paolo a

فهرست ۱۰ فیلم كه شانس معرفی به آكادمی اسكار به عنوان نماینده ی سینمای ایتالیا را دارند اعلام شد.

انجمن صوتی و بصری ایتالیا فهرست ۱۰ فیلم را به عنوان نامزدهای معرفی به بخش غیرانگلیسی جوایز اسكار ۲۰۱۳ منتشر كرد كه در این میان فیلم «سزار باید بمیرد» ساخته برادران «تاویانی» ـ برنده خرس طلای برلین از شاخص ترین فیلم ها محسوب می شود.

این فیلم كه در اسكار سینمای ایتالیا موفق به كسب پنج جایزه شد، اثری مستند و داستانی و اقتباسی مدرن از تراژدی بزرگ شکسپیر «جولیوس سزار» است. «سزار باید بمیرد» تماما در زندان فیلمبرداری شده و بازیگران آن، زندانیان عادی با جرایم سنگین از مواد مخدر تا قتل و محکومیت هایی از ۱۴ سال تا حبس ابد داشتند.

فیلم به طریق سیاه و سفید فیلمبرداری شده و داستان آن درباره ی اجرای یک نمایشنامه است. این فیلم مستندگونه تمرین و اجرای زندانیان یک زندان در ایتالیا را که می خواهند اثری از شکسپیر را در تالار زندان به روی صحنه ببرند نشان می دهد.

به گزارش اسكرین دیلی، فیلم «زیبای خفته» یكی از نامزدهای دریافت شیر طلای ونیز و «كمدی» ساخته ی «كارلو وردونه» كمدین معروف ایتالیایی از دیگر فیلم های مطرح این فهرست به شمار می آیند.

از میان این فهرست یك فیلم روز ۲۶ سپتامبر به عنوان نماینده كشور ایتالیا به آكادمی علوم و هنرهای سینمایی اسكار معرفی خواهد شد تا برای حضور در میان پنج فیلم نهایی راه یافته به بخش فیلم های غیرانگلیسی با فیلم های سایر كشورها رقابت كند.

ایتالیا با ۱۳ جایزه اسكار بهترین فیلم خارجی اسكار پرافتخارترین سینمای جهان از این حیث است، با این وجود سینمای ایتالیا از سال ۱۹۹۹ كه با فیلم «زندگی زیباست» از «روبرتو بنینی» برنده این جایزه شد هنوز نتوانسته این افتخار را تكرار كند.

در این فهرست فیلم های «سزار باید بمیرد» به كارگردانی برادران «تاویانی»، فیلم «واقعیت» ساخته «ماتئو گارونه» ـ برنده ی جایزه هیات داوران جشنواره كن ـ «زیبای خفته» ساخته «ماركو بالوچیو» از اصلی ترین و پرامیدترین نامزدهای حضور در اسكار ۲۰۱۳ هستند.

از دیگر فیلم های ایتالیایی می توان به «حضور باشكوه» ساخته «فرزان ازپتاك»، فیلم «قلب بزرگ دختران» ساخته «پاپی آواتی»، «خون را پاك نكن» به كارگردانی «دنیل ویكاری»، «پسر اینجا بود» نامزد دریافت شیر طلای ونیز ساخته «دنیل سیپری»، فیلم «عمل متوازن» ساخته «ایوانو دی قئو» و فیلم «آموزش جنایی از «گایدو لامباردی» نام برد.

ایسنا

ذره بین : فیلم ایتالیی نماینده خطرناکی برای بقیه فیلمها خواهد بود!