0234023147373735

داستان فیلم : 

در روز ورود فرمانده منطقه اورشلیم ، ناگهان یک سفال از سقف خانه بن هور ( چارلتن هستون ) می افتد و اسب فرمانده دچار وحشت شده و آشفته می شود و وی را به زمین می زند. بزودی خانواده بن هور به زندان می افتد و خودش هم به بردگی کشیده می شود تا اینکه..

 

کارگردان :

ویلیام وایلر : «ويليام وايلر» روز اول جولاي 1902 در فرانسه از پدري سوئيسي و مادري آلماني متولد شد و روز 27 جولاي 1981 در سن 79 سالگي درگذشت.

وايلر توانست با استفاده از نبوغ فيلم‌سازي، پله‌هاي پيشرفت را از تميز‌كردن صحنه‌هاي فيلم در كمپاني "يونيورسال" تا خلق شاهكار «بن‌هور» و 12 بار نامزدي اسكار طي كند.

وي در تاريخ 84 ساله جوايز آكادمي اسكار، 12بار نامزد دريافت جايزه‌ بهترين كارگرداني شد كه از اين حيث، ركورد دست‌نيافتني را خلق كرد.

وي در 22 سالگي وارد لس‌آنجلس شد و به‌عنوان دستيار سوم كارگردان، فعاليت خود را در دنياي سينما آغاز كرد. «وايلر» در سال 1925 جوان‌ترين كارگردان كمپاني "يونيورسال" براي ساخت فيلم‌هاي وسترن نام گرفت و در سال 1928 شهروندي آمريكا را دريافت كرد.

«وايلر» در دهه‌ 30 با ساخت آثار جذابي چون «دام عشق»(1929)، «جهنم قهرمانان»(1930) و «ساحره‌ خوب»(1935) توانست جايگاه‌اش را در هاليوود استحكام بخشد.

وي پس از قطع همكاري با كمپاني "يونيورسال"، همكاري بلند‌مدتي را با «ساموئل گلدوين» آغاز كرد كه ماحصل آن خلق آثار كلاسيك و موفقي چون «اين سه ‌نفر»(1936)، «پايان مرگ‌بار»(1937)، «بلندي‌هاي بادگير»(1939)، «وسترنر»(1940)، «روباه‌هاي كوچك»(1941) و «بهترين سال‌هاي زندگي ما»(1946) بود.00012323011323116323313232

وي دراين مدت چهاربار نامزد اسكار بهترين كارگرداني شد كه اولين آنها در سال 1937 براي فيلم «Dodsworth» بود.

«ويليام وايلر» براي اولين‌بار در سال 1942 براي فيلم «خانم ميني‌ور» موفق به كسب اسكار بهترين كارگرداني شد. بين سال‌هاي 1942 تا 1945 وي در نيروي هوايي ارتش آمريكا مشغول به فعاليت شد و در اين سال‌ها دو اثر مستند نيز ساخت.

«وايلر» پس از بازگشت از جنگ، فيلم «بهترين سال‌هاي زندگي ما» را ساخت كه دومين جايزه‌ اسكار بهترين كارگرداني را در سال 1947 براي او به‌همراه آورد. اين فيلم شخصي‌ترين فيلم اوست كه سال‌هاي جدايي‌اش از خانواده‌ و حضور در جنگ را نشان مي‌دهد.

پس از پايان جنگ، «وايلر» ساخت آثار تحسين‌برانگيزش را ادامه داد. «وارثه»(1953) و «ترغيب دوستانه»(1956) كه نخل طلاي كن را كسب كرد،‌ ادامه موفقيت‌هاي او بودند.

اما شاهكار سينمايي «وايلر» كه از برجسته‌ترين آثار سينماي جهان است، مطمئنا فيلم «بن‌هور» است كه در سال 1959 به سينما آمد. اين فيلم در همان سال موفق به كسب 11 جايزه‌ اسكار شد و اين ركورد تا سال 1997 كه توسط فيلم «تايتانيك» شكسته شد، باقي ماند. «وايلر» براي اين فيلم سومين اسكار بهترين كارگرداني را نيز به‌دست آورد.

در تمام ادوار تاريخ‌ هاليوود، فيلم‌هاي «وايلر» بيشترين تعداد جوايز و افتخارات سينمايي را براي بازيگران و هنرپيشه‌هاي آن به‌همراه آورده است. خود او در سال 1965 جايزه‌ اسكار افتخاري را براي خدمات‌اش به سينما كسب كرد.

از ديگر ساخته‌هاي «وايلر» مي‌توان به «ساعت كودكان»(1961)، «كلكسيونر»(1965) و «دختر بامزه»(1968) اشاره كرد.

«ويليام وايلر» در سال 1353 در سومين جشنواره‌ فيلم تهران در مراسم بزرگداشتي كه با نمايش 11 فيلم او همراه بود، حضور يافت.

سه اسكار بهترين كارگرداني در سال‌هاي 1960، 1947 و 1943، جايزه‌ بهترين فيلم از بافتا در سال 1960، نخل طلاي كن در سال 1957 و جايزه‌ بهترين فيلم از گلدن گلوب در سال 1960 بخشي از افتخارات و جوايز سينمايي «ويليام وايلدر» طي چهار دهه حضور در سينما هستند. 

منبع : ایسنا

بازیگران :2344v82693844v2384eee

چارلتون هستون : چارلز کارتر در حومه شیکاگو به دنیا آمد و در بیشه‌زارهای میشیگان بی‌آنکه همبازی داشته باشد بزرگ شد.

چارلز ‌جوان کتاب‌های ماجرایی می‌خواند و همان حال که با تفنگ اسباب‌بازی خود این طرف و آن طرف پرسه می‌زد، بازی‌های خاص خود را ابداع می‌کرد. ‌ پدر و مادر چارلز از هم جدا شدند و مادرش با چستر هستن سرپرست کارخانه‌ای در ایلینویز ازدواج کرد.

‌‌‌چارلز که بسیار خجالتی بود در شهر بزرگ احساس راحتی نمی‌کرد و نمی‌توانست خود را با دبیرستان جدید وفق بدهد. او به ناچار به واحد تئاتر مدرسه ‌پناه برد. هستن بعدها نام فامیل ناپدری را برای خود برگزید و در ۱۹۴۱ بورسیه بازیگری دانشگاه نورث‌وسترن را به دست آورد.‌‌هستن به عنوان بازیگر اولین بار در دو فیلم مستقل ساخته دیوید برادلی همکلاسی خود در دانشکده ظاهر شد.

او در ۱۹۴۲ نقش اصلی فیلمPeer Gynt ‌ ‌را بازی کرد و در نسخه۱۹۴۲ برادلی از "جولیوس سزار" به نقش مارک آنتونی ظاهر شد. او برای این فیلم هفته ای ۵۰ دلار می‌گرفت.‌‌هال بی. والیس تهیه‌کننده فیلم معروف "کازابلانکا" در ۱۹۵۰ هستن را در فیلم تلویزیونی "بلندی‌های بادگیر" دید و به او پیشنهاد کرد با او قرارداد ببندد. ‌همسرش لیدیا کلارک که او نیز یک بازیگر بود به هستن یادآوری کرد که آنها تصمیم گرفته بودند کار خود را در تئاتر و تلویزیون دنبال کنند، اما او ‌پاسخ داد: "خب، شاید فقط در حد یک فیلم تا ببینیم کار در سینما چطور است.

‌‌"‌فیلم نوآر "شهر تاریک" تولید سال ۱۹۵۰ اولین فیلم هالیوودی هستن بود. سسیل بی. دمیل سپس او را برای بازی در نقش رئیس یک سیرک بزرگ در ‌فیلم "بزرگترین نمایش زمین" برگزید که در۱۹۵۲ به عنوان بهترین فیلم از نگاه آکادمی فیلم آمریکا انتخاب شد.‌‌‌هستن در ادامه تا نیمه‌های دهه ۱۹۵۰در فیلم‌هایی چون "وحشی"، "روبی جنتری"، "بانوی رئیس جمهور‌‌"‌، Pony Express‌ (‌به نقش بوفالو بیل)، ‌‌"پیکان"، "بد برای دیگری"، "جنگل برهنه"، "راز اینکاها"، "افق‌های دور"، جنگ شخصی سرگرد بنسن" و "لوسی گالانت" نقش‌آفرینی کرد.‌‌‌بیشتر این فیلم‌ها آثاری کم‌هزینه و فراموش‌شدنی بودند و به نظر می‌رسید هستن ستاره معمولی فیلم‌های اکشن باقی بماند.

اینجا بود که دمیل رئیس ‌قدیمی‌اش به داد او رسید. فیلمساز نامدار خیلی وقت بود به فکر ساخت نسخه‌ جدید و کاملا متفاوت فیلم "ده فرمان" بود که قبلا در ۱۹۲۳ و در عصر ‌سینمای صامت به تصویر کشیده بود.‌‌‌دمیل می‌خواست در "ده فرمان" جدید داستان‌های کتاب مقدس را با روایت مدرن تلفیق کند. او کاملا تحت تاثیر شباهت چهره هستن با تندیس میکل‌آنژ از ‌حضرت موسی (ع) قرار گرفته و بخصوص شباهت بینی شکسته هستن با آن مجسمه برایش جالب بود، اما پیش از انتخاب این بازیگر برای نقش موسی ‌مدت‌ها از او تست گرفت.

فریزر کلارک هستن فرزند تازه به دنیا آمده هستن نیز نقش موسی نوزاد را در فیلم داشت.‌‌‌هستن سپس در تریلر نامتعارف "نشانی از شر( "۱۹۵۸، اورسن ولز) در نقش بازرس ویژه مواد مخدر مکزیک کنار فیلمساز بزرگ جنت لی و مارلنه ‌دیتریش نقش‌آفرینی کرد و در "سرزمین بزرگ( "۱۹۵۸، ویلیام وایلر) با گریگوری پک و جین سیمونز همبازی شد. او سال بعد در "غرق شدن مری ‌دیر" مایکل آندرسن کنار گاری کوپر قرار گرفت و بعد نوبت نقش‌آفرینی بزرگ او شد: "بن هور‌."‌هستن اولین بازیگری نبود که برای بازسازی فیلم ۱۹۲۵ "بن هور" بر مبنای داستانی در کتاب مقدس در نظر سازندگان بود.1298301289430918243918

پیش از او مارلون براندو، ‌برت لنکستر و راک هادسن بازی در نقش جودا بن هور را رد کرده بودند. هستن نقش دوست دوران کودکی مسالا (استفن بوید) از همراهان فرمانده ‌رومی اورشلیم را پذیرفت و برای حضور در صحنه معروف مسابقه ارابه‌رانی دو ماه تمرین کرد.

‌‌‌موفقیت فراوان فیلم "بن هور" و اسکاری که هستن برای این فیلم گرفت، او را به یکی از گرانترین ستاره‌های هالیوود تبدیل کرد. او سپس در کنار ‌فیلم‌های حماسی بزرگ چون "ال سید" و "۵۵ روز در پکن" در فیلم‌هایی کوچکتر چون "سر الماس" ،۱۹۶۲ "ویل پنی" ۱۹۶۸ و "فرودگاه۱۹۷۵‌"‌‌‌‌۱۹۷۴‌نقش آفرینی کرد.‌‌‌هستن در سال‌های آخر در فیلم‌هایی مانند "دنیای وین " ۱۹۹۳ و "تومبستون" ۱۹۹۳ نقش‌هایی کوتاه به عهده گرفت. او اغلب به دنیای نمایش ‌بازمی‌گشت و در نمایش‌هایی مانند "سفر روز طولانی به شب" و "مردی برای تمام فصول" ظاهر شد.

‌‌ستاره عصر طلایی هالیوود چند کتاب نیز نوشت: "زندگی بازیگر: خاطرات۱۹۷۶ - ۱۹۵۶" که در ۱۹۷۸ منتشر شد، "خاطرات پکن:۱۹۹۰ " در ‌کارگردانی یک نمایش در چین، "در میدان: یک خودزندگینامه"۱۹۹۵ و "هالیوود چارلتن هستن: ۵۰ سال فیلمسازی در آمریکا" ‌۱۹۹۸

منبع : روزنامه آفتاب یزد

نکاتی که درباره « بن هور » نمی دانید :

برای ساخت این فیلم 78 اسب تعلیم داده و بکار گرفته شد.

« بن هور » به مدت 9 ماه در شهر رم فیلمبرداری شد.

در نسخه اصلی بن هور ( رمان ) مادر بن هور نام مشخصی ندارد و ما وی را با عنوان « مادر بن هور » می شناسیم اما در فیلم نام او مریم است.

ابتدا قرار بود رابرت ریان در نقش مسلا بازی کرده و برت لنکستر هم بازیگر نقش بن هور باشد اما این اتفاق هرگز رخ نداد.

نقش بن هور به پل نیومن هم پیشنهاد شده بود اما وی به دلیل خستگی از پذیرش آن خودداری کرد!

علی رغم پیشنهادهای مالی وسوسه برانگیز کمپانی MGMبه راک هادسون ، مدیر برنامه ای هادسون به وی اعلام کرده بود که صحنه های همجنسگرایی موجود در فیلم به حدی هست که می تواند آینده کاری او را به خطر بیندازد! 

سازندگان برای فیلمبرداری برخی سکانس های معروف ارابه رانی ، مجبور شدند به هر ارابه 3 اسب ببندند تا بتوانند نماهای نزدیک بهتری بگیرند؛ در صورتی که قانوناً می بایستی به هر ارابه 4 اسب بسته می شد.

یکی از دوربین های بسیار نایاب و گران قیمت 65 میلی متری جهان ، در جریان فیلمبرداری سکانس ارابه رانی فیلم « بن هور » خراب شد! werfw65e1f6w5e1f w516f5316

برای فیلمبرداری سکانس ارابه رانی ، یک درمانگاه در نزدیکی محل فیلمبرداری دایر شد تا آسیب دیدگان احتمالی سریعاً به آنجا منتقل شده و درمان شوند. اما بیشتر عوامل صحنه بیش از اینکه مجروح شوند، آفتاب زده شدند!

« بن هور » یکی از پر هزینه ترین فیلمهای تاریخ سینماست که با بودجه 15 میلیون دلاری ساخته شد و با فروش 75 میلیون دلار به کار خودش پایان داد.

کمپانی MGM تعداد 40 فیلمنامه برای فیلم « بن هور » در بازه زمانی 6 سال را بررسی کرد.

لزلی نیلسن ( کمدین مشهور ) برای بازی در نقش مسلا تست تصویر داده بود.

آدری هیپبورن در زمان ساخت سکانس ارابه رانی ، به پشت صحنه آمده بود و با سازندگان ملاقات کرد.

سم زیمبالیست ، تهیه کننده « بن هور » ، دو ماه پیش از اتمام فیلمبرداری از دنیا رفت و ویلیام وایلر وظایف وی را عهده دار شد.

« بن هور » اولین فیلم بازسازی شده تاریخ سینماست که اسکار بهترین فیلم را برده است. 

دستمزد ویلیام وایلر برای ساخت « بن هور » مبلغ یک میلیون دلار بود که بیشترین دستمزد دریافت شده ( در شاخه کارگردانی ) تا به امروز با توجه به میزان تورم است.

« بن هور » از جانب « انجمن فیلمهای آمریکایی » به عنوان دومین فیلم برتر در ژانر « حماسی » دسته بندی شده است.

بازیگر نقش حضرت مسیح ( ع ) یک خواننده آلمانی اُپرا به نام کلاود هیتر بود که به دلیل عدم صحبت در فیلم ، نامش هم از تنها فیلمی که در عمرش بازی کرد حذف شد!

« بن هور » تنها فیلم هالیوودی محسوب می شود که از جانب واتیکان در شاخه « مذهبی » تایید شده است.

مارتا اسکات زمانی که در « بن هور » نقش آفرینی می کرد 45 ساله بود، یعنی وی تنها 10 سال با پسرش در فیلم اختلاف سنی داشته است!

سکانس ارابه رانی بدون صدا ضبط شده بود و صدا ، بعدها در مرحله تدوین به آن اضافه شد! 

یکی از سه فیلم تاریخ سینماست که موفق به دریافت 11 اسکار شده است.

سرجیو لئونه مدعی بوده که سکانس ارابه رانی را او کارگردانی کرده است ، ادعایی که هرگز ثابت نشد!

« بن هور » آخرین فیلمی بود که می مک آووی در آن حضور یافت. وی قبلا هم در نسخه صامت این فیلم در سال 1925 بازی کرده بود.

دیالوگ های ماندگار :

کویینتوس آریوس : چشمان تو پر از نفرت هست . این خیلی خوبه ، نفرت باعث میشه یک مرد زنده بمونه، نفرت به یک مرد قدرت می ده!

پونتیوس پیلات : یک مرد بالغ دنیای که درش زندگی می کنه رو می شناسه. این دنیا در حال حاضر رم هست.

 

امیر گلسفیدی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت " مووی مگ " به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جمع طرفداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید423r2rwerwefffe515

 

بن هور : Ben-Hur

کارگردان :ویلیام وایلر

نویسنده : لیو والانس ، کارل تونبرگ

بازیگران :

چارلتون هستون / جودا بن هور

جک هاوکینز / کویینتوس آریوس

استفن بوید / مسلا

زمان : 220 دقیقه

محصول : 1959

مهمترین افتخارات : دریافت 11 اسکار در رشته های بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اصلی مرد، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، بهترین کارگردانی، بهترین تدوین ، بهترین فیلمبرداری ، بهترین کارگردانی هنری ، بهترین طراحی لباس، بهترین صداگذاری ، بهترین جلوه های ویژه و بهترین موسیقی