ونتورتث میلر : Wentworth Miller

تاریخ تولد : 2 ژوئن 1972 در آکسفوردشیر ، انگلستان

قد : 185 سانتی متر

مهمترین افتخار : کاندید دریافت جایزه گلدن گلاب بهترین بازیگری برای یک فیلم درام برای سریال " فرار از زندان "

معرفی کوتاه :

او بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه در رشته ادبیات انگلیسی ، در سال 1995 به لس آنجلس آمریکا رفت تا در یک کمپانی که مقدمات ساخت سریالهای تلویزیونی را فراهم می کرد کار کند اما طولی نکشید که احساس کرد می تواند در جلوی دوربین بسیار موثرتر باشد. او بعد از بازی در چند شوی تلویزیونی بالاخره توانست در یک فیلم مطرح به کارگردانی " رابرت بنتون " به نام " ننگ بشری " همبازی بازیگران مطرحی مانند " نیکول کیدمن " و " آنتونی هاپکینز " شود. میلر سپس در همان سال در فیلم مشهور " دنیای زیرزمینی " حضور پیدا کرد اما نقطه عطف بازیگری او حضور در سریالی به نام " فرار از زندان " در سال 2005 بود که توانست وی را به شهرت جهانی برساند. این سریال هنوز هم یکی از محبوب ترین سریالهای دنیاست و میلر در این سریال در نقش یک مهندس ساختمان به نام مایکل اسکارفیلد بازی می کند که خودش را برای نجات برادرش به زندان می اندازد و..  میلر برای بازی خوبش در این سریال در سال 2006 کاندید دریافت جایزه گلدن گلاب بهترین بازیگری مرد در نقش درام شد. از او امسال فیلم " رزیدنت اویل : زندگی پس از مرگ " به نمایش در آمده است

 

نکاتی که باید درباره میلر بدانید :

پدر میلر یک آفریقایی - آمریکایی- سومالیایی - جامائیکایی - بریتانیایی - آلمانی هست! و مادرش هم روسی- فرانسوی - سوریه ای - لبنانی است.

دو خواهر کوچکتر به نامهای جیلیان و لی دارد. جیلیان در حال گرفتن مدرک ph.d از دانشگاه ماساچوست هست و لی هم در ویرجینیا درس می خواند.

به سگ و گربه حساسیت دارد.

خالکوبی اش برای سریال " فرار از زندان " حدود 4 ساعت طول کشید

از طرف مجله " مردم " به عنوان یکی از 100 آدم زیبای جهان انتخاب شده بود ( 2007 )

در زمان بازی در مجموعه " دینوتوپیا " ، خانواده اش در حال انجام مراحل طلاق بودند

 در انگلستان متولد شده است اما اصرار می کند که یک آمریکایی اصیل است

اسمش را براساس شخصیت کاپیتان ونتورث در کتاب خانم " جین آستین " به نام " Persuasion " بر او نهادند.

پدرش وکیل دادگستری است. او از دانشگاه یال فارغ التحصیل شده است.

زمزمه هایی برای حضورش در نقش سوپرمن در سال 2005 شنیده شد ،این اتفاق زمانی افتاد که پروژه در دست " برت راتنر " بود. اما به نتیجه ای نرسید.