55ma234

داستان فیلم :

تراویس ( رابرت دنیرو ) مرد جوانی است که از بی خوابی رنج می برد و به همین دلیل به شغل تاکسی رانی در شب مشغول شده است. تراویس که تعادل روانی مناسبی ندارد، پس از وقوع اتفاقاتی تصمیم می گیرد تا با توسل به خشونت جلوی فساد را در جامعه بگیرد اما...

کارگردان :

مارتین اسکورسیزی : کارگردان، فیلمنامه‌نویس، تهیه کننده، بازیگر و تاریخ‌دان ایتالیایی-آمریکایی فیلم و سینما است. این کارگردان شهیر سینمای آمریکا، عنوان دار تمامی جوایز معتبر سینمایی دنیا جایزه اسکار، جایزه گلدن گلوب، جایزه بافتا، جایزه انجمن اتحادیه کارگردانان آمریکا و البته جشنواره کن،جشنواره فیلم ونیز و انجمن‌های مهم مختلف منتقدین آمریکا و جهان و همچنین معروف ترین جایزه تلویزیونی آمریکا جایزه امی می‌باشد.

در بسیاری از رده‌بندی‌های سینمایی اسکورسیزی را به عنوان بهترین کارگردان زنده و معاصر دنیا پس از جنگ جهانی دوم و یکی از سه کارگردان برتر تاریخ سینما می‌دانند. کارگردانی که پس از گذشت نزدیک به ۵ دهه، همچنیان نامی بزرگ، مطرح و مهم در عرصه کارگردانی سینما می‌باشد که اکران هر فیلم جدیدش را اتفاق مهم سینمایی دانسته و به وفور مورد ستایش منتقدین واقع می‌شود.

Taxi Dr444r 6

او را با فیلمهای ماندگارش، خیابان‌های پایین شهر، راننده تاکسی، گاو خشمگین، رفقای خوب و البته دوستی و همکاری متناوبش با بازیگر بزرگ سینما، رابرت دنیرو می‌شناسند. اسکورسیزی اسکار کارگردانیش را برای فیلم موفق رفتگان به دست آورد.

نکته جالب توجه در مورد رکورد منحصربه‌فرد او اینکه، از ۶ فیلم اسکورسیزی که در قرن بیست و یکم کارگردانی کرده‌است، ۵ فیلم کاندید بهترین فیلم و کارگردانی سال در مراسم جایزه بافتا، جایزه گلدن گلوب و جایزه اسکار شدند! و در این بین جایزه اسکار بهترین کارگردانی را برای رفتگان و جایزه گلدن گلوب بهترین کارگردانی را برای سه فیلم دار و دسته‌های نیویورکی و رفتگان و هوگو دریافت کرده‌است.

منبع : ویکیپدیا

 

بازیگران :

رابرت دنیرو : بازیگر، کارگردان و تهیه‌کننده آمریکایی است. از اولین فیلم‌های خوب وی می‌توان به فیلم خیابان‌های بدجنس اشاره نمود. بعد از عدم موفقیتش در دریافت نقش مایکل کورلئونه در فیلم پدرخوانده، نقش ویتو کورلئونه در قسمت دوم همین فیلم به وی داده شد. وی برنده جایزه اسکار بهترین نقش مکمل مرد بخاطر این نقشش شد.

همکاری وی با مارتین اسکورسیزی، کارگردان مشهور آمریکایی، از فیلم خیابان‌های بدجنس شروع شد و بعد از آن این دو چندین فیلم دیگر را نیز با کمک یکدیگر ساختند که از آن جمله می‌توان به فیلم گاو خشمگین اشاره نمود، نقشی که رابرت بخاطر بازی در آن موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر شد. از دیگر فیلم‌های این دو فیلم‌هایی همچون راننده تاکسی و تنگه وحشت است که بخاطر بازی در هردوی آنها وی نامزد دریافت جایزه اسکار شد. فیلم شکارچی گوزن نیز وی را نامزد دریافت جایزه اسکار نمود. کارگردان این فیلم، مایکل چیمینو بود.

رابرت د نیرو همچنین نامزدی دریافت چهار جایزه گولدن گلوب را بخاطر بازی در فیلم‌های نیویورک، نیویورک (۱۹۷۷)، فرار نیمه‌شب (۱۹۸۸)، اینو ببین (۱۹۹۹) و ملاقات با والدین (۲۰۰۰) شد. در سمت کارگردانی نیز اثری همچون چوپان خوب از وی وجود دارد.

رابرت دِنیرو به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و استثنایی‌ترین بازیگران تاریخ سینما شناخته می‌شود. وی تاکنون در بیش از نود فیلم در طول دوران فعالیتش ظاهر شد. وی در ماه می سال ۲۰۱۵ به عنوان بزرگترین بازیگر تاریخ سینما برگزیده شد.

منبع : ویکیپدیا

taxi d333 134

جودی فاستر : آلیشیا کریستین فاستر معروف به جودی فاستر بازیگر، کارگردان و تهیه‌کنندهٔ آمریکایی، برندهٔ دو جایزهٔ اسکار، سه جایزهٔ بَفتا و یک جایزه گلدن گلوب است.

جودی فاستر بازیگری خود را از سه‌سالگی آغاز کرد. اولین نقش مهم او در سال ۱۹۷۶ در نقش یک بدکارهٔ خردسال، در فیلم راننده تاکسی بود که توانست نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن شود. او جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را در سال ۱۹۸۸ برای بازی در فیلم متهم دریافت کرد. او با درخشش در فیلم سکوت بره‌ها در نقش کلاریس استارلینگ، یک مأمور اف‌بی‌آی، که به‌دنبال افشای راز چند قتل زنجیره‌ای بود، تحسین منتقدان بین‌المللی را برانگیخت و دومین جایزهٔ اسکار خود را به‌عنوان بازیگر نقش اول زن دریافت کرد.

تنوع نقش‌هایی که او ایفا کرده بسیار زیاد است و از ژانرهای وحشت، ظالمانه و تخیلی گرفته تا احساسی و طنز و کودکانه را شامل می‌شود. از میان فیلم‌های او که به موفقیت تجاری دست یافته‌اند می‌توان به تماس (۱۹۹۷)، اتاق وحشت (۲۰۰۲)، نقشهٔ پرواز (۲۰۰۵)، مرد نفوذی (۲۰۰۶) و شجاع (۲۰۰۷) اشاره کرد.

جودی فاستر برندهٔ چندین جایزهٔ معتبر از جشنواره‌های جهانی، همچون دو جایزهٔ اسکار، سه جایزهٔ بَفتا، دو گُلدِن گلوب، یک جایزهٔ بازیگران انجمن و جایزهٔ انتخاب مردمی شده‌است.

منبع : ویکیپدیا

taxid555

نکاتی که احتمالا درباره « راننده تاکسی » نمی دانید :

رابرت دنیرو به مدت یک ماه هر روز 15 ساعت با یک تاکسی رانندگی می کرد تا بتواند به شخصیت اش در فیلم نزدیک شود.

یه دلیل اینکه جودی فاستر در زمان بازی در این فیلم 12 ساله بود و اجازه نداشت در بعضی سکانس ها حضور داشته باشد، از خواهر 19 ساله وی استفاده شد.

پُل شریدر فیلمنامه « راننده تاکسی » را در عرض ده روز نوشت!

قرارداد مالی رابرت دنیرو برای بازی در این فیلم 35 هزار دلار بود. اما هنگامی که فیلمبرداری آغاز شد، رابرت دنیرو برنده اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فیلم « پدرخوانده 2 » شد و کمپانی سازنده فیلم از ترس آنکه دنیرو مبلغ قراردادش را بالا نبرد، قصد جایگزین کردن یک بازیگر دیگر را داشت. اما دنیرو اعلام کرد که پایبند به قراردادی است که از ابتدا بسته. به همین دلیل کمپانی راضی به همکاری با وی شد.

همسر آهنگساز فقید، برنارد هرمن گفته بود که همسرش در جواب درخواست مارتین اسکورسیزی که در آن زمان کارگردانی ناشناخته بود گفته که برای یک فیلم ماشینی آهنگ نمی سازد! اما پس از خواندن فیلمنامه مشتاق به همکاری با پروژه شد.

پُل شریدر گفته بود که هنگام نوشتن متن فیلم، جف بریجز را به عنوان بازیگر نقش تراویس در ذهن داشته است.

صحبت های معروف تراویس در مقابل آینه، فی البداهه انجام شده است. ظاهرا در فیلمنامه تنها نوشته شده بود : « تراویس به آینه نگاه می کند. » مارتین اسکورسیزی در این خصوص گفته که رابرت دنیرو با الگوبرداری از مارلون براندو در فیلم « انعکاس در چشمان طلایی » که در مقابل آینه صحبت می کرد، اینکار را انجام داده است.

taxidriver2435x44

در فیلمنامه اصلی شخصیت های اسپات، مافیوسو و کارمند هتل سیاهپوست در نظر گرفته شده بودند. اما مارتین اسکورسیزی معتقد بود که این موضوع می تواند باعث ایجاد مشکلات نژادپرستی برای فیلم شود. به همین دلیل همگی این شخصیت ها سفید پوست در نظر گرفته شدند.

رابرت دنیرو گفته که علی رغم اینکه وی توانست اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای فیلم « پدرخوانده 2 » دریافت کند، به جز یک نفر، هیچکس او را هنگام تاکسی رانی در سطح شهر نشناخت.

مارتین اسکورسیزی گفته که ابتدا پیشنهاد بازی در نقش تراویس را به داستین هافمن داده اما او با رد این پیشنهاد به او گفته که یک دیوانه است!

پیش از اینکه جودی فاستر بتواند نقش آیریس را در فیلم ایفا کند، بیش از 250 نفر برای بازی در این نقش ابراز آمادگی کرده بودند.

جمله « تو داری با من حرف میزنی ؟ » در میان ده جمله برتر تاریخ سینما از طرف انجمن فیلم آمریکا قرار گرفته است.

به دلیل مصدومیتی که برای جورج ممولی پیش آمد، مارتین اسکورسیزی تصمیم گرفت خودش در نقش مسافر مضطربی که سوار تاکسی تراویس می شود بازی کند.

در نمایش عمومی فیلم، جودی فاستر 12 ساله مجبور شد تا به همراه یک فرد بالغ به تماشای فیلم بنشیند چراکه وی 12 ساله بود و درجه نمایش فیلم R ( مناسب برای افراد بالای 17 سال )

صحبت هایی برای اینکه برایان دی پالما کارگردانی فیلم را برعهده بگیرد انجام شده بود اما تهیه کنندگان پس از مشاهده همکاری قبلی اسکورسیزی و دنیرو در فیلم « Mean Streets » به شرط آنکه اسکورسیزی بتواند دنیرو را راضی به حضور در این فیلم کند، اجازه دادند تا وی کارگردانی فیلم را برعهده بگیرد.

Taxi Dr333

اولین انتخاب سازندگان برای بازی در نقش آیریس، ملانی گریفیت بود اما مادرِ گریفیت اجازه حضور او در این پروژه را نداد.

مریل استریپ بازی در نقش بتسی را رد کرد.

میا فارو علاقه زیادی داشت تا بتواند در نقش بتسی بازی کند اما مارتین اسکورسیزی نپذیرفت.

از جمله بازیگران ناشناس ( در آن سالها ) که قصد داشتند نقش آیریس را ایفا کنند عبارتند از : کیم بسینگر ، جینا دیویس، میشل فایفر و دبرا وینگر.

سایبیل شپرد بازی در فیلم « Nickelodeon » را رد کرد تا بتواند در « راننده تاکسی » حضور داشته باشد.

جین سیمور، گلن کلوز و سوزان ساراندون برای بازی در نقش بتسی تست بازیگری داده بودند.

پُل شریدر گفته که رمان « La Naussee » از ژان پل سارتر الهام بخش او برای نوشتن فیلمنامه بوده است.

 

 

 

نازنین آفاق

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به کانال رسمی مووی مگ در تلگرام بپیوندید! taxidriv44er2435x44

 

راننده تاکسی : Taxi Driver

کارگردان : مارتین اسکورسیزی

نویسنده : پُل شریدر

بازیگران :

رابرت دنیرو / تراویس بیکل

جودی فاستر / آیریس

هاروی کیتل / اسپورت

سایبیل شپرد / بتسی

زمان : 113 دقیقه

محصول : 1976

مهمترین افتخارات : نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد برای رابرت دنیرو، نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای جودی فاستر ، نامزد اسکار بهترین موسیقی و نامزد اسکار بهترین فیلم.