برندگان گلدن گلوب 2022

گلدن گلوب امسال بدون پخش زنده از شبکه ان‌بی‌سی و حتی پلتفرم‌هایی چون یوتیوب برگزار شد و برندگان در بخش‌های سینما و تلویزیون معرفی شدند. فیلم «قدرت سگ» ساخته «جین کمپیون» جایزه بخش بهترین فیلم درام را دریافت کرد و «داستان وست ساید» به کارگردانی «استیون اسپیلبرگ» برنده بخش بهترین فیلم موزیکال یا کمدی شد. در بخش تلویزیون، سریال «وراثت» شبکه اچ‌بی‌او با سه جایزه پیشتازی کرد.

سال گذشته «کلوئی ژائو» کارگردان «سرزمین خانه‌به‌دوشان» (Nomadland)، «امرالد فنل» کارگردان «زن جوان آینده‌دار» (Promising Young Woman) و «رجینا کینگ» کارگردان «یک شب در میامی» (One Night in Miami) در گلدن گلوب ۲۰۲۱ تاریخ‌سازی کردند تا برای اولین بار در تاریخ گلدن گلوب، سه زن در بخش بهترین کارگردانی نامزد شوند. نت‌فلیکس سال گذشته برای اولین بار در هر دو بخش آثار سینمایی و تلویزیونی با ۳۴ نامزدی پیشتاز بود.

برندگان گلدن گلوب ۲۰۲۲:

بهترین فیلم درام

بلفست (Belfast)

کودا (CODA)

تل‌ماسه (Dune)

شاه ریچارد (King Richard)

قدرت سگ (The Power of the Dog) - برنده

بهترین فیلم موزیکال یا کمدی

سیرانو (Cyrano)

بالا را نگاه نکنید (Don’t Look Up)

لیکوریش پیتزا (Licorice Pizza)

تیک تیک بوم (Tick Tick Boom)

داستان وست ساید (West Side Story) - برنده

بهترین کارگردانی

کنت برانا – بلفست (Belfast)

جین کمپیون – قدرت سگ (The Power of the Dog) - برنده

مگی جیلنهال – دختر گمشده (The Lost Daughter)

استیون اسپیلبرگ – داستان وست ساید (West Side Story)

دنی ویلنوو – تل‌ماسه (Dune)

بهترین بازیگر مرد – درام

ماهرشالا علی – غزل خداحافظی (Swan Song)

خاویر باردم – ریکاردو بودن (Being the Ricardos)

بندیکت کامبربچ – قدرت سگ (The Power of the Dog)

ویل اسمیت – شاه ریچارد (King Richard) - برنده

دنزل واشینگتن – تراژدی مکبث (The Tragedy of Macbeth)

بهترین بازیگر زن – درام

جسیکا چستین – چشمان تمی فی (The Eyes of Tammy Faye)

الیویا کولمن – دختر گمشده (The Lost Daughter)

نیکول کیدمن – ریکاردو بودن (Being the Ricardos) - برنده

لیدی گاگا – خاندان گوچی (House of Gucci)

کریستن استوارت – اسپنسر (Spencer)

بهترین بازیگر مرد – موزیکال یا کمدی

لئوناردو دی‌کاپریو – بالا را نگاه نکنید (Don’t Look Up)

پیتر دینکلج – سیرانو (Cyrano)

اندرو گارفیلد – تیک تیک بوم (Tick, Tick… BOOM) - برنده

کوپر هافمن – لیکوریش پیتزا (Licorice Pizza)

آنتونی راموس – در ارتفاعات (In the Heights)

بهترین بازیگر زن – موزیکال یا کمدی

ماریون کوتیار – آنت (Annette)

آلانا هایم – لیکوریش پیتزا (Licorice Pizza)

جنیفر لارنس – بالا را نگاه نکنید (Don’t Look Up)

اما استون – کروئلا (Cruella)

ریچل زگلر – داستان وست ساید (West Side Story) - برنده

بهترین بازیگر مرد نقش مکمل

بن افلک – بار مراقبت (The Tender Bar)

جیمی دورنان – بلفست (Belfast)

کیاران هیندز – بلفست (Belfast)

تروی – کودا (CODA)

کودی اسمیت-مک‌فی – قدرت سگ (The Power of the Dog) - برنده

بهترین بازیگر زن نقش مکمل

کاترینا بالف – بلفست (Belfast)

آریانا دبوس – داستان وست ساید (West Side Story) - برنده

کریستن دانست – قدرت سگ (The Power of the Dog)

انجانو الیس – شاه ریچارد (King Richard)

روث نگا – عبور (Passing)

بهترین فیلمنامه

لیکوریش پیتزا (Licorice Pizza)

بلفست (Belfast) - برنده

قدرت سگ (The Power of the Dog)

بالا را نگاه نکنید (Don’t Look Up)

ریکاردو بودن (Being the Ricardos)

بهترین موسیقی متن

فرنچ دیسپچ (The French Dispatch)

انکانتو (Encanto)

قدرت سگ (The Power of the Dog)

مادران موازی (Parallel Mothers)

تل‌ماسه (Dune) - برنده

بهترین ترانه اریجینال

King Richard, “Be Alive” – Beyoncé Knowles-Carter, Dixson

Encanto, “Dos Oruguitas”– Lin-Manuel Miranda

Belfast, “Down to Joy” – Van Morrison

Respect, “Here I Am (Singing My Way Home)” – Jamie Alexander Hartman, Jennifer Hudson, Carole King

No Time to Die, “No Time to Die” – Billie Eilish, Finneas O’Connell - برنده

بهترین انیمیشن بلند

انکانتو (Encanto) - برنده

فرار (Flee)

لوکا (Luca)

مای سانی ماد (My Sunny Maad)

رایا و آخرین اژدها (Raya and the Last Dragon)

بهترین فیلم خارجی زبان

ماشین من را بران (Drive My Car) - برنده

قهرمان (A Hero)

کوپه شماره ۶ (Compartment No. 6)

دست خدا (Hand of God)

مادران موازی (Parallel Mothers)

بهترین سریال درام

لوپن (Lupin)

برنامه صبحگاهی (The Morning Show)

ژست (Pose)

بازی ماهی مرکب (Squid Game)

وراثت (Succession) - برنده

بهترین سریال کمدی

کبیر (The Great)

هکس (Hacks) - برنده

تنها قتل‌های ساختمان (Only Murders in the Building)

سگ‌های مناطق اختصاصی (Reservation Dogs)

تد لسو (Ted Lasso)

بهترین مینی‌سریال یا فیلم تلویزیونی

دوپسیک (Dopesick)

داستان جنایی آمریکایی: استیضاح (American Crime Story: Impeachment)

خدمتکار (Maid)

مر از ایست‌تاون (Mare of Easttown)

راه‌آهن زیرزمینی (The Underground Railroad) - برنده

بهترین بازیگر مرد سریال‌های درام

برایان کاکس – وراثت (Succession) - برنده

لی جا – بازی ماهی مرکب (Squid Game)

بیلی پورتر – ژست (Pose)

جرمی استرانگ – وراثت (Succession)

عمر سی – لوپن (Lupin)

بهترین بازیگر زن سریال‌های درام

اوزو ابودا – تحت درمان (In Treatment)

جنیفر انیستون – برنامه صبحگاهی (The Morning Show)

کریستین بارانسکی – مبارزه خوب (The Good Fight)

الیزابت ماس – سرگذشت ندیمه (The Handmaid’s Tale)

ام‌جی رودریگز – ژست (Pose) - برنده

بهترین بازیگر مرد سریال‌های کمدی

آنتونی اندرسون – سیاه-گونه (Black-ish)

نیکلاس هولت – کبیر (The Great)

استیو مارتین – تنها قتل‌های ساختمان (Only Murders in the Building)

مارتین شورت – تنها قتل‌های ساختمان (Only Murders in the Building)

جیسون سودیکیس – تد لسو (Ted Lasso) - برنده

بهترین بازیگر زن سریال‌های کمدی

هانا آینباندر – هکس (Hacks)

ال فنینگ – کبیر (The Great)

عیسا ری – متزلزل (Insecure)

تریسی الیس-راس – سیاه-گونه (Black-ish)

جین اسمارت – هکس (Hacks) - برنده

بهترین بازیگر مرد مینی‌سریال یا فیلم تلویزیونی

پل بتنی – وانداویژن (WandaVision)

اسکار آیزاک – صحنه‌هایی از یک ازدواج (Scenes from a Marriage)

مایکل کیتون – دوپسیک (Dopesick) - برنده

یوان مک‌گرگور – هالستن (Holsten)

طاهر رحیم – مار (The Serpent)

بهترین بازیگر زن مینی‌سریال یا فیلم تلویزیونی

جسیکا چستین – صحنه‌هایی از یک ازدواج (Scenes from a Marriage)

سینتیا اریوو – نابغه: آریتا (Genius: Aretha)

الیزابت اولسن – وانداویژن (WandaVision)

مارگارت کوالی – خدمتکار (Maid)

کیت وینسلت – مر از ایست‌تاون (Mare of Easttown) - برنده

بهترین بازیگر مرد نقش مکمل در سریال‌های تلویزیونی

بیلی کروداپ – برنامه صبحگاهی (The Morning Show)

کیران کالکین – وراثت (Succession)

مارک دوپلاس – برنامه صبحگاهی (The Morning Show)

برت گلدستین – تدل لسو (Ted Lasso)

او یئونگ سو – بازی ماهی مرکب (Squid Game) - برنده

بهترین بازیگر زن نقش مکمل در سریال‌های تلویزیونی

جنیفر کولیج – نیلوفر سفید (The White Lotus)

کیتلین دیور – دوپسیک (Dopesick)

اندی مک‌داول – خدمتکار (Maid)

سارا اسنوک – وراثت (Succession) - برنده

هانا وادینگهام – تد لسو (Ted Lasso)