستند علاوه بر این تصاویری کمیاب و کمتر دیده شده از آخرین اجرای زنده‌ی گروه در سال ۱۹۶۹ را نشان خواهد داد.

جکسون پیش‌تر گفته بود که فیلم حاوی ۵۶ ساعت تصاویر دیده‌نشده از «بیتلز» است: «واقعاً کار عظیمی است. می‌توانم بگویم که در نیمه‌ی راه تدوین هستیم، اما از آن‌جا که تاکنون منتظر مانده‌اید و فیلم تا سال ۲۰۲۱ به تعویق افتاده، فکر کردیم که زمان خوبی است تا پیش‌نمایشی از آنچه بر رویش کار می‌کنیم و حال و هوا و انرژی فیلم منتشر کنیم.»

سریال مستند «بیتلز: برگرد» ۲۵-۲۷ نوامبر از دیزنی+ پخش شده است.