جیمز مک آووی : 1James McAvoy

تاریخ تولد : 21 آپریل 1979 در پورت گلاسکو ، اسکاتلند

مهمترین افتخارات : کاندید دریافت گلدن گلاب بهترین بازیگر مرد برای فیلم تاوان ، کاندید دریافت جایزه بفتا برای فیلمهای تاوان و آخرین پادشاه اسکاتلند.

معرفی کوتاه :

جیمز در شهر زیبای گلاسکوی اسکاتلند دیده به جهان گشود. مادرش یک پرستار بیماران روانی و پدرش که جیمز مک آووی نام داشت(!) یک ساختمان ساز بود. جیمز چندان خوش شانس نبود زیرا او در سن 7 سالگی شاهد طلاق گرفتن پدر و مادرش بود. بعد از این طلاق سرپرستی جیمز به مادربزرگ مادری اش سپرده شد و بعدها هم مادرش به جمع این خانواده اضافه شد اما جیمز هرگز بعد از طلاق والدینش نتوانست پدر خود را بار دیگر ببیند. او دوران تحصیلش را در یک مدرسه کاتولیکی گذراند و در عین حال در یک نانوایی هم کار می کرد. جیمز در دوران تحصیلش متوجه شد به بازیگری علاقه مند است. بنابراین در یک گروه تئاتر ثبت نام کرد و در پی آن نیز سالها بعد از آکادمی سلطنتی موزیک و درام اسکاتلند فارق الحتصیل شد. اولین حضور جیمز در جلوی دوربین مربوط به فیلمی تحت عن2وان اتاق نزدیک بود که در سال 1995 به نمایش درآمد. اما نقشی که توانست وی را تا حدود زیادی به دنیای بازیگری معرفی کند، سریال باند برادران به تهیه کنندگی استیون اسپیلبرگ بود. او بعد از این سریال در تعدادی از مجموعه های تلویزیونی در بریتانیا نقش آفرینی اما روی هم رفته باز هم بازی او نادیده گرفته می شد تا اینکه بالاخره توانست در سال 2006 نقش مقابل فارست ویتاکر در فیلم آخرین پادشاه اسکاتلند را ایفا کند. آخرین پادشاه اسکاتلند فیلمی در ارتباط با دیکتاتور خونخواراوگاندا به نام ایدی امین در دهه ی 70 میلادی بود که در آن فارست ویتاکر نقش ایدی امین و جیمز نقش دکتر گاریگان، دوست نزدیک ایدی امین ، را برعهده داشت. بازی در آخرین پادشاه اسکاتلند سبب شد تا جیمز کاندید دریافت جایزه بفتا شود و راه اش برای ورود به هالیوود نیز هموارتر شود.

نکاتی که باید درباره مک آووی بدانید :

خواهرش به نام جوی مک آووی یک خواننده اسکاتلندی است.

زمانی که بچه بود دلش می خواست یک مُبَلِغ مذهبی باشد!.

قبل از اینکه بخواهد بازیگری را آموزش ببیند، قصد داشت در نیروی دریایی خدمت کند.

جورجی هنلی در جریان فیلمبرداری فیلم شرح وقایع نارنیا ، هیچ وقت جیمز مک آووی را در گریم عجیب و غریبش در فیلم ندیده بود و زمانی که اولین بار او را در هنگام فیلمبرداری با آن گریم دید، حسابی ترسید!.

زمانی که در لندن زندگی می کرد  با جسی اسپنسر هم اتاقی بود.

طرفدار باشگاه سلتیک اسکاتلند است.

از دیدن فیلمهای علمی تخیلی مانند دژ فضایی لذت می برد.3

در نوجوانی مدتی به این فکر افتاده بود که یک کشیش شود!.

یک بار یک جمله نیمه فلسفی با این مضمون به زبان آورده بود : من بیشتر مواقع احساس می کنم که اصلا نمی خواستم یک بازیگر باشم. من بازیگری می کنم چون اجازه دارم اینکار را انجام بدم. باید انجامش بدم چون خلاصه باید یه کاری کرده باشم!.

در جریان فیلمبرداری تحت تعقیب خیلی تلاش کرد تا فیزیک بدنی اش مناسب با اکشن فیلم باشد. اما نتیجه اش چند شکستی پا در جریان فیلم بود.

خودش گفته که فیلمنامه تاوان تابحال بهترین فیلمنامه ایی بوده که او خوانده.

همسرش آن - ماری داف است که او هم بازیگر است.

دوست صمیمی تام الیس است.

کارگردان مورد علاقه اش کن لوچ است.

زمانی به بازیگری علاقه مند شد که دیوید هایمن را ملاقات کرد و مدتی با او صحبت کرد.

نام تعدادی از فیلمهای مورد علاقه اش به این شرح است : بازگشت به آینده ،  فرار بزرگ ، برخورد مختصر ، اسم من جو است.

یک پسر به نام براندان دارد.

بعضی از طرفداران دو آتیشه اش ، خودشان را مک آوویه ها یا چیزی در این مایه ها می نامند.

فیلمهای شناخته شده  مک آووی : 5

X-Men: First Class

Wimbledon

Penelope

Wanted

The Last Station

The Conspirator

The Last King of Scotland

Becoming Jane

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

Atonement

امیر گلسفیدی

به جمع طرفداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید