تینا فی : Tina Fey54584446132259
تاریخ تولد : 18 می 1970، پنسلوانیا، آمریکا

مهمترین افتخارات :4 بار کاندید دریافت جایزه گلدن گلاب بهترین بازیگر زن نقش کمدی زن در یک مجموعه تلویزیونی برای سریال « 30 Rock » و دوبار موفق به دریافت این جایزه برای سریال « 30 Rock »


معرفی کوتاه :

تینا فی با نام کامل " الیزابت استاماتینا فی " در18 می سال 1970 در شهر پنسلوانیای آمریکا ، دیده بر جهان گشود. دوران بچگی فی، مانند تمام کودکان سپری شد. اما در دوران نوجوانی ، وی یکی از پر اشتیاق ترین دانش آموزان دوران مدرسه بود و تقریبا در هر بخشی که صحبت از روزنامه دیواری یا نوشتن نمایشنامه می شد، حضور چشمگیری داشت. علاقه فی به نویسندگی و اجرای کمدی، خیلی زود پرورش پیدا کرد و وی توانست در سال 1988 در دانشگاه ویرجینیا در رشته نمایش پذیرفته شود و در سال 1992 از این دانشگاه فارغ التحصیل شود.
tina-fey-teeth
پس از آن ، فی شروع به نوشتن موقعیت های کمدی برای The Second City واقع در شیکاگو آمریکا کرد اما پس از مدتی ، دوست نزدیکش به نام آدام مک کی ، به عنوان نویسنده ارشد برنامه محبوب « شنبه شب زنده » انتخاب شد بود و به او گفته شده بود تا نویسنده ای با استعداد را بیابد. مک کی هم تصمیم گرفت دوست صمیمی اش ، تینا فی را به تهیه کنندگان معرفی کند و فی هم خیلی زود توانست به یکی از نویسندگان محبوب این شوی تلویزیونی تبدیل شود. همچنین فی موفق شد اولین سرپرست نویسنده زن شوی تلویزیونی باشد که یک افتخار بزرگ برای وی محسوب می شد. فی پس از موفقیت های بسیاری که در تلویزیون بدست آورد، اینبار به سینما قدم گذاشت و توانست اولین نقش مهم زندگی اش را با فیلم « دختران معمولی » بدست بیاورد. فیلمی که خودِ فی، نویسنده آن بود و نقشی هم در آن ایفا می کرد. « دختران معمولی » نقدهای مثبتی را دریافت کرد و تماشاگران هم به خوبی از آن استقبال کردند. فی ، تا به امروز یکی از خوش ذوق ترین و محبوب ترین بازیگر - نویسنده هالیوود محسوب می شود.


نکاتی که احتمالا درباره تینا فی نمی دانید :

یکی از دوستان صمیمی اِمی پولر می باشد که با وی در « شنبه شب زنده » همکار بود.

بر طبق گفته های همسرش، زخمی که در سمت چپ صورت فی وجود دارد را یک غریبه زمانی که فی 5 ساله بوده، بصورت اتفاقی بر روی صورتش بوجود آورده است!

یکی از طرفداران پر و پا قرص جنگ ستارگان است.

تقریبا می تواند به زبان آلمانی هم صحبت کند.
Tina-tina-fey-447938 1439 1920
یکبار به عنوان زیباترین نویسنده جهان برگزیده شد!

یک ماه پس از به دنیا آوردن دخترش، به سر کارش برگشت.

جوانترین کسی است که جایزه " مارک تواین " را دریافت کرده است.

بازسازی فیلم « خداحافظ مرغک » ( 1963 ) را او نوشته بود و قرار بود تا جان ام چو آن را کارگردانی کند، اما به دلیل محیا نشدن بودجه لازم این پروژه کنسل شد. اولین سرپرست نویسنده شوی تلویزیونی « شنبه شب زنده » محسوب می شود.

یک برادر به نام پیتر دارد که 8 سال از خودش بزرگتر است.

همسرِ جف ریچموند است.

مادرش یونانی است

پدرش هم رگه ای آلمانی، اسکاتلندی ، آمریکایی دارد.

از طرف مجله پیپل، به عنوان یکی از زیباترین افراد جهان انتخاب شده است.

در سال 2004 اعلام کرد که خودش را یک فمینیست می داند.

اولین دخترش به نام آلیس را در 35 سالگی و دومین دخترش به نام پنه لوپه را در سن 41 سالگی به دنیا اورد.


مهمترین آثار تینا فی :

Mean Girls ( بازیگر و نویسنده ) TinaFey 071702

Baby Mama ( بازیگر )

30 Rock ( نویسنده و تهیه کننده )

Saturday Night Live ( نویسنده )

Date Night ( بازیگر )

Megamind ( صداپیشه )

Admission ( بازیگر )امیر گلسفیدی

اینمطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آنجز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیردقانونی می شود.