مارتین اسکورسیزی  : Martin Scorsese

تاریخ تولد : 17 نوامبر 1942 در نیویورک ، ایالات متحده1

مهمترین افتخارات : کاندید دریافت اسکار بهترین کارگردانی برای فیلمهای « گاو خشمگین » ، « آخرین وسوسه مسیح » ، « رفقای خوب »  ، « عصر معصومیت » ، « دار و دسته نیویورکی » و « هوانورد » .

دریافت اسکار بهترین کارگردانی برای فیلم « The Departed »

بیوگرافی کوتاه :

« اسکورسیزی » در خانواده ایی آمریکایی - ایتالیایی متولد شد. والدین « اسکورسیزی » در امر پوشاک فعالیت داشتند اما او هرگز به این شغل علاقه نشان نداد و بجای آن تصمیم گرفت کشیش شود!. این تصمیم « اسکورسیزی » چندان با دوام نبود چراکه وی با کشف دنیای تصویر و اجراهای زنده نمایش ، عاشق پرده نقره ایی شد و تصمیم گرفت به سینما به چشم حرفه نگاه کند.

در ادامه « اسکورسیزی » به دانشگاه فیلمسازی نیویورک وارد شد و توانست در سال 1966 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود. اولین ساخته بلند « اسکورسیزی » بعد از خروج از دانشگاه، فیلمی با عنوان « کی داره در می زنه؟ » بود که کمتر مورد توجه قرار گرفت. اما او خوش شانس بود چراکه در دهه ی 70 « برایان دی پالما » ، « رابرت دنیرو » را به وی معرفی کرد و به او گوشزد کرد که او یکی از بهترین های بازیگران دنیا خواهد شد و همینطور هم شد. همکاری « اسکورسیزی » با « رابرت دنیرو » منجر به ساخت فیلمهایی نظیر « راننده تاکسی » و « گاو خشمگین » شد که تمام منتقدان لب به تحسین آن گشودند و « اسکورسیزی » به عنوان یکی از کارگردانان آینده دار هالیوود به جهانیان معرفی کرد.

نکاتی که درباره « مارتین اسکورسیزی »  نمی دانید :

بسیازی از بازیگرانی که تابحال با او کار کرده اند، توانسته یا اسکار بگیرند یا اینکه کاندید دریافت آن 2شوند! به همین دلیل بسیاری از بازیگران منتظر هستند تا از جانب او پیشنهادی دریافت کنند تا چشم بسته آن را قبول کنند!

تلفظ درست نامش " اسکور - سیز- یی " است.

یکی از موزیک ویدئو های « مایکل جکسون » به نام « بد » را کارگردانی کرده است.

« جان وو » یکی از فیلمهایش به نام « قاتل » را به « اسکورسیزی » تقدیم کرده است.

گفته که خوشحال است که تا سالها اسکار نگرفته چراکه اگر زودتر از اینها به این افتخار نائل می شد، شاید مسیر فیلمسازی اش تغییر می کرد.

یک سگ به نام سایلس دارد!

یکی از دوستان نزدیک « تلما شونماکر » است و معمولاً فیلمهایش را هم همین خانم تدوین می کند

از بچگی مبتلا به آسم است.

یکی از 3 گزینه ایی بود که کارگردانی فیلم« فهرست شیندلر » به او پیشنهاد شده بود. 2 کاندید دیگر « رومن پولانسکی » و « بیلی وایلدر » بودند .

« اسکورسیزی » اعتقادی به بخش " سکانس های حذف " شده که معمولاً در نسخه دی وی دی فیلمها قرار داده می شود ندارد. او معتقد است که فیلم همانی است که روی پرده دیده اید و دیگر هیچ.

رئیس هیئت داوران جشنواره کن در سال 1998 بوده است.

یکی از کسانی که همیشه ارادت خاصی به « اسکورسیزی » داشته ، منتقد بزرگ « راجر ایبرت » بوده است. « ایبرت » حتی کتابی هم نوشته با عنوان « Scorsese By Ebert ».

اولین فیلمی که در سینما تماشا کرده ، « جدالی در آفتاب » بوده.

معتقد است که بهترین بازیگری « رابرت دنیرو » در زیر دست او، در فیلم « پادشاه کمدی » اتفاق افتاده است.

« جزیره شاتر » با فروش 294 میلیون دلار تا به امروز پر فروش ترین فیلم او بوده است.

یکی از لحظه های ماندگار تاریخ سینما زمانی بود که دوستانِ صمیمی « اسکورسیزی » یعنی « جورج لوکاس » ، « فرانسیس فورد کاپولا » و « استیون اسپیلبرگ » مجسمه اسکار را به به خاطر فیلم « The Departed »  به او اهدا کردند.

مهمترین فیلمهای « مارتین اسکورسیزی »  :

Who's That Knocking at My Door

3Taxi Driver

New York, New York

Raging Bull

The King of Comedy

The Color of Money

The Last Temptation of Christ

Goodfellas

Cape Fear

The Age of Innocence

Casino

Gangs of New York 

The Aviator

The Departed

Shutter Island

Hugo

امیر گلسفیدی

کپی برداری از مطالب سایت تنها با ذکر دقیق لینک سایت MovieMag.IR و نویسنده مطلب مجاز است.

به جمع طرفداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید