house of gucci - خانه گوچی

خاندان گوچی با انتشار بیانیه‌ای شدیداللحن از فیلم «خاندان گوچی» (House of Gucci) به کارگردانی «ریدلی اسکات» انتقاد کرده است. این بیانیه را وارثان «آلدو گوچی» منتشر کرده‌اند که نقش او را «ال پاچینو» در فیلم بازی می‌کند. آلدو از سال ۱۹۵۳ تا ۱۹۸۶ مدیر برند گوچی بود.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «تولیدکنندگان فیلم پیش از نمایش آلدو گوچی – مدیر کمپانی به مدت ۳۰ سال – و دیگر اعضای خاندان گوچی به عنوان افرادی جنایت‌کار، نادان و بی‌تفاوت به دنیای پیرامونشان، به خود زحمت مشورت ندادند.»

این بیانیه ادعا می‌کند که فیلم قصد بازنویسی تاریخ و رویدادهای مرتبط با قتل «مائوریزیو گوچی» (آدام درایور) به دست «پاتریزیا رجانی» (لیدی گاگا) را دارد و «لحن و رفتارهایی را به شخصیت‌های اصلی نسبت می‌دهد که هرگز به آن‌ها تعلق ندارد.» گوچی‌ها اضافه می‌کنند که فیلم در نهایت «به‌شدت دردناک» و «توهینی است به میراثی که برند امروز بنا کرده.»

در بخشی دیگر از بیانیه از نحوه نمایش شخصیت پاتریزیا انتقاد شده است: «نه فقط در فیلم، بلکه در اظهارات بازیگرانش، به عنوان یک قربانی که در تلاش است در جامعه‌ای صنعتی با مردان متعصب خودش را نجات دهد.» خاندان گوچی تأکید می‌کند که در دهه ۱۹۸۰ چندین زن در سمت‌های مهم کمپانی فعالیت می‌کردند.

هفته گذشته «ریدلی اسکات» به انتقاد «پاتریزیا رجانی» از فیلم «خاندان گوچی» و مطرح کردن این اتهام که فیلم سعی می‌کند «هویت خانواده را به سرقت ببرد تا درآمد نظام هالیوود را افزایش دهد» واکنش نشان داد و به «بی‌بی‌سی» گفت: « به این ادعا اهمیتی نمی‌دهم. باید به یاد داشته باشید که یکی از اعضای خاندان گوچی به قتل رسیده و یکی دیگر به دلیل فرار مالیاتی به زندان افتاده، بنابراین نمی‌توانید با من در مورد سودجویی حرف بزنید. به محض اینکه چنین کارهایی انجام دهید به بخشی از حوزه مسائل عمومی تبدیل شده‌اید.»

«تام فورد» طراح مد نیز با انتشار مقاله‌ای در «ایر میل» از بازی «جرد لتو» و «ال پاچینو» در فیلم انتقاد کرد اما در عوض از بازی «لیدی گاگا»، «سلما هایک»، «جرمی آیرونز» و «آدام درایور» ستایش کرد: « گاهی وقتی ال پاچینو در نقش آلدو گوچی و جرد لتو در نقش پسرش پائولو گوچی مقابل دوربین می‌آیند، تردید می‌کنم که آیا در حال دیدن نسخه [پارودی] داستان در «اس‌ان‌ال» (Saturday Night Live) هستم یا نه.»